עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קטנות קיבוציות

ההטבה וההרעה
קיבוצניקים רבים ייהנו מהטבת המס שאושרה זה מכבר. זה לא דבר מבוטל כלל ועיקר. תודה לכל מי שהודות למאמציהם התקבל חוק ההטבות, אשר אך כפסע היה בינו לבין המשך האפליה והקיפוח המשוועים שלהם ושל רבים מלבדם. את האווירה הטובה של ברכת האישור מעכירה הדחייה המבישה, המחפירה והמקוממת, של הצעת החוק להעלות את קצבת הנכות לגובה שכר המינימום. היא נפלה על חודו של קול בלבד, אבל כל ארבעים וחמישה חברי הכנסת שהצביעו נגדה ראויים לגינוי. אילו היו יודעים עד כמה קשים חייהם של נכים רבים (גילוי נאות: אני נכה אבל חיי אינם קשים, אלא טובים ויפים) ידם שלחצה על כפתור ה"נגד" הייתה, אולי, טיפה רועדת. ומי מהם שיודעים - אי רעידת ידם היא בושה וחרפה מחפירות שבעתיים.
  
מקום נעים
זה קרה בהדרגה. זה היה תהליך. זה לא תהליך שהחל עם שינוי הקיבוץ אבל זה תהליך שהשינוי חולל אותו. זה לא קרה בבת אחת, אף לא בבת אחת ושתיים. השינוי הורגש באוויר ובהדרגה הוא חלחל, שקט כמו פעפוע סמוי של מי נהר צלולים, אל תוך האווירה. התהליך נמשך. במהלכו הקיבוץ הופך להיות מקום נעים. בהדרגה מהוסים ושוככים רעשי הרקע הטורדניים. אפשר לדמות את הקיבוץ למקום אשר תושביו עברו סדנה לניקוי רעלים. אנשים שזיקקו מנפשם טינות, כעסים, התחשבנויות ושאר משקעים עכורים, פתוחים ומחייכים יותר. אנשים לא הפכו את עורם אבל ניקו וריככו אותו, וכך הפכו נקיים יותר, פנויים יותר להכיל את הדברים הקטנים, הפשוטים, הטובים והטבעיים, שנוצרים במקום שבו - פשוט - הנה מה טוב ומה נעים לאנשים.
  
חצי מרתון - הנאה שלמה
חצי מרתון עמק המעיינות חייב אותי להשכים קום בבוקר יום שישי הארבעה בדצמבר, לא כדי לרוץ אלא כדי לא להיתקע מול מחסומי המשטרה שחסמו את הכביש, שבו נסעתי באותו יום למרכז הארץ. שילמתי את המחיר בשמחה, נהנה לראות המון רצים, נהנים מבוקר מקסים של סתם יום של חול. מדהים להיווכח איזה רווח מרוויחים - חינם - כשנהנים.
  
פינת הילדים
בפעם הראשונה כשראיתי זיקית חומה
הוקסמתי לראותה מתחפשת לאדמה
וכשהיא הוריקה לאטה על הדשא, כבר על ההתחלה
תהיתי האם יש קסם גם בתוך הדשא שעליו זחלה.
  
מתוך הזמן הירוק
  
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
21/12/2015הרשמה לניוזלטר שלנו