עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

צו השעה
  
על השמאל ועל חלקים מהמרכז לגבש חזית משותפת להחלפת השלטון, מוקדם ככל האפשר. זו המשימה ולקראתה יש ללכד את כל הכוחות
  
הפוליטיקאים מהשמאל, מי שניהלו משא ומתן עם נתניהו על ממשלת אחדות, לא התכוונו לעשות רע אבל הם שגו שגיאה קשה. מי שהאמין שאפשר להוביל עם נתניהו מהלך מדיני שסופו הפרדות וכינונן של שתי מדינות בין הים לנהר, לא הבין עם מי הוא מדבר. הוא לא הבין כי אין כל ערך להבטחות של נתניהו. הוא לא הבין כמה חסרת ערך הבטחתו של מי שיכול לנהל בבוקר משא ומתן עם ראש מפלגת העבודה ולדלג בערב, במעבר חד, אל ליברמן. לנתניהו אין כל קושי לחזור ולומר שהוא תומך בפתרון של שתי מדינות, אך הוא אינו מתכוון לעשות דבר כדי לקדם פתרון כזה. אפילו בוחריו הקיצוניים ביותר, הימין של הימין, אינם מתרשמים ואינם מודאגים מהאמירות הללו. הם מתייחסים אליהן כמסך עשן להטעיית היריבים מבית ולהרגעת ראשי המדינות מבחוץ. הם מבחינים בקריצה שהיא חזקה ומשמעותית יותר מהאמירה. כך גם בכל הקשור לנורמות, לערכים ולדפוסי ההתנהלות האישיים והציבוריים. מי שיכול היה להמריץ את הבוחרים באיום "הערבים נוהרים לקלפיות", מי שיכול היה לגנות את החייל שירה במחבל הפצוע ולאחר שעות אחדות להתקפל ולחזור בו, בהשפעת הרוחות שנשבו מהקצוות של הימין הקיצוני, אינו יכול להיות שותף סביר בממשלת אחדות.
  
שגיאה שנזק כבד בצידה
לכל אחד הזכות לשגות, אם הוא יודע ללמוד ולתקן את עצמו. הבעיה שיש שגיאות הגורמות נזק כבד למי ששגה ולסובבים אותו, גם אם הן לא הגיעו למימוש ואפילו הן תוקנו בדיעבד. השגיאה של הרצוג ושל מי שתמכו בו, בניסיון חסר הסיכוי, פגעה קשות במנהיגותו של הרצוג במפלגת העבודה והיא פגעה לא פחות במחנה הציוני כולו. נפגעה אמינותו של המחנה הציוני כולו, כמי שמתכוונים להציג אלטרנטיבה מדינית וחברתית לנתניהו ולמחנה הימין. יותר מכך, למרות שלא לזאת התכוונו מנהלי המשא ומתן, בהפוך על הפוך, הם היו מי שהכשירו את הדרך להצטרפותו של ליברמן לממשלת הימין הקיצונית. ספק אם הדבר היה יכול לקרות ללא האיום שחשו אנשי הקצה הימני של הליכוד, מי שנאחזו בליברמן כ"בקרש הצלה", והכשירו את הדרך להצטרפותו לממשלה.
  
הצלחתו של ביבי
מעבר לכל מחדליו וכישלונותיו של נתניהו ושל ממשלתו, במדיניות, בכלכלה ובחברה, יכול נתניהו לזקוף לעצמו לפחות הצלחה אחת. הוא הצליח לגרום לי ולרבים בשמאל ובמרכז, לצודד במשה יעלון. לתמוך ביעלון למרות עמדותיו המדיניות. כידוע יעלון מחזיק בעמדות מדיניות השוללות את האפשרות של כינונן של שתי מדינות, הוא אינו רואה אפשרות לנסיגה מרוב שטחי יהודה ושומרון והוא תומך בהמשך הבנייה בהתנחלויות. למרות עמדותיו אלה מצאנו את עצמנו תומכים בו בעימות מול חבריו בימין. תמכנו בעמדותיו הערכיות, התרשמנו מתמיכתו ברמטכ"ל ובסגנו ושמחנו על התייצבותו האמיצה והחד משמעית כמגן על ערכיו ורוחו של צה"ל.
  
חזית מאוחדת
מבחנו של השמאל בעת הזו יהיה ביכולתו לחדול מייד מההתקוטטויות והמריבות הפנימיות העקרות. על השמאל ועל חלקים מהמרכז לגבש חזית משותפת להחלפת השלטון, מוקדם ככל האפשר. זו המשימה ולקראתה יש ללכד את כל הכוחות.
  
נכתב בתאריך
1/6/2016הרשמה לניוזלטר שלנו