עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אדום מבפנים

חדשות שבוע הספר הקיבוצי: כבכל שנה, בחג הספר העברי, מביא המדור לקוראיו בול הספרותי החדש, שנבע ממעיינה של חצר הקיבוץ, ממפעליו ומוסדותיו; וגם משהו על טנק המנדטים של ביבי
  
מדריך הפנסיה הקיבוצי הכולל / עו"ד שלמה כהן
הספר מאיר סוגיות הקשורות לפנסיה הקיבוצית, כגון: למה השכן מקבל יותר; ההבדל בין חוב אקטוארי לחוב אקטואלי; קשיי הפרשה בגיל המבוגר; הקמת קרן לחיתולים, שיירים לשארים, שכר ממוצע, שכר חציוני, פנסיה צוברת, פנסיה דוגרת ופנסיה אוגרת. לספר מצורפת חוברת מערכונים של "בנות פסיה".
  
מחליבת פרות לחליבת השכונה / מאת רו"ח ד. שטיין
בספר מוכיח הכותב מחברת DDT, כי חליבת מסים מתושבי השכונה רווחית בהרבה מחליבת פרות, ומציע שורה של מיסים ואגרות להגדלת הכנסות הקיבוץ, כגון: אגרת כלב שני, אגרת הפרדה בבית הכנסת, מס שימוש במדרכה, מס עומס בתיבת דאר, אגרת אוויר נקי, עמלת הפעלת שער כניסה חשמלי ועוד. הספר מומלץ לגזברים ומנהלי קהילה.
שכונה בקיבוץ. טובה יותר מרפת

חטיפי תימן / עמירם אידלמן
עמירם אידלמן בן כינרת, חוקר העליות מתימן, כותב על החטיפות הראשונות של ילדי תימן בקיבוצו: "לפנות בוקר קם מרכז הכרם, ראה שלא סידרו לו ילדים תימנים לעבודה, אז הוא חטף אותם מהפלחה; כך עשה גם מרכז התמרים כשלא סידרו לו ילדים לטיפוס על העצים בגדיד. הוא חטף מהרפת. מאותו רגע כולם התחילו לחטוף את ילדי תימן, עד שההורים עברו לשעריים ומרמורק. לספר מצורפים פתח דבר מאת מרגלית צנעני על הנכבה התימנית, מתכונים לג'חנון, חילבה ומלוואח ודיסק של בעז שרעבי.
  
קלנועיות או לא להיות / המדריך לקלנועית
נחשב לבסט סלר בקיבוצים. שלוש מהדורות כבר נחטפו מן המדפים: זהו ספר הדרכה הכולל הנחיות בקריאת רמזורים, אך לבצע זינוק בעליה (קיבוצי ההר), הימנעות מעומס יתר בחזרה מהכולבו, נורת התראה למילוי הסוללה ומפה של מקומות מרכזיים בקיבוץ. "מומלץ במבצע ארבע במאה, יחד עם הספרים "המחר הלא נודע", "הכול כל שיניים תותבות" ו"בעולם השכחה." נ-ק-ו-ד-ה (ג. יפית).
  
קבורה בצמיחה / בארי הולצמן (עמותת אדמתי, לא אותי!)
הספר מיועד בעיקר לקיבוצים שבשולי הערים וכולל תכנון קברים, הצעות למצבות משיש איטלקי, מזרקות מים, בריכות לדגיגים ורחבות שיזוף לקרובי הנפטר. מיוחד: בספר רשימת ידוענים בני 60+ הצפויים לבקש חלקות קבר בקיבוצים והצעות התקשרות עימם לצורך גביית מקדמות. דבר המו"ל: "ספר חזרה לשורשים, המעיד שהחזרה להתפרנסות מהאדמה תשיב לקיבוץ את עשרו. הקיבוץ הוא בית לכולם".

קבורה לחילונים בעין-כרמל. ארבעה כיווני אוויר
  
הדשא של השכן / מאת צוקי מור
ספר על תולדות הדשא הקיבוצי מאז העלייה מגרמניה, הדשא ליד הצריף של רחל וזלמן והמעבר של הקיבוצים מ"זרעים של מסטיק" לדשא מפלסטיק. לדעת המחבר, המעבר לדשא מלאכותי לא ימנע את המשך החברותא הקיבוצית וקיום ערימות של חבר'ה על הדשא. "לשוכבים על הדשא המלאכותי יהיו שריטות מאהבה כמו שהיו תמיד, ועכשיו גם קצת שריטות על העור," כותב צוקי ברמז.
  
