עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אדום מבפנים
  
על מיסוי החברים בקיבוץ הדיפרנציאלי - אחרי 15 שנות הפרטה, מגיע רגע האמת; על הבנק הקואופרטיבי אופק - אחרי ארבע שנות דשדוש, רואים את האופק; ועל יואל מרשק והתקשורת - סיפור אהבה על-זמני
  
שומה עלינו
  
הדיון המתקיים עתה על גובה המס שיושת על חברי הקיבוצים הדיפרנציאליים, מזכיר לי מפגש שסיקרתי לפני כ-15 שנה, בינואר 2001, בשפיים. זה היה עבורי אירוע מכונן. הוא הכניס אותי לראש של אדריכלי "הקיבוץ המתחדש".
  
במפגש השתתפו כ-20 ממובילי השינוי במזכירות התנועה ומחוצה לה, ומטרתו היתה "לדמיין את קיבוץ העתיד", כפי שביקש יאיר שביט מנען, שהנחה את הדיון. הוא הסביר, כי "כאשר מדמיינים משהו ורוצים בו, מגיעים אליו. זאת נבואה שמגשימה את עצמה."
  
הקשבתי, ובעיקר רשמתי. היה שם מגוון דעות וגרסאות של הקיבוץ המתחדש: קיצוניות, שמשכו לכיוון של יישוב קהילתי ומתונות יותר, שביקשו לשמר מרכיבים של ערבות הדדית.
  
כך או כך, הרצון להיפרד מהשוויון היה כללי. "לא רוצה שוויון", אמרה הדסה ולנסי, רכזת אגף חברה בתנועה דאז, "רוצה ללכת קדימה עם קווים אדומים מינימליים של 'לא תרצח' ו'לא תגנוב'. זה צריך להיעשות בתהליך קצר כדי שאנשים לא יתייאשו ויברחו."
  
גם נתן טל, אחד משני מזכירי התנועה, סבר שזמן השוויון עבר: "האתגר למנוע פערים, הוא מלחמה אבודה, מטרתנו ליצור מצב בו אף חבר לא ייפול, שתהיה רצפה יציבה. לא נוכל להתעסק בגובה הפערים."
  
***
  
למשמע הדברים, תהיתי מה בין פערי שכר ללא הגבלה, לבין קיבוץ מתחדש, קיבוץ מתיישן, או קיבוץ בכלל. למה לקרוא לזה קיבוץ? ואז צצה בראשי המחשבה שכל המאבק הזה על ניכוס המותג "קיבוץ", שמובילי ההפרטה ניהלו בחכמה מבחינתם, נועד לאפשר את המשך קיומם של התנאים הייחודיים שיש לקיבוץ ברשויות, גם אם בעיקרו הוא כבר איננו כזה. המטרה הייתה ללכת בלי ולהרגיש עם.
ולנסי. "קיבוץ של לא תרצח ולא תגנוב"
  
נושא מרכזי בהקשר של הסיווג היא כמובן שיטת המיסוי: האם מס ההכנסה שגובה המדינה ימשיך להיות קולקטיבי לפי תקציב הצריכה השוויוני, כמקובל בקיבוץ "הישן", או שיהיה אישי, בהתאם לגובה שכר החבר המופרט. ברור שתשלום משותף, אחיד, מיטיב עם בעלי השכר הגבוה, המשלמים כמו כולם.
  
הציפייה הייתה, כנראה, שהמותג "קיבוץ מתחדש" ישמש חומת מגן בפני שינוי באופן גביית המס וגם יגן על הקיבוצים לעת שינוי הייעוד של הקרקע, משמע - יהפכם לבעליה. זאת הייתה הפנטזיה של קיבוצי המרכז שלקחו עימם את קיבוצי הפריפריה ("שולה") בנוהל שכן. הם ניהלו את המלחמה על הקרקע למען עצמם, בעודם מתהדרים ב"זכויותיהם של יישובי הפריפריה ששמרו על המדינה." יעני, דין גליל-ים כדין מנרה, ששם הקרקע לא שווה הרבה. זה היה שקוף.
  
פנטזיית הבעלות המלאה על הקרקע התנפצה מזמן. עד היום הקיבוצים נגררים לבתי המשפט וליתר הרשויות, בתקווה לקושש שיירי בעלות, אחרת בשביל מה שפכנו כסף ואנרגיה במשך שני עשורים?
  
