עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אזרבייג'ן - יש ממי ללמוד (ב)

   
תובנות מסיור משלחת האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית באזרבייג'ן ובירתה באקו: על סכסוך הדמים עם ארמניה ועל שתה"פ עם ישראל

בניגוד לדימוי שיצרו לעצמם הארמנים כנפגעי "שואה" שביצעו בהם הטורקים בראשית המאה העשרים, מדובר בסה"כ בסילוקם בברוטליות ממערב טורקיה למזרחה על ידי העות'מאנים. זה קרה עקב חוסר נאמנות וחתרנות מצדם ורצונם לפעול עם כוחות זרים לפירוק האימפריה העות'מאנית - כולל טורקיה עצמה.
למרות דימוי ונרטיב הקורבניות והמסכנוּת - הארמנים לא חסכו באכזריות כשטבחו בכפריים אזריים תמימים בתחומי הרפובליקה הדמוקרטית של אזרבייג'ן שנוסדה ב-1918 והצטרפה לברית המועצות ב-1920. אתר ההנצחה החדש והמרשים במבנה ארכיטקטוני מיוחד (הדומה למבנה החדש ב"יד ושם") לאזכור פשעי הארמנים נגד האזרים מצוי במחוז קובה שבאזרבייג'ן ליד קבר אחים ענק ומזעזע שנחשף באקראי במילניום הנוכחי.
  
הארמנים רצחו פעם נוספת אזרים רבים בקרבות בנאגורנו-קאראבך ובטריטוריות גדולות אחרות בשנים 1992-1994 לאחר הכרזת העצמאות האזרית. לאחר התפרקות בריה"מ הם כבשו טריטוריות בהיקף חמישית משטח אזרבייג'ן, ולא השיבו אותן לאזרבייג'ן עד היום. הארמנים בעלי נראטיב "קורבנות שואה" - קירבנו ופגעו קשות ברבים מבני העם האזרי ברצח והרג של עשרות אלפים וכן בעקירה ובהגליה. הם הפכו כמיליון אזרים לפליטים ועקורים שברחו לתוך אזרבייג'ן לאחר שאדמותיהם ורכושם נחמסו והועברו ל"מתיישבים" ארמנים. הארמנים כבשו בתקופת כינון אזרבייג'ן בקריסת ברה"מ, כ-20% משטחיה ועליהם להשיב אותם לפי הדין הבינלאומי. "קבוצת מינסק" מטעם "הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה" - שבה חברות: ארה"ב, רוסיה וצרפת (כיו"רים משותפים) וכן בלרוס (בראשות הנשיא אלכסנדר לוקשנקו), גרמניה, איטליה, שבדיה, פינלנד וטורקיה וכן אזרבייג'ן וארמניה - עוסקת כבר כ-22 שנים בניסיונות ליישם פתרון לפי החלטות מועצת הביטחון של האו"ם מ-1993 - בדבר נסיגת הכוחות הארמניים הכובשים מכל תחומי אזרבייג'ן, ופתרון בעיית כמיליון פליטים אזריים, וכן בהתייחסות לכ-230,000 עקורים/פליטים ארמניים שברחו מאזרבייג'ן. הגורם השלילי שאינו משתף פעולה הוא ארמניה.
  
חימוש ישראלי
  
לישראל ואזרבייג'ן שיתוף פעולה רחב היקף בתחומי ביטחון, צבא וחימוש משודרג מישראל לאזרבייג'ן. צבא אזרי חזק צריך לעמוד מול תוקפנות הארמנים ולשמור על הגבול עם איראן. גם בנושאי הקמת ושדרוג תשתיות תקשורת קוויות וסלולריות קיים שיתוף פעולה ישראלי-אזרי באמצעות חברות עסקיות ישראליות כולל "בזק". אזרבייג'ן מוכרת כמויות גדולות ומשמעותיות של נפט לישראל. לאזרבייג'ן עניין בשיתופי פעולה מתרחבים עם המגזרים העסקי והציבורי הישראליים, בתחומי: תיירות, היי-טק, רפואה, שיקום נכים אזרחיים וביטחוניים, חקלאות, מדע ואקדמיה, טכנולוגיות, ביטוח-לאומי ועוד.
  
אזרבייג'ן פועלת לגיוון כלכלתה לכלכלת תיירות, שירותים פיננסיים, נדל"ן, טכנולוגיות, היי-טק, רפואה, חינוך. בנוסף לנפט וגז ולחקלאות’ כולל ייצור קָווְיָאר מדגי חדקן בים הכספי. המטרה היא ליצור מיליון וחצי מקומות עבודה עד 2020 עבור צעיריה.
  
אזרבייג'ן משכללת וממחשבת את מערכות המיסוי ואיסור הלבנת הון ומימון טרור בתחומי ריבונותה. היא הקימה מיניסטריון מיסים ייחודי שעוסק גם ברישוי תאגידים אזריים מקומיים וכן זרים ומעורבים, כדי לעודד השקעות הון ושיתופי פעולה עסקיים בינלאומיים בתחומיה. היא חותמת גם על אמנות בינלאומיות למניעת כפל מס. זאת כחלק מהשתלבותה בכלכלת העולם הגלובלי והאירופי למען גיוון כלכלתה, ובהתחשב בדרישות ה-OECD, האיחוד האירופאי, קרן המטבע הבינלאומית וחברות האשראי המדרגות את כלכלות המדינות.
  
