עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אדום מבפנים / לכל ח"כ תכנית
  
הרמה לאוויר של שלל תכניות מדיניות מצד ח"כים בעבודה, גורמת לחשוב שגם השלום עובר תהליך הפרטה
  
מי עוד זוכר? מיד עם סיום מבצע צוק איתן פרץ ח"כ עומר בר-לב עם תכנית לשיקום עזה. בכנס רב משתתפים, בפאב של כפר עזה, הוא הציג (11.11.14) את תכניתו "עזה, ההזדמנות! - מתווה לפירוז עזה ולהסדר ארוך טווח בדרום". הכותרת הזאת עיטרה חוברת כרומו מעוצבת שחולקה לכ-150 חברות וחברים שבאו לכנס, רובם מן הנגב המערבי, שצמאו לפתרון כלשהו למצבם – אחרי תקופה מדממת.
  
בכנס בלטו בנוכחותם נציגות ונציגים של "התנועה לעתיד הנגב המערבי". ניצה נקן, חברת התנועה משדרות (לשעבר מקיבוץ סעד), קראה לא לקבל את המציאות הקיימת כגזירת גורל. "על הממשלה לאפשר לנו חיים ראויים ולחתור להסדר מדיני כי השקט הזה משקר. התנועה שלנו איננה ימין ואיננה שמאל, אלא מכל המגזרים. אנחנו מחפשים פתרון כדי לשנות את המציאות הקיימת", אמרה.
  
בסוף הכנס, ביציאה מהפאב, אמרתי לח"כ בר-לב, שפעילות דומה לשלו, אם תתקיים במקביל גם בעזה, תעזור מאוד לקידום היוזמה. בר-לב השיב שהזמן דוחק והוא לא יכול להמתין לפלסטינים. עברו כמה שבועות ומה שנשאר מהתכנית הוא שובל ארוך של באז תקשורתי.
  
***
  
לפני כמה שבועות החל בר-לב להריץ תכנית מדינית לעניין הפלסטיני כולו, לא רק לעזה. ולא רק הוא: לח"כ חיליק בר יש תכנית מדינית המלווה בקמפיין גדול, בארץ ובחו"ל; לעמיר פרץ יש תכנית וקראתי שגם ח"כ מיקי רוזנטל מהגג תכנית שבקרוב אולי תצא לאור. בזאר של תכניות מדיניות.

עומר בר-לב. תכנית רודפת תכנית
  
אני מוכן להעריך כי ככל שמדובר בפלסטינים הן לא יניבו דבר. למה? כי ליבת הסכסוך עמם הוא נושא הפליטים. כלומר, 1948, לא רק , זאת1967 בעוד התכניות המופצות עוסקות רק בנדל"ן שנכבש ב-1967. הסכסוך הוא יותר מאשר על ננדל"ן. זה לא נותן הכשר לסיפוח, אבל זה שנסיגה לגבולות 1967, כולל הסדר בירושלים - אין פירושם סוף הסכסוך וקץ התביעות. מי שראה את התכנית הפלסטינית שהוגשה בטאבה ואת ההתבטאויות הפלסטיניות בנושא הפליטים מאז, אמור להבין זאת.
  
לימים, הודה שלמה בן עמי, שר החוץ בימי הדיונים בטאבה, שהסיפור על או-טו-טו הסכם שעמד להיחתם בטאבה ("היו חסרים לנו שבועיים", אמר יוסי ביילין) לא היה אמיתי ונועד לשרת את קמפיין הבחירות שעמדו אז בפתח (הארץ", 31.5.2002). במסמך הפלסטיני בטאבה, נכתב: "בהתאם להחלטת העצרת הכללית של האו"ם מספר 194, לכל הפליטים הרוצים לשוב לבתיהם בישראל ולחיות בשלום עם שכניהם, יש זכות לעשות כן. כל פליט יממש את זכותו לשיבה בדרכים שנקבעו בהסכם" (אל-אתחאד, 9.11.2001).
  
הפליטים הם הסיבה לדחיית מתווה קלינטון משנת אלפיים בקמפ-דייויד ושל הצעת אולמרט מ-2009 – שהיתה מבוססת על גבולות 1967 ושיבה סמלית של פליטים. הפליטים הם ה-DNA של הסכסוך. בגלל זה הם לא משוקמים, גם לא בשטחי הרש"פ. יש לגלות אמפתיה לפליטים – המשמשים זה כמה דורות שמן בגלגלי הסכסוך - אך יישובם לא צריך ולא יכול להיות בישראל של 1967,
  
כדי לחפש, ובצדק, חרך של תקווה, אולי מטעמי קונייקטורה פוליטית, אומרים לעצמם אנשים ב"מחנה השלום" שמתווה קלינטון כשל משום שלא הגיע לבשלות ושעם אולמרט אי אפשר היה לסגור עסקה בשל היותו "ברווז צולע". זה טבעי לטעון כך: אנשים הכמהים לשלום מתקשים לקבל מצב שאין פתרון באופק הקרוב. אמירות כאלה על "סיבות אובייקטיביות" לכישלון המו"מ מבדלות אותם ממחנה הימין שרוצה לספח: אנחנו 1967, הם ארץ ישראל השלמה.
  
פן אחר של חיפוש התקווה מוצא ביטוי בכל מיני תכניות ש"הולכות מסביב": ועידה בינלאומית, הסדר אזורי, תכנית הליגה הערבית (גם בה אין ויתור על זכות השיבה), בניסיון להתניע תהליך כלשהו.
  
***
  
קודם למסקנה, יש לשאול למה נועדו התכניות הללו של הח"כים, הנעות סביב אותו מתווה?
  
אם המטרה היא יחסי ציבור ורצון להיות בחדשות - לכו על זה, רק השתדלו לארוז את תכניתכם באיזה גימיק ייחודי, שיבדל אותה מן האחרות, כדי תת סיבה להצגתה.
אם המטרה היא להביא את השלום, דאגו שתכניתכם א תהיה במעמד צד אחד. ראוי שתוצג כשלצדה פרטנר פלסטיני משמעותי שיאמר: "זהו מתווה ראוי". היה ניסיון כזה בעבר ביוזמת המפקד של של איילון ושל סרי נוסייבה - הבכיר הפלסטיני היחיד כמדומני, שאמר שיש לוותר על זכות השיבה – והיא נמוגה. ישראלים חתמו, פלסטינים - בקושי.
  
אם המטרה היא מניעת סיפוח והרחקת האיום של הפיכה למדינה דו-לאומית, הציגו תכנית ברת ביצוע ליציאה מהשטחים גם בלי הסכם: מה מפנים, איך מכשירים את הציבור לכך, אין דואגים שהשטח המפונה לא הופך לאזור עוין. כמדומני, בתכנית של בר-לב יש מרכיבים חד צדדיים. בניגוד לעזה, בגדה אפשר לנקוט בהם. הבעיה היא בגיוס כוח פוליטי שיתן גיבוי לכך, מול התנגדות הימין.
  
כך או כך, שלום של ממש אי אפשר לעשות במעמד צד אחד; תכניות שלום - כמה שרוצים.
  
מתוך הזמן הירוק
  
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
21/1/2016הרשמה לניוזלטר שלנו