עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

דין אחד לרוצחים
  
הצדק והשוויון בפני החוק מחייבים קבלת תביעתה של משפחת אבו ח'דיר להרוס את בתי הטרוריסטים היהודים ששרפו את בנם למוות

  
הוריו של מוחמד אבו ח'דיר, הנער הערבי שטרוריסטים יהודים שרפו למוות, מבקשים שיהיה דין אחד לכולם. לטענתם, כפי שהורסים בתים של טרוריסטים ערבים שרצחו יהודים, כך יש להרוס את בתיהם של הטרוריסטים היהודיים שרצחו ושרפו את בנם. והרי אנחנו מתיימרים לחיות במשטר דמוקרטי בו אמור להתקיים שוויון מלא בין האזרחים החיים במסגרת מדינת ישראל בלי הבדל דת, גזע ומין. שיהיה דין אחד לכולם, כבר אמרנו?
  
אלא שלעיתים קרובות התפיסה הדמוקרטית – אוניברסלית הזאת מתנגשת בתחושות של זיקות לאומיות שהופכות ללאומניות. לעיתים קרובות אנחנו מחפשים בתוך עולמנו הפנימי את ההנמקות המקלות על הקרובים לנו מבחינה משפחתית או לאומית, כאשר הם נכשלים במעשים שלא ייעשו.
  
חשוב לנו להיתפס על ידי רוב הציבור כדמוקרטים המאמינים בשוויון ערך האדם והעמים ולמרות עובדה זאת באופן כמעט אינסטינקטיבי אנחנו נוטים להקל בשיפוט של מעשיהם של בני עמנו. נכון, אדם קרוב אצל עצמו ותחושה של שייכות לעם או קבוצה חברתית הם מניעים חזקים לקביעת התייחסות למעשה של הקרוב לנו מבחינה חברתית ולאומית; ההוויה הישראלית מכילה בתוכה זיכרונות של רדיפות בעלות גוון אנטישמי, השואה, מלחמות חוזרות ונשנות, שכול מתמשך המתחבר אל אמונות דתיות הנשענות על זכויות היסטוריות על הארץ הזאת שבימים אלה הגיע הזמן ונפלה בידנו ההזדמנות לממשן. מגיע לנו יחס מיוחד כי הרי שילמנו כבר מראש את מלוא המחיר, חושבים ומרגישים רבים מאזרחי ישראל היהודים.
  
האמונות האוניברסליות נדחקות מפני הזיקות הלאומיות שאצל רבים מאתנו הופכות ללאומניות.
  
אני חושב שמשפחת אבו ח'דיר צודקת. דין אחד אמור להיות ליהודים וערבים החיים במסגרת המערכת המשפטית של מדינת ישראל. רוצח הוא רוצח ללא הבדל בשייכות הלאומית שלו. ולכן, כפי שנהרסו בתיהם של רוצחים ערבים יש להרוס גם את בתיהם של רוצחים יהודים. ולמרות אמונתי האישית הזאת, אני חש בתוכי את המשיכה הפנימית למצוא הנמקות שיקלו על העונשים שבני עמי אמורים לשאת כתוצאה ממעשיהם. אני מנסה להתגבר, לחזק את התפיסות האוניברסליות והמוסריות בהן אני מאמין אמונה שלימה, ולמרות מאמצים אלה אני מרגיש לעיתים את חלחול השפעת הזיקות של שייכות לאומית שלעיתים קרובות יש בהן כדי לפגוע ולערער את התפיסות האוניברסליות הנשענות על האמונה בשוויון ערך האדם.
  
העולם הפנימי של כול אחד מאתנו מורכב גם מאמונות מוסריות, אידאולוגיות וערכיות וגם מתחושות פנימיות שבינם לבין ההיגיון לעיתים קרובות הקשר הוא קלוש ביותר. לעיתים קרובות המאבק הפנימי בין האמונות לבין הרגשות העוטפים אותן הוא קשה ולעיתים אפילו נמשך לאורך שנים ארוכות.
  
אני מקווה ששופטי בית המשפט העליון בישראל שידונו בעתירתם של בני משפחת אבו ח'דיר המבקשים לקיים שוויון בין רוצחים יהודים לרוצחים ערבים, ישענו רק על המרכיב הדמוקרטי והאוניברסלי שעומד בבסיסה של מערכת המשפט הישראלית.
  
נכתב בתאריך
10/7/2016הרשמה לניוזלטר שלנו