עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

לאן מכאן (90) / קיצוניות יצירתית

השאלה אינה אם נהיה קיצוניים, אלא איזה סוג של קיצוניים נהיה. לעם ולעולם יש צורך בוער בקיצוניות יצירתית.                          מרטין לותר קינג הבן

  
יום אחד ניהלנו מאור בני האהוב ואני את השיחה הבאה:
  
מאור: אבא, נכון שמכות יכולת להרוג אבל הכעס לא?
אני: לא נכון. לפעמים הכעס יכול להרוג כי הוא גורם לאנשים לתת מכות.
מאור: נכון, אבל חוץ מזה הכעס לא הורג, נכון?
אני: לא נכון. גם כשהכעס לא גורם לך לתת מכות, הוא עלול לגרום לכך שתסיט אחרים לתת מכות.
מאור: בסדר, אבל חוץ מזה?
אני: חוץ מזה אתה צודק: כעס לא הורג.
מאור (חושב וחושב ולבסוף אומר): אבא, שנינו טועים. הכעס יכול לא רק לעשות שמי שכועס יהרוג אלא גם שהוא ימות בעצמו. כי כשכועסים מדברים חזק ומהר ולא נושמים זמן ממושך ועלולים למות מחוסר אויר.
אני: מעניין מאוד.
מאור (לאחר מחשבה נוספת): לא רק כעס אלא גם עצב גדול ואפילו שמחה גדולה יכולים לגרום למוות עצמי. כשאתה שמח יותר מדי זה הופך להתרגשות, ואז זה כמו כעס. אותו דבר כשאתה עצוב.
אני: בחיי אתה צודק. ההתרגשות גורמת לעיתים לאיבוד שליטה. לא הרגשות הם הבעיה אלא אובדן השליטה. זה הורג לא רק מחוסר נשימה אלא גם מהתקף לב. היה אפילו פעם מישהו שמת מצחוק. אבל שוב: זה לא הרגש אלא אובדן השליטה.
מאור: נכון, כשרגש הוא חזק יש יותר סיכוי שהוא יוביל לאובדן שליטה. (הפוגה, מחשבה). אבא, יש לי משהו להגיד לך.
אני: כן מאור אהובי.
מאור: תגיד לתלמידים שלך שלא יכעיסו ולא יעציבו אחד את השני כדי שלא ימותו.
אני: זוהי מחשבה יפהפייה. תודה.
מאור: וגם כשהם משמחים ומצחיקים זה את זה שלא יעשו את זה יותר מדי, שלא יגיעו לאובדן שליטה.
אני: זה כל כך נכון. זה גם מה שאמרו החכמים הקדמונים גם במזרח וגם במערב. הם אמרו בדיוק את מה שאתה אמרת עכשיו רק במילים אחרות.
מאור: איזה מילים?
אני: הם אמרו, הכל במידה. או הכל במתינות. זה תלוי איך מתרגמים. וזה אומר גם הדברים הטובים. כי דבר טוב, אם הוא לא במידה, הוא רע.
מאור: ודבר רע, אם הוא כן במידה, הוא טוב?
אני: בחיי, כן. למשל, כשמזריקים לך לתוך הגוף חיידקים מזיקים אבל הם מוחלשים. והתוצאה היא שלא רק שהם אינם מחלישים את הגוף אלא הם הופכים אותו ליותר חזק ויותר חסון.
מאור: זה תלוי רק במידה?
אני: לא, בוודאי שלא, ותודה על השאלה. זה תלוי במכלול שלם של דברים. אולי הדבר החשוב הוא עד כמה אנו חסונים מראש. למשל, בארצות הברית ובקנדה הניאו נאצים הם קוריוז, אבל באוסטריה ובגרמניה הם סכנה של ממש. ובאנגליה ובצרפת המשיחיים הם קוריוז, אבל בישראל - למרות שאחוזם באוכלוסייה אינו גדול יותר מאשר שם - נאמני הר הבית מסכנים את שלום המדינה והאזור ואולי אף העולם כולו.
מאור: אבא, במה שונה ישראל מכל שאר המקומות?
   
נכתב בתאריך
23/2/2016הרשמה לניוזלטר שלנו