עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

דברי פרידה
ברכת מריו טויב לכנס השנתי של המטה השיתופי - 24.12.2015

זכות גדולה נפלה בחלקי להיות חלק מהזרם השיתופי במשך 4 שנים וחלק מהמטה השיתופי במשך 9 שנים. 13 שנים...
  
עבודה מאתגרת, כל יום דברים חדשים, יזמות חדשות ומעל הכול, עבודה עם אנשים בעלי ערכים, השקפת עולם מגובשת, אכפתיים... למדתי המון - יותר מכל למוד רשמי. מכל מלמדי השכלתי...
  
השכלנו לזהות הזדמנויות ויוזמות כשהגיעו אלינו חברים עם רעיונות לחיזוק הקיבוצים השיתופיים וכלל הקיבוצים ואימצנו אותם אל חיקנו. אתן מספר דוגמאות שאולי לא כולם מכירים:
  
מאז איחוד התנועות הקיבוציות בשנת 1999, הזרם השיתופי הפיק כל שנה קורס מזכירים עבור כל התנועה הקיבוצית והקיבוץ הדתי כי לא היה קורס אחר. לפני 4 שנים, לקחה על עצמה התנועה את קיום הקורס ואנחנו שותפים לו. בקורס שלנו, להבדיל מקורסים שנעשו ע"י גופים אחרים, לא עסקנו רק בכלים מעשיים עבור הנהגות הקיבוצים, אלא גם באידיאולוגיה, בערכים, בבניית הקהילה, בהובלה חברתית, בשמירה על המרקם החברתי של הקיבוץ ועוד.
  
הגיע אלינו בחור צעיר מאד עם רעיון לגיבוש גרעיני נח"ל מהי"גימלים של התנועה הקיבוצית, אימצנו את הרעיון ולאורך מספר שנים, הנושא קרם עור וגידים והיום הוא חלק מהתנועה הקיבוצית.
  
חבר, מחנך בדם, שיתף אותנו בדאגתו שאין ברוב הקיבוצים השיתופיים והמתחדשים חינוך ערכי בגיל הנעורים. עם שותפים מחוץ לתנועה הקמנו מערך של תמיכה בקיבוצים. הצוות שקם הפיק מעל 10 חוברות לפעילויות עבור מדריכים בגיל הנעורים שהיווה מאוחר יותר בסיס להקמת אתר אינטרנט פתוח לכל דכפין.
  
בעשור הקודם, לא היה טיפול בצעירים ובוועדות צעירים. אנו הקמנו צוות שלקח על עצמו לארגן ולקדם מפגשים עם צעירים, פורומים אזוריים וארציים עם רכזי ועדות צעירים, ועל בסיס הפעילות שנעשתה ונעשית עד היום באגף המשימות, התחלנו עם רפסודיית הצעירים.

הצוות המוביל של המטה השיתופי. משפחה אידיאלית - בלי ריבים (יהודה סלומון, מאיה שפיר, מריו טויב)

  
הזרם והמטה השיתופיים הפיקו בין 3 ל-6 ימי עיון בשנה שעסקו בנושאים שונים על פי צרכים שעלו בביקורינו בקיבוצים: ארגון, משברים כלכליים, קליטה, עבודה, רעיונות מקוריים כגון קרן הורשה או חיים, תקנון רדום וכד'.
  
המטה השיתופי דאג להיות בקשר עם מעגל הקבוצות, עם הקיבוצים העירוניים, עם התנועות הכחולות ועם ארגונים קואופרטיבים.
  
נפל בחלקנו, בעזרת חבר יקר, לקבל תמיכה כספית להפצת הרעיון השיתופי. כך פרסמנו 4 שנים, מדי חודש, ב-11,000 עותקים שחילקנו חינם בכלל הקיבוצים, את עיתון "במקום"... במקום מה? במקום העיתונות שהייתה וקיימת גם היום. המערכת חיפשה, להבדיל מהעיתונים האחרים, לפרגן ולפאר את התנועה הקיבוצית, הסוציאל דמוקרטיה בארץ ובעולם.
  
היינו שותפים, לאורך שנים, בהוצאה לאור של כתב העת "חברה". לפני כשנתיים, חלק מהשותפים איבדו עניין בכתב העת, ומחוסר אמצעים סיימנו את הפרק הזה.
 
כמעט כל שנה קיימנו כנס שנתי. כמו כל שנה, גם היום, אנחנו ממלאים אולמות.
  
בכנס השנתי לכבוד 100 שנה של התנועה הקיבוצית שהתקיים בחבל אילות במשך יומיים, בין היתר קיבלנו החלטה על הקמת מאגר מידע אינטרנטי שישרת את כלל הקיבוצים. יוזמה מבורכת של חבר יחיד שמהר מאד השתלבו בה חברים נוספים. היום, קיים אתר הכולל מעל ל-350 מסמכים שבקיצור אנו קוראים לו "אתר התקנונים".
  
עשייה רבה ומבורכת.
  
לסיום 5 נקודות כדי להגיד תודה.
1. תודה לתק"צ - למזכירים ולכל הפעילים - שבהדרגה התרגלו לראות את הפעילים של המטה השיתופי כחלק מצוות התנועה ולתמוך בהם. בשנים האחרונות, לקחנו משימות משותפות לקידום בנושאים חשובים.
2. לקיבוץ הדתי שתמך בפעילות שלנו וביחד הובלנו לאורך השנים משימות משותפות.
3. לקיבוצים השיתופיים, המחויבים למטה השיתופי, התומכים בעשייתו בדרכים שונות ומקוריות.
4. לכל החברים שתמכו בזרם ובמטה השיתופיים כפעילים חלקיים, כמתנדבים, כעוקבים, מכלל הקיבוצים וגופים אחרים: שיתופיים, מתחדשים, עירוניים, דתיים, חילוניים, קבוצות שיתופיות מהתנועות כחולות וקבוצות שמתארגנות בארץ, המחדשות את העבודה העברית.
5. ולבסוף, תודה ענקית לשותפים שלי בצוות המוביל של המטה השיתופי. למדנו להיות מעל הכל משפחה ולהפתעתי משפחה אידיאלית - בלי ריבים.
  
תודה רבה – מריו טויב
  
נכתב בתאריך
30/12/2015הרשמה לניוזלטר שלנו