***
  
ועכשיו מתנפצת גם האשליה שניתן יהיה, בקיבוץ המופרט, לשמר תשלום מס הכנסה אחיד לכל החברים, עני כעשיר. כעת הגיע זמן תיקון: מי שמשתכר יותר - ישלם יותר. ייתכן וגם כאן יהיה חיפוש אחר הגדרת סיווג ייחודית - אם לא "קיבוץ מתחדש", שאיש כבר לא קונה, אז קואופרטיב  - כדי לרכך את הנפילה ולשלם פחות, אבל נראה שמבחינת רשויות המס העיקרון כבר נקבע: שכר אישי גבוה - מס הכנסה גבוה.
  
יש להניח שמרגע שייגבה מס הכנסה "אמיתי", ייחלש הרצון של החברים לשלם "גם וגם": גם מס ריאלי למדינה וגם מס לערבות הדדית, לטובת מי שאינם מגיעים לרצפת הכנסה. זאת עלולה להיות מכה קשה לערבות ההדדית בקיבוצים. את הפגיעה הזאת, אם לא רוצים שהחלשים לבדם יישאו בעלותה, תצטרך לכסות קופת הקהילה, בתקווה שיש בה מקורות לכך. החבר ישלם פחות מס לערבות הדדית ויקבל פחות שירותים מהקהילה. כרגיל, מי שתלוי יותר בתקציבי הקהילה - ייפגע יותר. ברוך בואך פקיד השומה.
  
בנק שלנו מה נחמד הוא
  
חברים ששכנעתי לפני ארבע שנים לרכוש ב-3000 ₪ מנייה של הבנק הקואופרטיבי "אופק", שבו ושאלו אותי במהלך השנים הללו, לנוכח התקיעות והסחבת בקידום היוזמה: "נו, מה קורה עם הבנק שלנו?". ולי בכל פעם, נעשה פחות ופחות נעים להשיב. הרגשתי אשם, אני הרי שכנעתי אותם לשים את כספם. עם הזמן, קצב השאלות הלך ודעך, עד שלאחרונה נזכר פתאום אחד החברים בהשקעה שלו ואמר לי באירוניה: "נו טוב, אני מבין שתרמתי 3000 ₪ לניסוי הקואופרטיבי של החבר'ה שלך..."
  
אז זהו שלא, כי בשבוע שעבר הגיעה הבשורה. בעמוד הפייסבוק של אופק נכתב:
  
"בשבועות האחרונים אנו רואים בצורה בהירה וממשית את פירות המאבק שלנו. חודש אחרי שפורסמו מסקנות ועדת שטרום [לבדיקת הריכוזיות בשירותים הפיננסיים], מפרסם משרד האוצר תזכיר חוק המכיל באופן כמעט מלא את הרעיונות וההצעות שהצגנו במהלך השנים האחרונות בפני המשרד:
  
ההון העצמי שיידרשו אגודות אשראי לגייס בכדי להתחיל לפעול יהיה בין 800 אלף ש"ח, ל-3 מיליון ₪ ולא 75 מיליון כפי שנדרש עד כה. אפשר להתחיל! באופק כיום למעלה מ-3,600 חברים והון עצמי של מעל 7 מיליון ₪ ... אנו מתרגשים לקראת מימוש החזון שעמד בבסיס הקמת אופק ..."
  
***
  
לכתיבת הפוסט הזה היה שותף תום דרומי-חכים מקיבוץ פלך, מנכ"ל בנק אופק ואחד ממייסדיו.
  
לדבריו, "זה היה מהלך רגולטורי ארוך מאוד מול בנק ישראל. שלוש שנים הבנק התעקש על הון עצמי של 75 מיליון ₪ סכום שאין לו תקדים בעולם. בשנה האחרונה, עם השינויים בבנק ישראל ובאוצר, זכינו לאוזן הרבה יותר קשבת. גם הרעיונות הקואופרטיביים התחילו לחלחל. 100 מיליון אמריקאים שחברים בבנקים קואופרטיביים לא טועים.
  
הם עדכנו את ההון העצמי המינימלי לטווח של 800 אלף עד 3 מיליון ₪ וקבעו תקרה של מתן הלוואות עד לסכום של 1.5 מיליארד ₪ וכסכום הזה לקבלת פיקדונות."
דרומי-חכים. שילוב בין הממד הכלכלי לערכי (צילום יח"צ)
  
לאיזה סוג פעילות תיכנסו?
"אגודת האשראי תוכל לתת כמעט את כל השירותים הבנקאיים - מט"ח, כרטיסי אשראי, ניירות ערך, פיקדונות, הלוואות. אנחנו כבר ערוכים. באופק יש 3600 חברים והון עצמי של יותר מ-7 מיליון ₪.
  
