עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אדום מבפנים / יש מקום לכולם
  
לדעת גיל לין ממשמר העמק, רכז הפעילות החדש של המטה השיתופי, בקיבוצים המופרטים יש רצון "קצת לקחת חזרה" ולשוב למרכיבים שיתופיים שאבדו בדרך, מה שיכול להוות בסיס לחזון כלל תנועתי שהמטה השיתופי יוביל אליו. ראיון כניסה
  
כשסיימתי את השיחה עם גיל לין, תהיתי, ביני לביני, לגבי מעמדו של המטה השיתופי. לא לגבי נחיצותו, כמו לגבי אופן הגדרתו: האם הוא מחלקה ככל המחלקות בבית התנועה? האם הוא שדולה לנושאי שיתוף, שוויון וערבות הדדית? האם הוא "המגדלור", אליו חותרות הסירות, כהגדרתו המיתולוגית של זאב שור בקמפיין הבחירות שלו למזכ"ל (וגם קצת אחר כך)?
  
אולי לא במקרה השיחה עם גיל נסבה ברובה על עניינים כלל תנועתיים ופחות על הקיבוצים השיתופיים. רוצה לומר: המחיצות שהיו פעם - הוסרו.
  
כזכור (או שלא), המטה השיתופי, פעם הזרם שיתופי, קם בקיץ 1999 בסערה גדולה, כגוף לעומתי, כדי להוות "חומת מגן" מול דחפורי ההפרטה שהפעילה מזכירות התנועה בעת ההיא. אלא שמאז נאכלו הרבה סנדוויצ'ים בלאונרדו: כ-80% מהקיבוצים הפכו לדיפרנציאלים - חלקם מחפשים דרך ללכת כמה צעדים חזרה - 20% ממשיכים בדרכם השיתופית, עם הפרטות פה ושם. תמו הרעשים הטקטוניים ועכשיו יש חיפוש אחר מכנה משותף תנועתי כלשהו. שם למכנה המשותף הזה כבר יש: כולם מדברים קואופרציה, השאלה איך ממלאים את הכותרת בתוכן. בקטע הזה, מאמין גיל לין, יש למטה השיתופי תפקיד מרכזי. לצד הטיפול בחמישים קיבוצי המטה, הוא מבקש לסמן דרך לקיבוצים המופרטים המבקשים לשוב ולחזק את המרכיבים השיתופיים, משפג קסם הנאו ליברליזם ונחשפה קללת הפערים.
  
***
  
גיל לין (51) ממשמר העמק, הוא מחליפו של מריו טויב (ניר יצחק) כרכז הפעילות במטה השיתופי. הוא שייך ל"חמולת לין" - כמאה אנשים, לדבריו, שהוכרזה בעבר על-ידי עיתון "הקיבוץ", כחמולה הגדולה ביותר בתנועה הקיבוצית.
  
מאחוריו רזומה פנים קיבוצי עשיר. הוא בוגר הטכניון בהנדסת חשמל ומחשבים; הוא ניהל את מערך המחשוב של קיבוצו ושל מפעל תמ"ה; את "אידאה" - חברת מחשוב קיבוצית מובילה בישראל בתחום של ארכיונים, מוזיאונים, ספריות ומרכזי מידע. לדבריו, "האינפורמציה של רוב המוזיאונים – מוזיאון ישראל, יד ושם, מוזיאון תל-אביב, מכונים שעוסקים בשואה, בהיסטוריה הציונית - נמצאת שם". הוא עבד שנה בחברה בינלאומית גדולה ובארבע השנים האחרונות, כיהן גיל כמזכיר קיבוצו.
  
על ההחלטה להיות מזכיר אחרי עשרים שנות ניהול "שמאוד נהניתי מהן", הוא אומר: "למרות שהייתי דמות משפיעה בקיבוץ, ביומיום לא השפעתי על הסובב. נשאבתי לעסקים, כי אין בעיה להישאב לזה. לא התנגדתי להיות מזכיר, אפשר לומר שהתנדבתי. במשך תקופה ארוכה היינו אי שלא השתנה והתחושה שלי, כמי שמאמין בקיבוץ שיתופי, היא שיש צורך בעדכונים המתאימים לזמננו".
  
העדכונים הללו התבטאו בתהליך חברתי שבו השתתפו כ-450 חברים כדי לגבש חזון שכותרתו: "רואים רחוק, רואים קיבוץ". התהליך כלל גם גיבוש אסטרטגיה עסקית לקיבוץ, כדי להבטיח את המשך ההצלחה הכלכלית שלו.
  
גיל לין: "במהלך העבודה וגם בגיבוש החזון, יצא לי לפגוש הרבה יועצים, אני גם קורא הרבה חומר בתחום הניהול ומצאתי שהרבה משיטות הניהול המודרניות תואמות את מה שחשבו בקיבוץ של פעם, רק שהקיבוץ הלך למקום אחר. קיבוץ צריך להתנהל בצורה מקצועית על בסיס ערכי. אין סתירה בין ניהול מודרני לקיבוץ ערכי. אם עושים את הדברים נכון; אין סתירה בין גישות עסקיות מודרניות לקיבוץ שיתופי".
  
- כמה קיבוצים המוגדרים "שיתופיים" יש היום?

