עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קטנות קיבוציות

מדינה מתפרקת לגורמים
ההכרזה על קום המדינה הייתה אירוע היסטורי, חגיגי ומרגש. היא הציתה פרצי שמחה ספונטניים. היום היינו מעם למדינה. הקמתה עוררה את גלי ההתנגדות הצפויים מצד אויביה. חיש קל החל מסע לשלילת הלגיטימציה של עצם קיומה, מסע שנמשך עד היום ומאופיין לא רק בסירוב להכיר בה ולהשלים עמה, אלא בריכוז מאמץ להכחדתה. אבל לא רק צדיקים - מלאכתם נעשית בידי אחרים. גם מלאכתם של המנוולים שבאויבים. אין קבלני הריסות מאומנים, מיומנים וחרוצים מאתנו, היהודים. תהליכי הרס עצמיים מרופפים וממוססים את הלכידות, פורמים את הרקמה, מפרקים ומפוררים את "כולנו עם אחד". אין צורך להשקיע מאמץ בזריקתנו לים. אנחנו מטביעים בו את עצמנו גם בלעדיהם. אם סברנו, וקיווינו, למיזוג גלויות - אנחנו עדים וחווים את התפצלותן. המארג החברתי נפרם חוט- חוט. הולכת ודקה הרקמה. כל עדה לעצמה, כל שבט לעצמו, כל מגזר למגזרו. מי שומרים על הגחלת? ראשונים תמיד אנחנו - אלא מי, אלא מה - הקיבוצים. נושאי משך זרע הלכידות, מניפי דגל בשורת האחדות. בחשבון הפירוק לגורמים אפשר לשוב, לפחות בהרהור, אל התפקיד שמילאה התנועה הקיבוצית בראשיתה, כהולכת לפני המחנה. נוטרים. גפירים. בחאקי פשוט, בצניעות מופלגת, בהסתפקות נזירות במעט ההכרחי לקיום, חצי ביצה, גלד בצל, שני זיתים. אפורים כשק. כשהמדינה מתפרקת לגורמים, דווקא בקיבוצים רבים מתחולל תהליך מרשים של גידול, של הרחבה. יש תחושה ורושם של היפוך מגמה. כשכל אחד מתפזר, מתפצל, חוזר לשורשיו, לכור מחצבתו, קל לתפוס גם את התנועה הקיבוצית כמסתגרת, כמתבדלת. התפיסה הזו עושה לנו עוול. היא מתעלמת מזכויות היסוד השמורות בטאבו של העובדות. בחשבון היסטורי נכון ובראייה היסטורית נכוחה אין ולא יכול להיות ספק כי אנחנו נידונים לכף זכות. לכל הפחות לכפית.
  
שבת קיבוצית
אל שכונות ההרחבה מגיעות משפחות שגם אם אינן שומרות שבת ודאי חשוב להן שיישמר בה השקט השבתי, זה שהוא כשלעצמו עונג שבת. יותר מאשר הצורך - שאינו קיים ואין ציפייה שיתקיים כהלכתו - לשמור שבת חשוב לשמור על זכותו האנושית הבסיסית של כל אדם ליהנות מהשקט. מימוש הזכות הזו אינה ביטוי לקדושה אבל ביסוד ההבנה כי חשוב ונכון וראוי לאפשר אותה יש משום שמירה על קדושת האדם.
  
אופניים חשמליים
תתחדשו, אבל - אנא- לאט, בזהירות, בלי סלאלומים. בעיקר כשאתם מגיחים בחושך, בולמים ברגע האחרון לפני פגיעה במי שנוכחותו מפתיעה אתכם, משום מה, לאחר שסיגלתם לעצמכם הרגלי רכיבה של רוכבים מקצועיים השועטים בכבישים ריקים...
  
פינת הילדים
למה יובב שובב?
בגלל חתיכת שבב
שחלם עליה כששכב
על הבטן או על הגב
ואין מלה אחת לתאר
כיצד הפכה אותו לאחר
מילד מופנם ומנומנם
לילד שובב ו... (תשלימו אתם).
  
שורה תחתונה
בשפתי פורצלן דקות, סדוקות, נשקתי לך כך, רך, את השלמה שבנשיקות.
  
מתוך הזמן הירוק
 
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
27/3/2016הרשמה לניוזלטר שלנו