נוכל לעשות מהפכה בשני הכיוונים: להוזיל את ההלוואות ולתת ריבית גבוהה יותר על הפיקדונות. בעולם שירותי הבנקאות הקואופרטיבית זולים בממוצע ב-25% מהבנקאות הפרטית. כשלקוחות הבנק הם גם בעלי המניות, זה שובר את ניגודי האינטרסים שיש בין הבנק ללקוח. יש בכך בשורה חברתית. ההתנהלות תהיה שקופה ודמוקרטית, הממד הכלכלי והערכי יהיו שלובים זה בזה."
  
המהפך בעמדת בנק ישראל נראה תמוה: מדרישה של 75 מיליון הון עצמי ל-3 מיליון...
"הצגנו את אופן ההתנהלות של בנקים כאלה בעולם למפקחת החדשה, חדווה בר, והיא פתחה לנו את הדלת. היא קיבלה את זה שבפעילות של עד 1.5 מיליארד ₪ איננו מסכנים את היציבות המשקית.
  
לא יודע מה היו שיקולי המפקח הקודם. מסורתית בנק ישראל תמך בצמצום מספר הבנקים. בינתיים גם לומדים ממה שנעשה בעולם שנפתח לרעיונות כאלה."
  
באיזה קצב הדברים זזים?
"עדיין מדובר בתזכיר חוק שצריך לעבור בכנסת. להבנתנו, שר האוצר נחוש להעביר את זה ויש תמיכה רחבה של חברי כנסת. אנחנו מקווים שזה יגיע לחקיקה מהירה, אפילו בחוק ההסדרים הקרוב."
  
ואללה, פתאום התאהבת בחוק ההסדרים המוקצה..
"נכון, יהיה קשה לבלוע את השימוש בחוק הזה, אבל נברך אם זה יצליח."
  
מה לעשות עם 100 אלף ש"ח פנויים?
"בעוד כמה חודשים נתחיל בשירותי אשראי והשקעות וניתן ריבית גבוה יותר מאשר בבנקים. כדאי יהיה להפקיד אצלנו."
  
נראה סניפים שלכם בכל קרן רחוב?
"לא. מרבית הפעילות תהיה אינטרנטית. נעבוד גם במסגרת קהילות מקומיות שיעניקו אשראי."
  
יכול להיות שהבנקים הגדולים יוזילו את תנאיהם לזמן מה, עד שתתעייפו ותפלו?

"השוק הפיננסי בישראל כל כך גדול והשוק הבנקאי כ"כ ריכוזי שייקח זמן עד שנתחיל להפריע לגדולים. אנחנו מתכוונים להתקדם באופן הדרגתי. מבחינתנו המהלך הזה מסכם ארבע שנות מאמץ במטרה לאפשר הקמת אגודות אשראי שילכו ויתפתחו. זה נעשה בעזרתם של מאות אנשים ושל 3600 חברי אופק שנרתמו לרעיון גם כשהיה קשה. בלעדיהם זה לא היה זז.
  
אנחנו מזמינים את הקהל הרחב להיכנס לאתר האינטרנט שלנו,(www.ofek.coop) להזמין אותנו לחוגי בית ולהצטרף אלינו."
  
שירו של מרשק
  
ראיתי אתמול את עיתון מעריב
הייתי צריך קצת תקשורת לווריד
שלחתי אל כל העולם ואשתו
דיווח על יואל ועל צניעותו
הנה עוד דקה
והכל ייכתב כבר עליי
הנה עוד דקה
הכותרת תאיר את עיניי
  
כשידווח עלי כשידווח
ליבי יגיל אז וישמח
הנה חזי כה מנופח
שידווח, שידווח
כשידווח-דווח עלי
  
ראיתי עיתון שיורד כבר לדפוס
לעורך אז קראתי, הו אנא חכה
עוד רגע עלי תימסר ידיעה
את כל הקוראים היא בהלם תכה
הנה עוד שניה
עוד כותרת נכתבת עליי
הנה עוד שניה
ותראו שאין-אין עליי
  
כשידווח עלי כשידווח
אז הציבור עיניו יפקח
כולו יצעק: יואל האח!
כשידווח, כשידווח
כשידווח על גדולותיי
  
מרשק. הכותרת תאיר עיניים
 
נכתב בתאריך
21/7/2016



הרשמה לניוזלטר שלנו