זועק חמאס / ניר מאיר
לאור ההדים החיוביים שזכתה הגדרתו את הקשת הדמוקרטית המזרחית כ"חמאס", פיתח ניר מאיר מילון מונחים והגדרות של אויבי הקיבוץ: רשות מקרקעי ישראל - דאעש; ראשי עיירות הפיתוח - פת"ח; פקידי האוצר – אל-קאעדה; מס הכנסה - חזבאללה; המילון מסודר בשיטת ויקיפדיה תחת הערך: "אויבי הקיבוץ" ומאפשר לכל חבר להוסיף ערכים משלו.

ניר מאיר. מילון האויב הקיבוצי המצוי
  
בלב הפריים טיים / י. מרשק

מדריך התקשורת הראשון בסדרה של יואל מרשק, הכתוב בשיטת "איך לעשות מה", כדי לקבל תשומת לב תקשורתית. הספר כולל מונחים מ"רונן בר שירה" ועד "נוער הגבעות", מ"גלעד שליט" ועד "הכושים העבריים". הסקופ של הספר: היחידה הסודית שמקים מרשק בחשאי, הרחק מעיני התקשורת, לשחרורו של פולארד. עצת הזהב של מרשק: עשו אירועים בשבת, כשלתקשורת משעמם, תיכנסו לכל המהדורות.
   
כל הכבוד לשִריוּן / איתן ברושי
ספר ביכורים של ח"כ איתן ברושי הדן בשבח השריון: השריון של הצב המגן עליו מפני אויביו, השריון של הטנק המאפשר לו להבקיע את קווי האויב, השריון שעוטים אנשים, המאפשר להם להתעלם מביקורת. לוז הספר הוא השִריוּן של חברי הקיבוצים ברשימת העבודה לכנסת. לדברי המחבר, שִריוּן זה הוא גורלי למעמדה של התנועה הקיבוצית, להפגנת איכותה וייחודה ומאפשר למיטב בניה להציל את המולדת.

ברושי. השִריוּן עשה היסטוריה
   
גולדשמידט שווה זהב / אלי גולדשמידט

סיפורו המופלא של אלי גולדשמידט מימי הצריף בגינוסר, דרך ימי החלוציות בדגניה, אל הכנסת, אל ועדת הכספים של הכנסת, ואל הכספים של משפחת עופר. בפרק המוקדש לווידויים אישיים על קשריו עם החונטה של עמק הירדן (לא הייתי בגרעין הקשה) ועל חייו בצל הטייקונים, אומר גולדשמידט כי למד שהכסף לאו קונה הכל, לפעמים כמה פוליטיקאים, וכי בצל הטייקונים יש לשמש קרניים של זהב.
  
האוטו לא שב / אריק רייכמן
האוטו לא שב, סיפרו של אריק רייכמן הוא סיפור נסיעתו של האוטו הכחול והירוק של תנובה לסין לבלי שוב. רייכמן מספר בגילוי לב איך זהבית כהן גזזה את מחלפותיו ("היא סירבה לעשות לי פאן, נשאר הרבה שיער על הגב") על בונוס חמשת המיליונים ("קניתי פאונדים יום לפני שבריטניה פרשה מהאיחוד האירופי, הפסדתי את המכנסיים") ועל מכירת תנובה לסינים במחיר מבצע ("הסינים צרי עיניים, אך עיני לא צרה בהם"). בסיום כותב רייכמן, שחייו מאז המכירה מלאי צחוקים, כי לא בוכים על חלב שנשפך.

רייכמן. לא בוכים על חלב שנשפך
  
היינו אסירים למופת / גדעון שפירא

עוד ספר בסדרת הספרים על הלינה המשותפת, והפעם על הטרדות ילדים מצד המטפלת ("היא נורא אהבה לקלח אותנו" , על חזן ויערי שהופיעו בחלומות ביעותים ("הם קשרו אותנו למיטות בסרטים אדומים"), ועל תחרות ציורי השפם של סטלין ("מרוב פחד ציירתי את הזקן של מרקס") ועל שלב ההתפכחות והיציאה אל האור בקיבוץ המעמדי. נקרא בנשימה עצורה.

לינה משותפת. המטפלת לא הפסיקה לקלח
  
הטנק שלי חזר / ב. נתניהו

שימו לב למזג ותגידו איזה
איזה בוקר נהדר
עיתונות סוקרת, יש לי עוד כותרת
והטנק שלי חזר
  
שכחו ממימרן, שכחו משרה
איזה בוקר נהדר
כשהכול די חרה, לי הארץ שרה
כי הטנק שלי חזר
  
מישהו שומר בלילה על המצביעים
גימיק פה וגימיק שם ושוב הם מתייצבים
  
כשיחזור אלי אומר לו בוודאי
איזה גרט נהדר
חתיכת ברזל, של חלודה ופיח
אך שווה לי שני מנדט

נתניהו וטנק המנדטים
  
מתוך הזמן הירוק
  
  
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
30/6/2016הרשמה לניוזלטר שלנו