עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קטנות קיבוציות

עמק השלום (ואקורד צורם)

בעמק יזרעאל מתקיימות פעילויות רבות שבהן משתתפים ערבים ויהודים. אחת מהן התקיימה בחנוכה. במתנ"ס של היישוב הבדואי בית זרזיר נערכה הדלקת נר ראשון של חנוכה. לבד מהנר הזה הודלק גם נר נוסף, נר ענק, אות וסימן לשיתוף פעולה, לשכנות טובה ולקירוב לבבות. המבחן של כל הכוונות הטובות והמלים היפות מתחיל לאחר שלהבות הנרות כבות. אני חותם בהסכמה מלאה ובעצב רב על דברים שאמר במעמד זה ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר: "אני מברך את כל התושבים פה, גם מהמועצה האזורית עמק יזרעאל וגם השכנים והמארחים. לצערנו, הרוב הדומם הוא דומם מדי ואנחנו חייבים להפסיק להיות דוממים. לא ייתכן שהגזענות והרעשנות והפחד מהאחר יהיו נחלת הכלל, אנחנו צריכים שהמסר ייצא מכאן, שהאור הגדול הזה יהיה נחלת הכלל, נמשיך לפעול לקיום משותף, לא נגזר עלינו לחיות יחד, התברכנו בחיים משותפים". הדוברים, יהודים וערבים, ציינו את העמק כדוגמה למקום שבו חיים יחד בשכנות טובה ובשיתופי פעולה.
יד המקרה קלעה אותי בעיצומו של חג החנוכה לוויכוח ארסי בין נער יהודי לאישה ערבייה מבוגרת, שחצי פניה רעולות. אני לא יודע מה היה נושא הוויכוח ומה גרם להתפרצותו אבל שמעתי את סיומו. הוא אמר לה "לכי לעזה", היא אמרה לו "לך ת..... ". ואני חשתי וחשבתי כי ייתכן שיש לנו עוד דרך ארוכה לגמוא בחושך המשתרר, לאחר שכבה אור נרות החג, עד שישוב האור לא רק במעט ימי חג אלא בכל ימי החול.
  
צוות לעניין
על התרחבות הקיבוץ ופיתוחו ניתן ללמוד, בין השאר, מהשלטים החדשים - שלטי חוצות - שהוצבו בו באחרונה. על אחד מהם קראתי את המלים "צוות לעניין". כך גם למדתי על דברים חדשים נוספים בקיבוץ. בעודי רואה וקורא את השלט תהיתי מי הוא הצוות ומה הוא העניין. כך או כך הקיבוץ, בהדרגה, בעקביות ובהתמדה, הופך למקום אחר, חדש, מגוון. כאשר החלו ללבלב ניצני ההפרטה, ספק אם היה יותר מקומץ אנשים, מתי מעט, שהאמינו, אם בכלל, שיום יבוא והם יגדלו ויפריחו חידושים בכלל וצוות לעניין בפרט.
  
הקופסה
בזמן האחרון אני פוגש לא מעט אנשים שהאזינו להרצאות שבהן דובר, בין השאר, על הצורך לחשוב מחוץ לקופסה ואף לצאת ממנה כדי לשפר, לשדרג ו"להעצים" את חייהם. אולי משום כך נראה לי כי בהדרגה הולך ורב מספרם של מי שמפרשים יציאה מהקופסה כיציאה מהכלים. קל לזהות את היוצאים: הם מסנוורים בכביש כשהם נוסעים ממולך, הם צופרים לך - ללא סיבה, ללא הצדקה, ללא שום הקשר- כשהם נוסעים מאחוריך. הם עוקפים בפראות על קו הפרדה רצוף. מיותר לציין מה הם עושים ברמזור. אילו היו מאזינים להרצאה שבה היה המרצה מדבר על אודות חשיבות המתינות, הסובלנות וההתחשבות בזולת, לא היה להם כל צורך וכל סיבה לצאת מהקופסה. חייהם בתוכה היו מספיקים להם ובטוחים יותר לזולתם.
  
"שלום אברהם"
ההודעה המוקלטת מוכיחה - גם אני, רק דג דק, דג רקק, נלכדתי ברשת. הם יודעים על קיומי (איך הם יודעים את שמי?) ומנסים להחזיר אותי בתשובה. לא, תודה. אני נשאר בשאלה.
  
פינת הילדים
בינינו -
חיפושית פרת משה רבנו
אינה פרה ואינה משה רבנו
אבל לא אכפת לי כלל שמה
מצדי שיקראו לה אדמה.
קראתי שהיא מביאה מזל
לכן לא אכפת לי בכלל.
  
מתוך הזמן הירוק
  
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
4/1/2016הרשמה לניוזלטר שלנו