עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מצעד האיוולת הבריטי
  
מנהיגות פגומה של קמרון השמרן שבשלטון ושל קורבין הקיצוני מהלייבור באופוזיציה - הביאו את בריטניה לשוקת שבורה
  
בריטניה הובלה בידי ראש ממשלתה קמרון למשאל-עם על עזיבת האיחוד האירופי בעיקר בשל דינמיקה פופוליסטית שנוגעת לעיסוק הציבורי בזרם הפליטים שחודר לאירופה מהארצות הערביות המתפרקות. גם פגיעה ביצרנות הבריטית בתעשיות, בחקלאות ובדייג גרמה למיליונים בפריפריות ובגילאים הגבוהים לתמוך בבירור בעזיבה. ניתן היה להסדיר את הדברים במו"מ עם האיחוד האירופאי ללא פרישה ממנו. האיחוד האירופאי הוכיח גמישות ביחס להתמודדות עם המשברים הכלכליים ביוון ובקפריסין וביכולתו לפתור בעיות בדרך הפשרה.
  
צריך גם לזכור שבריטניה באמצעות בית המלוכה עומדת בראש "חבר העמים הבריטי", שבו מאוגדות מעל חמישים מדינות - באסיה, באפריקה ובאוסטרליה ובנוסף ישנן טריטוריות קטנות בחלקי עולם אחרים, כמו באוקיינוס השקט, בקאריביים ובדרום אמריקה שהן בריבונות בריטית. מדובר במורשת האימפריה הגדולה שהתפוגגה לאחר מלחמת העולם השנייה בתהליכי הדה-קולוניזציה. יוצאי חבר העמים הבריטי שעוזבים את ארצותיהם ומגיעים לבריטניה יכולים להתאזרח בה. תהליכים אלה התרחשו כבר בעבר והביאו לשינוי אוכלוסיית בריטניה וגיוונה במיליוני אנשים שבאו מהודו, פקיסטן ממדינות אחרות באסיה וגם מאפריקה. בבריטניה גם קהילה קפריסאית גדולה. צאדיק-חאן ראש עיריית לונדון החדש הוא צאצא של מהגרים מפקיסטן שגדל והתחנך בבריטניה ושמחזיק בערכי המורשת הבריטית. זה מכבר הפכה בריטניה לחברה פלורליסטית הטרוגנית ורב תרבותית ודתית.
  
לבריטניה יחסים הדוקים עם המדינות האנגלו-סקסיות בחבר העמים הבריטי. בדומיניונים: אוסטרליה, ניו-זילנד וקנדה - מלכת בריטניה משמשת כ"ראשת המדינה הייצוגית". מדינת אלה ביחד עם בריטניה וארה"ב משתפות פעולה במערכת המודיעין הגלובלית של רשת מחשבי העל "אשלון" - המופעלת על ידי העולם האנגלו-סקסי.
  
יצוין, שגם ישראל תוכל להצטרף לחבר העמים הבריטי, כאשר יושג הסדר שלום עם הפלסטינים. זאת בשל היות "ארץ ישראל המנדטורית" - במנדט בריטי במשך 30 שנה, בין השנים 1918-1948. טוב תעשה ישראל אם תצטרף לארגון בינלאומי חשוב זה שהוא הטרוגני, פלורליסטי ורב-תרבותי, ותצא מבידודה המדיני בעיקר בעולם השלישי של המדינות הבלתי מזדהות - הניטרליות.

קמרון. בריטניה מול שוקת שבורה
  
הדמגוגיה הפופוליסטית סביב החשש מקביעת מכסות מהגרים לבריטים לפי "אמנת שנגן" של האיחוד האירופאי - לגבי קליטת פליטים מוסלמים, ערבים ואפריקאים - יבו את הפחד אצל שכבות בריטיות עממיות במעמדות הבינוניים-נמוכים לבנים ואצל דור הבייבי-בומרס שנולד לאחר מלחמת העולם השנייה. הפאניקה לא הייתה מוצדקת בשל העובדה שבריטניה יכלה להטיל וטו על כך בתאום והסכמה עם מוסדות האיחוד האירופאי, כמו שעושות עכשיו פולין והונגריה. ההיסטריה, הפניקה וההפחדה שלובו על ידי אלמנטים קיצוניים לאומניים, גזעניים ושונאי זרים בחברה הבריטית הביאו לתוצאות משאל העם.
  
