עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אזרבייג'ן - יש ממי ללמוד (א)

  
תובנות מסיור משלחת האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית באזרבייג'ן ובירתה באקו: על ניהול נכון של משק הגז ועל "חילון" של הדת

עמותת "אזיז" ליחסי ידידות אזרבייג'ן-ישראל יזמה סיור של משלחת ישראלית לאזרבייג'ן בדגש על תרבות, בו השתתפתי. מנכ"ל העמותה בישראל הוא לב ספיבק, שפועל להנגשת התרבות האזרית לישראלים. הגענו לשם כאורחי עמותת "מרכז התפוצות הבינלאומי" של הרפובליקה הנשיאותית האזרית בראשות אסמאעיל אגייב. המפגשים כללו בין היתר את: עוזר הנשיא עלי חסנוב, את סגן ראש הממשלה שגם שמו עלי חסנוב ואת חבר הפרלמנט הד"ר עזאי גולייב - ראש מועצת התמיכה בעמותות מטעם נשיאות המדינה. במאמר בן שני חלקים אציג את רשמיי ואת מה שלנו בישראל ניתן ללמוד (יש הרבה) מארץ זו.
  
מעצמת גז; הדת - שיעית-חילונית
  
אזרבייג'ן היא רפובליקה נשיאותית קווקזית אירו-אסיאתית שיעית חילונית. המדינה גובלת באיראן, תורכיה, רוסיה, גיאורגיה והאויבת הגדולה ארמניה הנוצרית. המדינה מבססת את צביונה ולכידותה על עָמִיוּת אזרית חילונית, מורשתית ולאומית רב-תרבותית, לא על הדת השיעית, שהיא בחזקת "נוכח-נפקד" במציאות החיים.
  
כדאי לישראל ללמוד מאזרבייג'ן כיצד לנטרל את היהודיות הדתית הקיצונית המשיחית ולהעצים את העמיות הישראלית-יהודית, הציונית, החילונית והלאומית המודרנית. האימאמים האזרים במסגדיהם הם מתונים פרגמטיים ומינוריים, ברגולציה של הממשלה ולא מוציאים פסקי הלכה הזויים, לאומניים, ומתסיסים כפי שקורה בישראל 2016.
  
אזרבייג'ן היא מעצמת הפקת גז טבעי ונפט מהים הכספי ומהיבשה הגובלת בו במרחב אזור הבירה באקו, שהתחיל להתפתח בעיקר בעזרת משקיעים שבדיים כמו אלפרד נובל עוד בראשית המאה העשרים. היא עושה זאת בסיוע רגולטיבי של זכייניות אירופאיות וגלובליות. ומשאירה את רוב התמלוגים והמיסים באזרבייג'ן. השליטה בתאגידים מפיקי הנפט היא בידי המדינה כשותפה למען שמירת והגנת האינטרסים של המדינה והעם האזרי. המדינה משתמשת בכספי הנפט והגז לפיתוח המדינה ובירתה באקו. אזרבייג'ן גם התמחתה בבניית אסדות קידוח נפט וגז בים במספנותיה ובתפעולן. לישראל כדאי להיעזר בה, תוך הקמת חברות ממשלתיות-ציבוריות מעורבות בשיתוף המגזר העסקי בישראל ובעולם לצורך מִקסום היעילות והרווחיות לתועלת הציבור. כמובן שאזרבייג'ן לא היתה נופלת בפיאסקו הקרוי תאגיד "נובל-אנרג'י", שההתקשרות איתו פוגעת באינטרסים לאומיים ישראליים.
  
אזרבייג'ן הצליחה לקדם ולהביא לידי ביצוע פרויקט בינלאומי אדיר - של הקמת צינור נפט משדות הנפט בבאקו ובים הכספי - דרך גיאורגיה וטיביליסי בירתה - לנמל גיהאן בדרום-מזרח טורקיה. נמל זה ממוקם לא רחוק מחופי ישראל ודרכו מגיע נפט אזרי לישראל. אזרבייג'ן רוצה בשת"פ עם ישראל בנושא שינוע הנפט (והגז הטבעי בעתיד), מהים התיכון דרך קצא"א (קו צינור הנפט "אשקלון-אילת") - לים סוף ומשם דרך האוקיינוס ההודי לאסיה. בכך תהפוך אזרבייג'ן לזרז של שת"פים אזוריים-כלכליים באזור, שישמשו מנוף לקידום אמיתי של האזור ויתרום ליצירת תשתית לשלום אזורי עתידי, שיכלול את המדינות שהן השחקניות באגן המזרחי של הים התיכון, כולל מדינת ישראל.
  
