עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

המטרות ונאמנות לכאורה
  
נהוג לומר שאור השמש מהווה את החיטוי הטוב ביותר לחשיפת ומניעת מעשים פסולים. האם זה נכון גם לגבי הקורה בישראל? כולל את המתרחש בשטחים הכבושים?

חיוני ביותר לכול אחד מאתנו להגדיר לעצמו מהן המטרות אותן הוא רוצה לממש. לדוגמה, לעשות את כול שביכולתו כדי לסייע להמשך קיומה של מדינת ישראל כמדינה בעלת רוב יהודי, המתנהלת על פי עקרונות המשטר הדמוקרטי.
  
חשוב להבין שאחד המרכיבים של זהות לאומית הוא נאמנות לעם שלך, שמירה על שמו הטוב בארץ ובעולם, ודאגה לתמיכה מרבית של אומות העולם בקיומו ושגשוגו.
  
ונשאלת השאלה: האם גילוי האמת על מעשיהם של אזרחי המדינה ובמיוחד של צבאה צריכים להיות מוסתרים מעיני הציבור בארץ שלנו ובמיוחד בארצות אחרות. וזאת במטרה לשמור על שמה הטוב, לכאורה, של המדינה בה אתה אזרח?
  
נהוג לומר שאור השמש מהווה את החיטוי הטוב ביותר כאשר רוצים לשמור על ניקיון כפיים והימנעות בתמיכה במעשים שלא ייעשו. האם הגדרה זאת נכונה גם לגבי הנעשה בישראל? כולל את המתרחש בשטחים הכבושים?
  
כאשר אנחנו מתבוננים בנעשה במדינות אחרות עולות שאלות כמו: האם ההדלפות של אדוארד סנודן בכול הקשור להאזנות סתר שניהלו ארצות שונות נגד בעלות בריתם הוא מעשה פטריוטי?
  
או האם דיווחים על סוג העינויים שמתקיימים בבתי הסוהר בארצות הברית הוא מעשה ראוי? ואולי דיווחים אלה מחלישים את יכולתו של הנשיא האמריקאי לנהל את העולם על פי תפיסתו?
  
המטרה אותה רצו המדליפים היא העיקר. האמצעים בהם השתמשו נועדו לשרת את הרצון להגשמתה. חיוני שהאמצעים בהם נוקטים אלה המתנגדים למציאות קיימת שאינה דמוקרטית יהיו אמינים, הוגנים ומכוונים להגשמת המטרה בשמה ולמענה הם מופעלים.
  
מטרתו של ארגון שוברים שתיקה היא להביא לסיום את השליטה של ישראל בשטחים שנכבשו על ידה במהלך מלחמת ששת הימים.
  
השגת המטרה הזאת היא חיונית, הייתי אומר אפילו קיומית, להמשך קיומה של מדינת ישראל כמדינה בעלת רוב יהודי המתנהלת בדרך דמוקרטית. מטרה משנית של הארגון הוא למנוע עד כמה שניתן מחיילים צעירים לחוות את חווית כיבוש השטחים, חוויה שיש בה פוטנציאל לגרום לחיילם אלה נזקים נפשיים שלעתים לא ניתן להבריא מהם במהלך שנים ארוכות. היריבים של שוברי שתיקה הם כול אותם אלה שרוצים בהמשך הכיבוש של השטחים הללו, כלומר המשך המציאות בתוכה אנחנו חיים בחמישים השנים האחרונות.
  
יש רבים ואני בתוכם שחושבים שהמשך המציאות הקיימת גורם ותגרום להתפשטות השחיתות, הגזענות בדרך אל מציאות פשיסטית מכוערת ואובדנית כפי שהתרחש תהליך זה במדינות שונות.
  
מכאן שמטרתו של הארגון אמורה להיות משותפת לכול מי שרוצה בהמשך קיומה של מדינת ישראל כמדינה בעלת רוב יהודי המתנהלת באורח דמוקרטי.
  
פעילותו של הארגון, כולל הסברת עמדתו בחוץ לארץ, מהווה אות כבוד לישראל ואמורה להביא לאהדה של רבים מאזרחי מדינות העולם למדינת ישראל שבתוכה פועל הארגון הזה.
  
ברבות מתוך המדינות שדיכאו מיעוטים החושבים אחרת מהממסד, או כבשו מדינות אחרות והחזיקו בהן במשך שנים רבות, קמו אזרחים והתקוממו נגד הממסד הפועל בניגוד לתפיסות התומכות בצורך לשמור על ערכים הומניסטיים, כאשר מתייחסים למיעוטים החושבים אחרת או לחילופין נמצאים תחת כיבוש מדכא. אלה היו פעולות בעלות אופי פטריוטי שנחשבו לעתים קרובות על ידי הממסד המדכא כפעילויות בעלות אופי של בגידה במולדת. הצהרותיהם של מנהיגי הימין בישראל בימים אלה, תואמות לחלוטין את עמדות השליטים במדינות ספק דמוקרטיות שהתמודדו עם מיעוטים שרצו לשמור על זכויות אנושיות לכול אזרחי המדינה.
  
קריאת העדויות של החיילים המשרתים בגדה המערבית מגלה לכאורה סיפורים פשוטים של התעמרות בפלסטינים, אפליה מובנית בין זכויות המתנחלים לבין הערבים תושבי המקום, סגרים וחיפושים בלילות ובימים, או סתם סגירת צירים היוצרים קשיים בניהול החיים השותפים של תושבי המקום. מתקבל הרושם שהחיילים המבצעים את הפקודות הניתנות להם חיים בתוך מציאות שהייתי מגדיר אותה "הבנליות של הכיבוש", מציאות הגורמת לעוול מתמשך לתושבים הפלסטינים וסכנה חמורה לפגיעה משמעותית בעולם הערכים והרגישות המוסרית של החיילים הישראלים הנדרשים לדכא עם אחר.
  
המטרה של שוברי שתיקה היא ראויה, האמצעים שהם נוקטים כדי להשיגה ראויים ולכן אני תומך תמיכה מלאה בארגון שחבריו מגלים אומץ לב אזרחי, מצרך שהוא נדיר למדי במציאות הישראלית. פעילותם תורמת תרומה משמעותית למען המשך קיומה והתפתחותה של מדינת ישראל, מטרה שרבים מאוד מזדהים אתה.
האם המוסדות המנהלים את התנועה הקיבוצית קבעו את יחסם לגבי ארגון שוברי שתיקה? ואם אכן התקיים דיון כזה האם הוסקו ממנו גם מסקנות מעשיות?
  
נכתב בתאריך
10/4/2016הרשמה לניוזלטר שלנו