עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מלכוד "אחוות עמים"
   
רעיון החיים המשותפים בשוויון זכויות של יהודים וערבים, רעיון אחוות העמים, הולך ונעשה יותר ויותר קשה למימוש

במשך שנים רבות חונכנו על הרעיון של אחוות עמים. עיקרו של רעיון זה הוא מאבק מתמשך על קיום של שוויון בין יהודים וערבים במדינת ישראל. אזרח ערבי, כמו אזרח יהודי של מדינת ישראל, זכאי לאותן זכויות כאזרח כמו אזרח המדינה בן העם השני. בהתאם לנסיבות בהן מתקיים מאבק מתמשך בין ישראל ושכנותיה, ארצות ערב, הוחלט על הקלות משמעותיות לערבים, אזרחי מדינת ישראל, בכול הקשור לחובת שירות צבאי או לחילופין שירות לאומי.
  
הקלות אלה הן מובנות, אנושיות, אם כי לא תמיד מוצדקות. יש להניח שהקלות אלה אמורות להתבטל אם וכאשר נגיע למציאות של שלום בין ישראל וארצות ערב השכנות.
  
מערכת המשפט הישראלית היא מערכת הפועלת על פי העיקרון של שוויון כלפי החוק ללא קשר למוצאו הלאומי של האזרח. והשאלה הנשאלת היא האם אזרחי ישראל מוכנים לקבל את העיקרון המכונן הזה, כאשר הנפגעים מהפרת העיקרון של שוויון כלפי החוק הם בני עמם העומדים לפני בתי המשפט. האם אנחנו מוכנים לחכות לפסיקה מחייבת לפני שאנחנו יוצאים למאבק למען בני עמנו או השותפים לנו לדעות ועמדות, שנפגעו מהחלטות המבוססות על החלטות של מוסדות משפטיים מוכרים.
  
לדוגמא, האם אנו, אנשי שמאל יהודיים, נפגין ברחובות הערים אם וכאשר יוגבלו תנועותיהם של שותפינו הרעיוניים על סמך דעתו של היועץ המשפטי לממשלה. אני מתכוון להגבלות שיוטלו עליהם לפני שהמערכת המוסדרת של בתי המשפט אישרה את עמדת היועץ.
  
ההנחה היא שהמערכת המשפטית רואה בהטלת המגבלות אלה צורך בטחוני דחוף שלעיתים סמוי מעיני האזרחים שאינם נחשפים למידע הרלוונטי לקבלת ההחלטה המשפטית.
  
להערכתי, רוב מוחלט של אנשי השמאל המכבדים ומוקירים את שלטון החוק בישראל יתמכו בהחלטות המגבילות באופן זמני את פעילותם של שותפיהם לדרך הפוליטית שמעשיהם המאיימים, לכאורה, על שלומה ובטחונה של מדינת ישראל ואזרחיה, נחשפו לעין המשפטית המוסמכת.
  
האם אותו הדין חל גם על ערביי ישראל שחלק אורגני מהם, התנועה האסלמית, הפלג הצפוני, הוצאו מחוץ לחוק ופעילותם שלכאורה פוגעת בביטחון מדינת ישראל שנאסרה על פי המלצת היועץ המשפטי של הממשלה.
  
דין אחד לכולם כבר אמרנו? שוויון כלפי החוק כבר כתבנו?
  
לדעתי, על אזרחי מדינת ישראל הערבים, לכבד את המוסדות המשפטיים הנבחרים של המדינה, ולהמתין בביטויי המחאה שלהם עד שהחשדות נגד מנהיגי התנועה האסלמית הפלג הצפוני יידונו בבתי המשפט, יוכחו כנכונים או יופרכו על ידי השופטים.
  
רעיון החיים המשותפים בשוויון זכויות של יהודים וערבים, רעיון אחוות העמים עליו חונכנו במשך עשרות שנים, הולך ונעשה יותר ויותר קשה למימוש. כול צעד קיצוני, אם זה מצד היהודים ואם זה מצד האזרחים הערבים, מקשה על הגשמתו במציאות המורכבת והקשה בה אנו חיים בימים אלה.
  
האיפוק ההדדי הוא תנאי הכרחי בדרך הארוכה והנפתלת המוליכה אל הגשמתו של עיקרון מכונן זה.
  
נכתב בתאריך
24/11/2015הרשמה לניוזלטר שלנו