אזרבייג'ן מעודדת התפתחות עמותות וארגוני N.G.O שהם הבסיס להתפתחות מגזר שלישי - רשת חברתית וחברה אזרחית שהם הבסיס לפיתוח בין מגזרי משולב: ממשל-כלכלה עסקית וארגוני חברה אזרחית. זה גם הבסיס לקידום זכויות אדם ודמוקרטיזציה המשתפת אזרחים ותושבים בהתנהלות המדינה.
  
אזרבייג'ן שמה דגש על חוק וסדר ומניעת טרור ומעסיקה כ-65,000 שוטרים מול אוכלוסיה של כעשרה מיליון אזרחים.
  
אזרבייג'ן מעוניינת לבנות מערכת סטטוטורית של "מוסד לביטוח לאומי". זאת לשם הגברת הרווחה לאזרחי המדינה. זה תנאי להצטרפות ל-OECD (ארגון המדינות המפותחות) ולאיחוד האירופאי. עזרה ישראלית תתקבל בברכה.
  
הבירה באקו
  
בפרלמנט האזרי 125 חברים. הצירים הם בלתי תלויים. יש ניצנים להתגבשות גוש צירי מפלגות שיהוו אופוזיציה מול קואליציה, כחלק מתהליכי דמוקרטיזציה מתמשכים. הממשל נשיאותי. ראש הממשלה והממשלה מבצעים את המדיניות שקובעת הנשיאות. מתפתחת הפרדת רשויות ומערכת אזונים ובלמים גם מול החברה האזרחית, כולל רשות שיפוטית.
  
החמצה היסטורית
  
המנהיג המייסד והמכונן של אזרבייג'ן העצמאית היה היידר אילייב. הוא הנהיגה ועיצב את חזונה, יעודה ויעדיה ההיסטוריים המודרניים. זה נעשה בין השנים 1993-2003 בתקופת נשיאותו עד פטירתו. הוא היה מנהיג חיובי ביותר - מכונן ומפתח של עם, אומה, מדינה, כלכלה, חברה, תרבות, אתוס וצביון לאומי וכן תשתיות. מדובר במנהיג בקנה מידה מעצמתי. הוא נולד בפריפריית נחצ'באן, אוטונומיה המופרדת פיזית מאזרבייג'ן על ידי ארמניה והפך למנהיג קומוניסטי באזרבייג'ן. הוא צורף בהמשך לפוליטביורו שניהל את ברה"מ הסובייטית עד קריסתה וכיהן כמספר 2 בפוליטבירו בתקופת מיכאיל גורבצ'וב. אם היה יורש אותו (במקום ילצין המורד שעמד בראשות עיריית מוסקבה) - אפשר וההיסטוריה של ברה"מ והעולם כולו הייתה שונה. האיזון הבינגושי היה נשמר ומונע טרור עולמי ופירוק מדינות והגירת אוכלוסיות באופן בלתי נשלט. לזכרו ולהנצחת פועלו הוקם "מרכז התרבות" הגלובלי-אזרי בבאקו. מדובר ביצירת מופת מרשימה של אדריכלית העל הגלובלית הנודעת זאהה חדיד שנפטרה לאחרונה. היידר אילייב היה מנהיג מפתח - חילוני, מתקדם, מודרני, שבנה לאזרבייג'ן חזון עתידי ומעמד חשוב בעולם, בהבינו שהתרבות עומדת בבסיס הקיום וההתפתחות האבולוציונית של כל פרט ושל כל עם. בנו אילהב אילייב ממשיך בנאמנות את דרכו כנשיא אזרבייג'ן, מאז פטירתו ועד היום. בחירות לנשיאות מתקיימות כל חמש שנים.
  
באקו בירת אזרבייג'ן היא ליבת אזרבייג'ן והיהלום שבכתר. היא עיר עולם גלובלית מתפתחת שבה חיים כחמישית מתושבי אזרבייג'ן. העיר היא שילוב בין מערב למזרח ובין. אירופיות ומפרציות (דובאי). בעיר טיילות מרשימות לאורך חופי הים הכספי, אוניברסיטאות, מוזיאונים ומרכזי תרבות רבים ומגוונים. העיר אירחה ב-2012 את האירוויזיון במבנה בעיצוב אדריכלי מיוחד על חוף הים הכספי שנבנה לצורך זה. ב-2015 התקיימו בה משחקי תחרויות הספורט האירופי במתחם שהוקם לצורך העניין. זה חלק משדרוגה המתמשך והפיכתה לעיר עולם גלובלית-אירופאית רב-תרבותית. העיר העתיקה של באקו שופצה ושומרה וקיבלה מעמד "אתר מורשת עולמית" מטעם אונסקו.
   
   

נכתב בתאריך
26/4/2016הרשמה לניוזלטר שלנו