עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

השומר עדיין צעיר
  
מי שעושה בקיבוץ עם הרחבה הרבה מהדברים היפים שהיו בקיבוץ של פעם וב"שומר הצעיר" של פעם, הוא שמוצניק לא מנוצח
  
ביום חמישי, 23.6, השתתפתי בישיבת מועצת התנועה הקיבוצית. אחד הנושאים שנדונו בישיבה היה "קידום התודעה הקואופרטיבית". אחד הדוברים בדיון היה אלישע שפירא מעין השופט, שבין תפקידיו בעבר היה מזכ"ל תנועת הנוער "השומר הצעיר" ומזכיר "הקיבוץ הארצי". אלישע התייחס לכך שחלק גדול מחברי הקיבוצים, גם השיתופיים, עובדים מחוץ לקיבוץ, יוצאים מביתם בשעת בוקר מוקדמת וחוזרים בשעת ערב מאוחרת. לכן, הסביר אלישע, המרכיב החברתי של הקיבוץ הולך ומאבד ממשמעותו ומה שנשאר לנו לעשות הוא לשמור מכל משמר על השותפות בקרקע ובנכסים.
  
סיפרתי לאלישע שאצלנו, בבית קמה, רוב חברי הקהילה אינם שותפים בקרקע ובנכסים ודווקא משום כך אנחנו משקיעים מאמצים רבים בחיזוק המרכיב החברתי. אולי אלישע, מאושיות המטה השיתופי בתנועה הקיבוצית, כבר התייאש מהמרכיב הזה (אני מקווה שלא), אבל אנחנו, הביתקמניאקים, ממש לא מרימים ידיים.
למחרת, ביום ששי, לקחתי חלק ביום עיון על "השומר הצעיר". יום העיון נערך לרגל הופעתו של קובץ מאמרים בן 356 עמודים שהוקדש כולו לנושא "השומר הצעיר". כאחד מכותבי המאמרים בקובץ, התבקשתי להיות בין הדוברים בפאנל שכותרתו: "תולדות השומר הצעיר – היסטוריה של מנוצחים?" מי שמכיר אותי, יודע שכותרות כאלה מקפיצות לי את הפיוזים (מכיוון שגם יושבת הראש של הדיון, פרופ' אביבה חלמיש, מכירה אותי, היא ביקשה ממני לא להיות תוקפני מדי).
  
כדי להוכיח שאנחנו לא מנוצחים הכינותי מראש כמה נתונים מספריים שסיפק לי איתי זידנברג (15,000 חניכים של "השומר הצעיר" ב-90 קנים בישראל ו-10,000 חניכים ב-22 מדינות בעולם) ואחרי שקראתי אותם, סיפרתי על בית קמה.
  
סיפרתי על ניצולי שואה מהונגריה שעלו על הקרקע ב-18.4.1949 והקימו קיבוץ של "השומר הצעיר". סיפרתי איך ב-1998 מינה בית המשפט מפרק לקיבוץ בית קמה והיום גרות כאן כאלף נפשות, מתוכן 125 נכדים של חברי קיבוץ, ש-31 מתוכם הם נינים של דור המייסדים. וכאן המקום לשאול (למרות שבאותו יום עיון איש לא שאל זאת): מה הקשר? איך העובדה שמאות אנשים בנו כאן וילות על מגרשים פרטיים קשורה לשאלה אם "השומר הצעיר" הוא תנועה מנוצחת או מנצחת? אם קנה המידה היחיד לניצחון הוא מספר המנדטים של מרצ, אולי באמת אין קשר (למרות שבבית קמה הצביעו בבחירות האחרונות 22% למרצ).
  
אז מה אם ילדי ההרחבה לובשים חולצות שומריות? עם כל הכבוד לחולצה הכחולה והשרוך הלבן, איפה השומר הצעיר שלנו? "היום כבר לא שרים בפעולות" קונן המרצה האחרון ביום העיון וכשהם כבר שרים, עם הגיטרות החשמליות שלהם, איפה השירים שאהבנו על נטאשה, סטלינגרד והוולגה? כי אם "מנוצח" הוא מי שבניגוד לגששים בגבעת חלפון, לא עושה ב-2016 מה שעשינו ב-1966, אז נכון, אנחנו מנוצחים, אבל אם מנצח הוא מי שלא מפסיק לחפש תשובות גם כשהמציאות מסביב לא מתאימה לכל מה שרצינו וחלמנו, מי שיודע לעשות בקיבוץ עם הרחבה (או הרחבה עם קיבוץ) הרבה מהדברים היפים שהיו בקיבוץ של פעם ובתנועת "השומר הצעיר" של פעם, אז אנחנו, השמוצניקים, לא מנוצחים. מי שפרסם את מספרי התינוקות שנולדו בתנועה הקיבוצית משבועות עד שבועות כלל את כל 19 התינוקות שנולדו בבית קמה בתנועה הקיבוצית. אפילו ידידי מושי האי, שנלחם לשווא להשאיר את דביר כקיבוץ שיתופי, מתגאה בתינוקות שנולדו השנה בדביר (כולל הנכדים שלו), גם אם מזכ"ל התנועה הקיבוצית (ההוא שקיבל 0 קולות בבית קמה) מכריז פעם נוספת שהוא לא רוצה בקיבוצים דיירים, אלא רק חברים.
  
נכתב בתאריך
15/8/2016הרשמה לניוזלטר שלנו