עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קטנות קיבוציות
  
השמאל התאדה
אין שמאל. נותרו רסיסיו. מרצ היא מפלגה קטנה, לא בלתי נחוצה, מרצ - בודדה על אי או על קרחון - בהנהגתה המעוררת כבוד של זהבה גלאון, היא הסמן השמאלי של שלטון, אשר זה מכבר איבד לא רק את בלמיו במדרון החלקלק שבו הוא מידרדר והולך, אלא גם את רסניו המוסריים. אני לא נמנה עם מצביעיה של מרצ אבל בהחלט חש ורואה עצמי אחד מאוהדיה. האופן שבו נדרשים אליה בימין מקומם. מרצ עתידה למלא תפקיד חשוב אם תצטרף לקראת הבחירות הבאות אל גוף או גוש פוליטי שיהווה לא רק אופוזיציה לוחמת אלא חלופה שלטונית.
  
החומה והמגדל
מגדלי השמירה האפורים החלידו. על ראשיהם נוחתות לרגע ציפורים, יש בהן מי שמניחות עליו את הזרדים שקוששו. החומה אינה אלא גדר. "חומה ומגדל" היא מושג של קהילה מסתגרת, מתבדלת. עם השנים הלכו הקיבוצים ונפתחו לסביבתם, פחות הקרינו עליה, יותר אימצו וסיגלו לעצמם את אורחותיה. בהדרגה הפכו החומה והמגדל, אשר התייתר הצורך בהם, חומרים לעבודות שורשים. היו ימים של חומות, היו לילות של שמירות על מרומי מגדלים. נותרו הסיפורים.
   
מאמר מוסגר בנושא הזוגות החד מיניים
זכותה של הקהילה הלהט"בית להיאבק על הכרה ציבורית בלגיטימיות של קיומה, אבל ספק אם מצעדים ראוותניים, שבהם הקהילה מחצינה ובעיקר מתריסה את קיומה, מגבירים את ההכרה בה. יש לא מעט אנשים, אשר ההתרסה דווקא מרתיעה אותם. חלקם סולדים מהאופן שבו חוגגים הלהט"בים את מיניותם. לא בטוח כי קיום מצעדים המוניים, צבעוניים, ססגוניים ורעשניים כל שיהיו, הם האמצעי היעיל במאבק זה, אשר מבחינת הקהילה לא רק לגיטימי אלא הכרחי.
  
זהב אופיר
בחדר הכושר בקיבוץ ניר דוד, אופיר אטל, מאמן הכושר, לא מחולל ניסים אבל הוא בהחלט עושה נפלאות. הוא מסייע, בתכנית אימונים אישית, מותאמת לרצונות ולמטרות למטרות של המאומנים להפחית ממשקלם. באחרונה הוא סייע למועמד לשירות ששקל 130 ק"ג להפחית 31 ק"ג ממשקלו בתוך שלושה חודשים. רבים חשבו שהוא הוזה, שהוא חי בסרט, שאין סיכוי. אבל הוא עשה את הלא ייאמן כי ייתכן. יש לו לב זהב. דיבורו וחיוכו עדינים ורכים אבל בשעת הכושר הוא, לפי עדותו על עצמו - "אכזרי, רע, קשוח". הצעיר, שחלום חייו היה לשרת כלוחם בחטיבת חי"ר יוקרתית, יגשים בקרוב את חלומו, לאחר שביום הגיוס שלו, לפני כשלושה חודשים, הוא קיבל דחיית שירות ונאמר לו שרק אם יוריד 15 ק"ג ממשקלו הוא יוכל להגיע אל המקום שאליו ייעד את עצמו. הודות לאימון האישי, הממוקד, הא הפחית יותר מפי שניים מאשר נדרש. "הסיפוק הכי גדול שלי", אומר אופיר, "הוא לא רק שהוא רזה באופן משמעותי אלא לראות אותו פורח. מבחור עצלן ומפונק הפכתי אותו לגבר שמציב מטרות ומגשים אותן. בנינו לו את האישיות".
  
שעות נוספות
בזמן האחרון אני שומע בתדירות הולכת ומצטופפת את הביטוי "שעות נוספות". גם בלי לשמוע את כל השיחה וללא ידיעת ההקשר שלה, אין ספק: מדובר בעבודה. רבים עובדים שעות נוספות. השעות הנוספות בעבודה הן שעות שנגרעות מהזמן הפנוי שלהם, זמן האיכות, הזמן היקר והמשמעותי ביותר. שאלתי אנשים אחדים שעובדים שעות נוספות רבות מדוע הם עובדים כך, בתנאי עבדות גם כשהמשכורת ודאי טובה, והם אמרו לי כי אין להם ברירה. רק הודות לשעות הנוספות הם מגיעים, לדבריהם, למשכורת סבירה. אנשים צעירים, אשר הדבר שמגדיר אותם יותר מכל הוא היותם עבדים נרצעים ושפחות חרופות. בתחרות ששמה הוא מי יגיע קודם לקיבוץ הם או החושך, רבים מהם מפסידים לו באופן קבוע. ברוכים הבאים בשעריה המקוללים של העבדות המודרנית. ישראל 2016.
   
פינת הילדים
תעצום עיניים ותספור עד עשר ואז... סוד
עצמתי וחשבתי מה היא תכין לי עוד.
כשגמרתי לספור, בבת אחת ושתיים
המבט בעיניה נשק לי על השפתיים.
  
שורה תחתונה
האישה בקפה נראתה כמי שהקיצה לפני זמן קטן מחלום. הליכתה היתה הדבר הכי קרוב לריחוף. אל תשאלי, אמרה לחברתה, כשהתיישבה. חלמתי ששורפים את הקיבוץ ואני, ציפור קטנה, היחידה שנותרה, מנתרת על החורבות העשנות. האישה שמולה חייכה ואמרה, אולי את היית הציפור ואולי פשוט שר החלומות ליהק אותה לחלום הלא נכון.
  
נכתב בתאריך
16/8/2016הרשמה לניוזלטר שלנו