עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

לאן מכאן (96) / מיהו גיבור ישראל?

עיטור הגבורה הוא העיטור הגבוה ביותר שניתן בצה"ל. העיטור מוענק על ידי שר הביטחון בהמלצת הרמטכ"ל, על "מעשה גבורה עילאית שנעשה בעת לחימה מול פני האויב תוך חירוף נפש".   ויקיפדיה

 

ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל 2016, שאל אותי מאור בני האהוב מהו עיטור גבורה. זוהי מדליה שנותנים להביע הערכה לחייל שעשה מעשה גבורה במסגרת תפקידו, השבתי לו. מהו מעשה גבורה? שאל. זהו מעשה שמי שעושה אותו מסתכן בסכנה גדולה כדי לתרום למאמץ הצבאי ולניצחון על האויב, השבתי לו. ומה אם הוא עושה את זה בלי לדעת שהוא בסכנה? שאל. שאלה מצוינת, השבתי, אך איני יודע מה להשיב. ומה אם הוא בכלל רוצה למות, שאל? גם זו שאלה מצוינת, השבתי, ולי יש עוד אחת: ומה אם באמת לא הייתה שום סכנה, זה רק נדמה לנו?

 

בכל אותו הזמן חשבתי על סגן ראש המטה הכללי, האלוף יאיר גולן, אשר אמר בטקס יום השואה האחרון: "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים  מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט אז, לפני 70, 80, ו-90 שנה, ומציאת עדות להם כאן בקרבנו היום ב- 2016. כי אין דבר קל ופשוט יותר מלשנוא את הזר, אין דבר קל ופשוט יותר מלעורר חרדות ולהלך אימים, אין דבר קל ופשוט יותר מהתבהמות, התקרנפות, והתחסדות." וגם: "אם יום הכיפורים הוא יום חשבון הנפש הפרטי, אז ראוי ואף הכרחי, שיום השואה יהיה, גם, יום חשבון הנפש הלאומי, ובחשבון הנפש הלאומי אנו חייבים לכלול תופעות עוכרות שלווה". (לנאום האלוף גולן).

 

מעשהו של האלוף גולן עומד בכל הקריטריונים להענקת עיטור הגבורה. מאז ומתמיד אמרנו שסוד עליונותנו הצבאית היא במוסריותנו. מכאן שמי פוגע במוסריות הצבא, כמו מאיר הר-ציון, אריאל שרון (ראה בוויקיפדיה את הסיפור על מעשה הרצח שניהם היו שותפים לו), מפקדי הטבח בדיר יאסין, אלאור אזריה ("החייל היורה"), ואחרים - מעבר להיותם אשמים במעשים בלתי מוסריים, כידוע לכל - הריהם אנשים שפגעו פגיעות קשות בעוצמתה הצבאית של ישראל. לעומתם, אנשים כמו האלוף גולן, וארגונים כמו "שוברים שתיקה", "האומץ לסרב", ודומיהם, כולם תרמו לעוצמתה הצבאית של ישראל את התרומות הגדולות והחשובות ביותר. האם מעשיהם כרוכים בסכנה? איני יודע. אמת: הם כולם זוכים לקיתונות של בוז וגינוי. אך האם זוהי סכנה? אולי כן: כי בכל רגע עלול להיחצות הגבול ואיזו אישיות ציבורית תקרא לך "בוגד", שפירושו שדמך מותר.

 

החשובים מבין מבטאי הבוז לאלוף גולן הם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד. הראשון מבין אלה היה מנהיגי ההפגנות שבהן תואר ראש הממשלה דאז יצחק רבין כהורג הציונות (הפגנת צומת רעננה) וכבוגד תוך קריאות "מוות לרבין" (הפגנת הכיכר). השניים האחרים נמנים על התומכים המרכזיים ב"הצעת חוק יסוד: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי" שנועד מפורשות לסלול את הדרך להכשרתה של אפליה דתית והתערבות המדינה בענייני דת בישראל; מילים אחרות, שניהם תומכים בדרדורה של ישראל לקראת מלחמת אחים. מילים אחרות: מסוכן להרגיז אנשים כאלה. שעל כן נראה לי כי התבטאותו של האלוף גולן עומדת בכל הקריטריונים לעיטור הגבורה.

 

אמנם נכון: ישנה הסכמה בלתי נאמרת כי עיטור הגבורה מגיע לאנשים שמעשה הגבורה שלהם בא להגן על ישראל ללא תלות בעמדתם בעניין שאלה מדינית השנויה במחלוקת. גם כאן נראה לי כי דברי האלוף גולן עוברים את המבחן: הדעה כי כוחנו במוסריותנו אינה תלוית עמדה מדינית. אמנם רבים מבטאים בוז כלפי שיקולי מוסר, ואמנם רובם בצד אחד של המפה המדינית ולא בצד האחר: אך זה לא לפה ולא לשם. מאור בני האהוב: הנח לכל אלה ושמע לי: האלוף יאיר גולן הוא גיבור ישראל.

  

נכתב בתאריך
15/5/2016הרשמה לניוזלטר שלנו