בריטניה היא כבר מזמן מדינה רב-גזעית, רב-אתנית ורב-דתית בגלל זרימת אוכלוסיות מדינות חבר העמים הבריטי אליה. דבר זה מפחיד שכבות לבנים ברובדי הביניים הנמוכים כמו בארה"ב, שבה הם תומכים בדונאלד טרמפ - כך שלא היה יסוד רציונאלי להסתה ולהפחדה. (יצוין כי זרמים קיצוניים דומים יש גם במגזר הדתי-מתנחל משיחי בישראל).
  
יש לקוות שהלחץ הגדול של האוכלוסייה הצעירה ותושבי לונדון להישאר באיחוד – יביא למשאל עם נוסף בתנאים חדשים, תוך התגמשות האיחוד האירופאי מול בריטניה, בכל הנוגע לקליטת "פליטים" ולהסדרים שיבטיח חיזוק היצרנות הבריטית בפריפריות התעשייתיות וכן חיזוק החקלאות והדייג. בסופו של דבר יגבר ההיגיון על הרגשות בקרב העם הבריטי ומנהיגותו והם יישארו באיחוד האירופאי עם דרגות חופש גדולות יותר. דבר זה יביא להישארות סקוטלנד, ווילש וצפון אירלנד במסגרת בריטניה הגדולה. זאת אמורה להפוך לפדרטיבית במסגרת האיחוד האירופאי. צריך לציין שזאת המגמה גם במדינות אירופאיות אחרות החברות באיחוד האירופאי.
  
העולם צועד ל"ממשל עולמי" דמוקרטי כרובד-על, מעל התארגנויות אזוריות שכוללות מדינות פדרטיביות וקנטונליות. הדבר דרוש כדי לשמור על יציבות ואיזונים ובלמים בעולם שבו פתרון משותף של הבעיות הכלכליות-חברתיות, הביטחון הסוציאלי של בני הגיל השלישי והרביעי, וכן הגנת הסביבה - הופכות לקרדינאליות.
אין ספק שיש למתן בהרבה את השיטה הכלכלית של הקפיטליזם הנאו-ליברלי הגלובלי, הלא חברתי השולט בכלכלה העולמית המכוונת ומהונדסת ב"רוח דאבוס". יש להפוך את השיטה לחברתית, קהילתית ואנושית יותר. לשים דגש על סביבתיות מקיימת, ולפתח את הקואופרציה ככלי כלכלי חברתי מרכזי.
  
ישראל צריכה ללמוד את לקחי בריטניה ולסור מדרך הלאומנות הפופוליסטית המובלת על ידי ממשלת בנימין נתניהו.
  
לסיום
  
לאור לקחי בריטניה יש לשנות את דיסקט המחשבה והתודעה בעולם, ולהבין שיש לדאוג באופן ייחודי, ספציפי, מוכוון ובהעדפה מתקנת בדיור, תעסוקה, הכשרה מקצועית, ביטחון סוציאלי לציבור הילידים הרב-דוריים בכל אחת מהמדינות. זאת בשל היותם ליבת החברות במדינותיהם. יש לשמרם ולמנוע הגירתם המאסיבית למדינות אחרות. הגירה כזאת יוצרת חללים, שאליהם חודרים המהגרים מארצות אחרות שזה מקרוב באו. זה מערער את היציבות, הסולידריות והלכידות של החברות במדינות השונות ויש למנוע זאת.
  
נכתב בתאריך
3/7/2016הרשמה לניוזלטר שלנו