עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קטנות קיבוציות

מומחה בזיהוי ה-DNA הישראלי
יאיר לפיד לא עובר תהליך של הדתה אבל הוא מיטיב לזהות את מרכזיות הדת בהוויה הפוליטית ואת הכוח האלקטורלי של מועמדים הנתפסים כמי שיש להם זיקה עמוקה לדת. ספק אם יש פוליטיקאי משופשף ומיומן כמוהו בזיהוי ה-DNA הישראלי, אדם שיודע להשמיע לכל אדם את מה שיחמיא לו לשמוע מפי המחמיא. הגידול המואץ, העקבי והמתמשך במספר המנדטים שלו מחזיר אותו למשבצת הראשונה שלו, אל המקום שהיה טבעי לו להימצא בו ולהעמיד עצמו משם כמועמד לתפקיד ראש הממשלה. מתי יחמיא גם לנו?
  
ויקיפדיה וההרחבה קהילתית
להרחבה הקהילתית יש פנים לכאן ולכאן. הכאן הראשון: החוצה, אל הקיבוץ הישן, השיתופי, הקטן. הכאן השני: פנימה, אל הקהילה החדשה, הגדלה, המתמנפת.זה בזה נשזרים מעגלי הקהילות: חלקים מסוימים מהם משיקים זה לזה. חלק - גדול - חותך מקטעים משותפים, מכונן הוויה משותפת, מן הסתם גם משפיע על כינון התודעה. השילוב של שתי הקהילות הוא תערובת של יסודות אנושיים שונים המקיימים קשרים בין מולקולאריים (להבדיל מקשרים אטומיים, המייחדים ומאפיינים תרכובת), המאפשרים להם לשמור על תכונותיהם הכימיות והפיזיקליות. תרכובת, לעומתה, מתאפיינת בקשרים תוך מולקולאריים ובכך היא הופכת לבעלת תכונות עצמאיות, אשר על פי רוב שונות מאוד או כמעט לחלוטין מתכונות החומרים או היסודות שמרכיבים אותה. נכון להיום, דומה כי הקיבוצים וההרחבות הקהילתיות בהם הם תערובת. אני מעז להניח ולשער כי רבים יסתפקו באופן המהילה הזה של שתי הקהילות ולא ירצו להתיך את מרכיביהן לתרכובת. ימים יגידו.
אפרופו תערובת. האנציקלופדיה המקוונת ויקיפדיה זורה אור מעניין על מהותה של התערובת, שניתן לשאול אותו ולהקיש ממנו לענייננו: " ישנם שני סוגים של תערובות: תערובת הומוגנית (אחידה) ותערובת הטרוגנית (לא אחידה). תערובת הומוגנית היא תערובת שבה אי אפשר להבחין בין מרכיבי התערובת, גם מבעד למיקרוסקופ אופטי".
  
הנופלים בין הכיסאות
בדרך כלל לא רואים את האנשים הנופלים בין הכיסאות. לא יודעים שאין להם מקום לשבת. לא מסעד, לא משענת. הם לא מתלוננים. מכאבם החרישי לא נפרם שום קול. יש בהם שרגילים לשבת במקום שלא שמור בו כיסא עבורם. אין דבר אנושי ומרגש יותר מאשר לאתר את האנשים האלה ולהציע להם כיסא, מקום שבו יישבו וייחשבו וייראו כמי שיושבים לבטח במקום שראוי לשבת בו, מקום שנכונה ונוחה להם הישיבה בו. מקום שהוא שלהם.
  
מה שיפה בפרפרים
מה שיפה בפרפרים
שהם רקומים שתי וערב משי ושירים
בחוטי אור מלאך חצי שקופים, אפופי ליטופים,
על לחיי פיה טובה מרפרפים נשיקת כישוף.
  
מתוך הזמן הירוק
  
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
9/3/2016הרשמה לניוזלטר שלנו