עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

על מה שהאלוף גולן לא דיבר
  
על מרחב המחייה שנפתח בפני הישראלים בגדה המערבית ועל מדיניות הנישול והקיפוח כלפי הפלסטינים השוררת בו
  
האלוף יאיר גולן טעה: אין מקום להשוות בין ישראל 2016 לבין גרמניה בשנות ה-30. התופעות של שנאת זרים, תעמולה נגד ערבים, חוקים שגובלים בפאשיזם הן מספיק חמורות גם בלי להשוות אותן לתקופה שקדמה לעליית הנאצים לשלטון. תעמולת השטנה של רבנים אחדים ושל פוליטיקאים בכירים צורמת דייה גם בלי לחשוב על "מיין קמפף".
  
אבל יש דבר אחד שהאלוף גולן לא דיבר עליו.
  
לאורך גבולה המזרחי של ישראל השתרעו, אחרי מלחמת 1948, חבלי ארץ מיושבים בפלסטינים. ישראלים רבים בארץ ערגו אליהם כאל "חבלי מולדת", וביכו על כך שלא נכבשו במלחמת השחרור. בשנת 1967 כבשה ישראל, אולי מבלי לתכנן ולהתכוון, את שטחי יהודה ושומרון - "הגדה המערבית".
  
בפני אלפי ישראלים נפתח לפתע "מרחב מחייה" חדש ומפתה. במקום הצפיפות ויוקר הדיור המחריד בגוש דן - הכיבוש פתח שפע אדיר של הזדמנויות מפתות.
בתחילה בהיסוס, ובהמשך בזרם שוטף, קמו יישובי וילות עם גגות אדומים, חמש, עשר ועשרים דקות מכפר סבא.
  
בהתחלה אלפי, אחר כך עשרות אלפי ובהמשך - מאות אלפי ישראלים התיישבו באותו "מרחב מחיה". הם זכו להגשים, במחיר מציאה, את החלום הישראלי האולטימטיבי - הווילה הענקית עם הרעפים האדומים והמגרש שמסביבה. אי אפשר להאשים אותם - הם זכו לתמיכת ממשלות ישראל, ורק ניסו לעשות טוב לעצמם ולמשפחותיהם.
  
סביב היישובים החדשים קמה, בחסות החוק והצבא הישראלי, מערכת מסועפת של קיפוח, אפליה ופגיעה בתושבים הפלסטינים: גזלת והפקעת קרקעות, אי-מתן זכויות פוליטיות, מעצרים מנהליים שרירותיים, חלוקת מים לא שוויונית, מערכת כבישים לישראלים בלבד ועוד דוגמאות רבות. הפלסטינים הפכו לאזרחים מדרגה שנייה, שלישית ורביעית.
חלק גדול מהמתיישבים הישראלים הללו הפכו לתומכים אוטומטיים של הימין, מתוך אינטרס אישי מובהק: הם לא ייתנו יד לממשלה שעלולה לנשל אותם מחלום חייהם. גוש זה, יחד עם גוש החרדים, מאפשר בצורה דמוקרטית את קיומה של ממשלת הימין הקיצונית הנוכחית, ויסכל כנראה גם בעתיד כל קואליציה מתונה יותר שמוכנה לפשרות.
  
רוב מדינות העולם מוחות על המצב וטוענות ששטחים אלה - כולל ירושלים המזרחית ושכונותיה - אינם שייכים לישראל, וכי היא מבצעת בהם מדיניות לא-חוקית, אך ישראל בשלה - ממשיכה לבנות ולפתח את ההתיישבות בשטחים.
  
אין שום דמיון בין מרחב המחיה שלנו לבין מה שהיה בשנות ה40. כל השוואה בין מצב זה לבין דברים שנכתבו או התרחשו בעבר בהקשר ל"מרחב מחייה" הוא על דעת הקורא בלבד.
  
מחבר
נכתב בתאריך
19/6/2016הרשמה לניוזלטר שלנו