"כחמישים. יש פה ושם שינויים, אבל הקצב הואט. המעבר לדיפרנציאלי די נעצר, בשניים שלושה דנים כרגע בשינוי. מצד שני, יש הרבה קיבוצים מופרטים שמבקשים לחזור לדברים שיתופיים שאבדו במהלך השינויים: שימור הערבות ההדדית, חידוש וחיזוק חיי הקהילה, רצון להאחיד את הסטטוסים כדי שכולם יהיו חברים לפי מודל אחד. יש תנועה חזרה של המטוטלת לכיוון אמצע כלשהו. אני מניח שזה לא יוביל לשוויוניות, מה שיהיה זה מקצה תיקונים של דברים שהלכו בהם רחוק מדי".

גיל לין. אנשים מחפשים משמעות, לא רק כסף
  
גיל לין הוא מהדור השיתופי שלא ממהר לשלול כל הפרטה אם היא נעשית בהסכמה ומתוך צורך בהתאמות ולא על רקע התפוררות של הקהילה וחוסר רצון לקחת אחריות.
  
לדבריו, התהליך שמוביל ניר מאיר של גיבוש הזהות הקואופרטיבית- שיתופית של הקיבוצים, הוא נכון, אך הוא מבקש להוסיף לו עוד כמה דברים שהם, לדעתו, חשובים, כמו: מטרות משותפות אזוריות וארציות לקיבוצים; משימות ויעדים לאומיים, פיתוח עסקים משותפים.
  
"אחרי שנים של בצורת היום נעשה די הרבה בתחום הזה בתנועה," הוא אומר: "מאות נמצאים בשנת שירות (בהם שניים מילדיו), הקיבוצים יותר מעורבים בסביבתם, יש יותר פעילות של תנועות הנוער, יש יותר פתיחות לסביבה. לי קשה לראות את המדינה בלא השפעה של הקיבוצים עליה והיום - בעקבות ההתפכחות מהנאו ליברליזם וחיפוש משמעויות שהן לא רק כסף - התנאים יותר בשלים לכך. באמריקה רץ לנשיאות אדם שמדבר סוציאליזם, זה מאוד משמעותי. בישראל, מאז המחאה, מחפשים פתרונות של יחד, קואופרציה, עמותות, התאגדויות עובדים, שיתוף במידע, כל זה נמצא על השולחן".
  
ואיפה המטה השיתופי בסיפור הזה?
"בסיפור הזה המט"ש רלוונטי מתמיד: לסמן לאן אפשר להגיע, לתת דוגמה, להוריד המחיצות בין הקיבוץ השיתופי לאחרים. להיות גורם משמעותי בבניית הזהות הקואופרטיבית והשיתופית של התנועה. יש לנו את הכלים גם ללמד וגם ללמוד מן הקיבוצים המשתנים. יש דברים שעשו בקיבוצים המשתנים שמתאימים גם לשיתופיים ולהפך. עלינו לשת"פ עם גורמים בחברה הישראלית שרוצים באותם ערכים כדי לבנות כאן חברה טובה יותר. דוגמה מהבית: משמר העמק משתף פעולה עם קיבוץ משעול בנצרת עלית, עם קיבוץ ראשית בירושלים, עם תנועות הבוגרים, אנחנו עוזרים להם לקדם שינוי חברתי".
  
קוריוז ולא רק: למט"ש היה עיתון ("במקום") שמימן תורם מחו"ל. כשהכסף נגמר, ביקשו כמה גרושים מכל קיבוץ כדי להמשיך. איש לא נתן, ואתה מדבר על שינויים ברמה הלאומית...
  
"חסר לנו הרבה בתחום התקשורתי, זה נכון לכל השמאל הישראלי. נצטרך להשקיע בזה, לשים כסף. זה נכון גם לגבי השקעה בחינוך, באקדמיה, אין מספיק ביטוי לערכים שלנו. מה שמתפתח בעולם, בישראל עדיין בחיתוליו. עמדות כמו של סונדרס רווחות מאוד באקדמיה בארה"ב, אנחנו צריכים להתקדם בזה. זה לא יבוא מעצמו, נצטרך להשקיע משאבים ומאמץ. אחרי שעשיתי דברים כאלה במשמר העמק, טבעי שאנסה להניע תהליכים דומים גם בתנועה הקיבוצית. אנחנו רוצים לקדם חזון המוסכם על כלל חברי הקיבוצים. בכנס הנהגות הקיבוצים ישבנו עם נציגי הקיבוצים הדיפרנציאליים וכולם דיברו על הצורך בגיבוש חזון מוסכם".
  
מרוב עיסוק בעולם ומלואו, לא יישאר זמן לטיפול בקיבוצי המט"ש...
"מובן שאנחנו כתובת לקיבוצים השיתופיים. אנחנו דואגים לאינטרסים הייחודיים שלהם בנושאי בנייה, תרבות, חינוך. אנחנו לפני כל דבר כתובת לקיבוצים השיתופיים לגבי כל צורך ובעיה, אבל אנחנו לא רק שם. זהו אתגר קשה, אך אין זה אומר שאי אפשר להצליח בו. אני באמת מאמין שהקיבוץ על תשובותיו השונות נותן מענה לחברה האנושית של המאה ה-21. בכיוון של שימור הקהילה וקיום השיתוף, יש לנו פתרונות על המדף ואני מאמין בסיכוי שלנו להצליח".
  
 
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
17/3/2016הרשמה לניוזלטר שלנו