כמו היהודים - האזרים מפוזרים בעולם
  
אזרבייג'ן שהיא רפובליקה חוקתית נשיאותית פרלמנטרית, פועלת במרץ להעצמת זכויות האדם והדמוקרטיזציה בתחום ריבונותה. זה נעשה על ידי הצטרפות לארגונים גלובליים באו"ם ואזוריים-אירופאיים - הכל תוך קבלת סמכותם של ארגונים כמו: הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה, שבו חברה אזרבייג'ן. "קבוצת מינסק" מטעם הארגון עוסקת בפתרון המשבר בינה לבין ארמניה. הדבר נוגע גם לחברות אזרבייג'ן בוועדת האו"ם לזכויות האדם, שבה יש לה נציג - אלכסנדר שפירו סולימן - המוגדר כ"שגריר השלום". הדבר נכון גם בכל הנוגע לחברותה של אזרבייג'ן במועצת אירופה שכוללת גם מדינות שמחוץ לאיחוד האירופאי, שמכוחה פועל בית המשפט האירופאי לזכויות האדם. חברות במועצת אירופה היא תנאי להצטרפות מדינה כחברה באיחוד האירופי. אזרבייג'ן משתדרגת גם כדי להתקבל בעתיד ל-OECD שבו חברה ישראל. לעומת זאת מדינת ישראל אינה רוצה לקבל סמכות של הארגונים האמורים בנושאי זכויות האדם ולכן העדיפה להיות משקיפה ולא חברה במועצת אירופה. בכך היא חסמה את הדרך לאזרחיה ותושביה לפנות לבית הדין האירופאי לזכויות האדם ו גם בחרה שלא להיות שותפה ולא חברה בארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה.
  
אזרבייג'ן עושה מהלכים להשתלבות בעתיד הגלובלי, תוך מעבר מסוציאליזם סובייטי לגלובליזציה מודרנית ולהשתלבות באיחוד האירופאי, בעוד ישראל נסוגה מקדמה ציונית הרצליאנית לריאקציה יהודית.
  
לאזרבייג'ן תפוצות גדולות המונות עשרות מיליוני אזרים. באזרבייג'ן חיים רק כעשרה מיליון מהם. זה כולל כמיליון פליטים שגורשו על ידי הארמנים מטריטוריות שכבשו מאזרבייג'ן כמו: נאגורנו-קאראבך. לעומת זאת באיראן הצפונית הגובלת בדרום אזרבייג'ן חיים כ-שישה עשר מיליון אזרים (המהווים חמישית מאוכלוסיית איראן). האזרים מפוזרים ברחבי העולם וגם במדינות חבר-העמים הודו, פקיסטן, אפגניסטן, באירופה ובעולם המערבי. מדובר ב"עם עולם" לא פחות מיהודים. לישראל הגיעו כ-60,000 עולים מאזרבייג'ן. מוצא היהודים משם מגוון - חלק מצאצאי גולי בית ראשון לבבל (ששפתם במהלך ההיסטוריה כללה גם ארמית). אלה הפכו ליהודים ההרריים (הטֶטִים). ריכוז גדול שלהם קיים עד היום בין השאר בכפר היהודי קרסניה-סלודובה, במחוז קובה באזרבייג'ן - מערבה לבאקו הבירה. יהודים רבים הגיעו מלפני כ-100 שנים ואילך לאזרבייג'ן מאירופה עם התחלת פיתוח משק הפקת הנפט במדינה ובבאקו על ידי תאגידים אירופיים. בנוסף, יש יהודים ממוצא גיאורגי, שהם יוצאי אזרבייג'ן. זה התהווה עקב הקשרים הטובים וההדוקים בין אזרבייג'ן וגיאורגיה הנוצרית. זאת בניגוד לאיבה קשה לארמניה הנוצרית גם היא. הרוב המכריע של יהדות אזרבייג'ן עלתה לישראל לאחר פתיחת "מסך הברזל" בקריסת ברית המועצות לפני כעשרים שנה.
  
הדת העתיקה הזורואסטרית (דת "עובדי האש") התפתחה בין השאר באזרבייג'ן והיא חלק מהמורשת שלה. דת קדומה זאת השפיעה בין השאר על היהדות המונותאיסטית וגישות קבליות בה. מהות הדת העתיקה הזאת היא גנוסטית, טבעית, זורמת, מתונה, סובלנית, הרמונית ורוחנית, שבה הטוב לוחם לדיכוי הרע. סמלי הדת שהם "הלהבה" ו"אש התמיד" - מוטבעים כ"אייקון". גם בארכיטקטורה בבאקו: שלושת "מגדלי הלהבה" הם מסמלי העיר. מודלים אחרים בבאקו הבירה נבנים בסגנון אדריכלי של להבה. "אש התמיד", ניזונה מהגז הטבעי הפורץ מהאדמה באזורי סובב באקו באזרבייג'ן מימים ימימה. לכן הפכה הלהבה לסמל הדת הזורואסטרית.
  
הים הכספי נקרא בעבר "הים הכוזרי" כי הכוזרים היו שבטים ממוצא טורקמני שמוצאם ממרכז אסיה כמו האזרים. אלו שלטו בין השאר בטריטוריות סביב אזרבייג'ן ובתוכה. הכוזרים שהתגיירו, היו חלק מהמרקם האנושי והגנטי האזרי.
  
אלפי ציורים ורשומים קדמוניים וכן כתובות אבן על סלעים מלפני כ-12,000 שנים ופחות מכך, מצויים בשמורת הטבע הלאומית גובוסטאן, כ-60 ק"מ דרומה מבאקו הבירה. השמורה קיבלה מעמד "אתר מורשת עולמית" מאונסק"ו. בשמורה יש בנוסף גם מספר גדול של קונוסי-געש של בוץ קר. ההערכה היא כי עיקר תופעת טבע זו נמצא במזרח אזרבייג'ן. מדובר בתילים בצורת קונוס מחול, הפולטים בוץ מעורב במים וגז מבעבעים וקרים.
  
נכתב בתאריך
25/4/2016הרשמה לניוזלטר שלנו