עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

זהירות אפוקליפסה

  
על תהליכי הדתה לאומנית, הקשר לנאו-ליברליזם והסכנות לישראל
   
מבוא
  
הקפיטליזם הנאו-ליברלי הישראלי בגרסתו הליברטינית הקיצונית ושלטון התאגידים המקומיים והגלובליים מתחזקים עם החלשת מנגנוני המדינה וצמצום תקציביה בחוקי התקציב הדו-שנתיים, בחוקי ההסדרים, בחוק יסודות התקציב, בחוק מסגרת סך התקציב ובחוקים רבים אחרים. נובל-אנרג'י היא הגורם המרכזי אשר מאתחל ומחולל מחדש את מהות הפוליטיקה והכלכלה הישראלית ב-2015, תוך הרס כל שיקול חברתי (כולל הברחת אריה דרעי ממשרד הכלכלה). תהליכים אלה הם כשמן על התחזקות ההדתה המשיחית-הלאומנית-המיסטית-אפוקליפטית, השואבת עוצמות מהתפרקות מדינת הלאום הדמוקרטית הישראלית שאמורה לכלול שירותי רווחה וחברה כזכויות יסוד חברתיות.
  
תהליכים אלה הם מהות שלטונו של בנימין נתניהו, שרוחו והשראתו בכל מאז עלייתו על בימת ההיסטוריה הישראלית, לאחר רצח יצחק רבין לפני 20 שנים. ביבי משנה את הפרדיגמה הישראלית ומוביל בעקביות להנצחת והקצנת הסכסוך המזרח-תיכוני בין ישראל לערבים בכלל ועם הפליסטינים בפרט, ע"י הפיכת הסכסוך מלאומי אתני לדתי-לאומני. הדברים מגיעים כעת לשיא עם התמקדות גוברת בסכסוך בהר הבית בירושלים, עקב נסיונות לשינוי הסטטוס-קוו שם לרעת הוואקפ המוסלמי, הירדני-פלסטיני, זאת בעקבות פעילות גורמים קיצוניים כמו: יהודה גליק מ"מנהיגות יהודית" והשר אורי אריאל. יהודה גליק פועל מכוח טענות לחופש העיסוק כמדריך תיירים המעלה ישראלים לתפילות בהר הבית ומכוח טענות חופש הביטוי – הכל בפרשנות מעוותת הפוגעת בדמוקרטיה הישראלית המתגוננת.
  
כל זה מתחבר לחזון המשיחי המתעצם על ידי רבנים מחוץ לזרם ההלכתי האורתודוקסי הקונוונציונאלי, אשר יונקים את מהות חזונם ואמונתם מזרמים משיחיים ביהדות המושפעים מפרשנויות פוסט-מודרניות ונרטיבים שהם יוצרים על בסיס תורות ומורשות קוק-חב"ד.
  
בפרשנויות עכשוויות אלה הם מקצינים את הציפיות להופעת משיח בן דוד במהרה בימינו תוך דחיקת הקץ. זה יביא לשיטתם "גאולה עכשיו" שתביא להקמת מלכות יהודה כתחליף למדינת ישראל המודרנית, הדמוקרטית והריבונית. החזון המשיחי מתייחס לגבולות ההבטחה האלוקית התנ"כית, תוך הכתרת בית מלוכה ותוך חיסול הדמוקרטיה הישראלית, ובניית בית מקדש במקביל לחידוש פולחני הקרבת קורבנות בעלי חיים על הר הבית. ח"כ מוטי יוגב מ"תקומה" קורא כיום תיגר על מוסדות הדמוקרטיה הישראלית, כמו שופטי בג"ץ. ציפי חוטובלי סגנית שר החוץ, מספרת על חלומותיה בדבר הנפת דגל ישראל בהר הבית. אמונות אלה מתחברות לחזון הופעת ישו המשיח של "הנוצרים האוונגליסטים הציונים". אלה תומכים במשיחיות היהודית כי הם רואים בהגשמת החזון היהודי האמור, תנאי לחזרתו של ישו בעקבות מלחמת "גוג ומגוג" ואחרית הימים.
  
התהליכים המתוארים ניזונים ומועצמים בהשפעות גומלין שנובעות מהרס כלכלת הרווחה בישראל. הכל תוך דרדור מדינת ישראל במדרון חלקלק בכל הפרמטרים האפשריים. זה נובע מהמשך שלטון בנימין נתניהו.
  
השלכות מסוכנות של הקצנת ההדתה בישראל
  
1. הזרמים המשיחיים שהולכים ומתפתחים בישראל, אינם מתקיימים בדרך כלל ביהדות האורתודוקסית החרדית, בש"ס וביהדות התורה – אגודת ישראל. מקורם בעיקר אך לא רק ביהדות הדתית-לאומית שעוברת תהליכי הקצנה בעיקר עם התעצמות תנועת ההתנחלות ביו"ש מ-1967 ואילך. זה גרם להפיכת מפלגת המפד"ל שכללה בראשיתה את "המזרחי" ו"הפועל המזרחי" ונחשבה כ"שותפה היסטורית" מתונה למפא"י, למפלגה מָקצינה בשם "הבית היהודי". עיקר הקיצוניות מצויה ב"תקומה" בראשות אורי אריאל, שהיא שותפה במערך הפוליטי הקרוי "הבית היהודי". זה כולל את "תקומה" ואת המפד"ל לשעבר שיש להם רשימה משותפת בכנסת. ל"תקומה" יש הנהגה תיאולוגית רבנית קיצונית שאינה כפופה באופן הלכתי לתפיסות ההלכתיות הקונונציונאליות של "גדולי הדור" או של "הרבנות הראשית הממלכתית הישראלית". לשיטתם הניגודית השונה מזו של הגישה האורתודוקסית היהודית הקונוונציונאלית האורתודוקסית, ניתן לעלות להר הבית ואף להקים עליו בית מקדש.
בהקשר זה יוזכר המאמר "פירומן בתחנת מכבי אש" של נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות" מיום 26.10.2015, שבו הוא מפרט את שמות רבני ההתנחלויות הקיצוניים ב"תקומה" וטען כי מדינת ישראל המשלמת משכורותיהם כרבני יישובים, ומפלגת "הבית היהודי", חיה בפחד מתמיד מפסיקותיהם המשיחיות המקצינות.
  
2. תהליכי ההקצנה התיאולוגיים האמורים עוברים גם על תנועות משיחיות המתפתחות בשולי העולם החרדי החסידי. מדובר בעיקר על הקורה בקרב חסידויות חב"ד המניפה בזירה הציבורית למען נוכחות ונִראוּת את דגלי ה"משיח" הצהובים הגדולים. חב"ד מפרסמת סדרת חוברות להפצה המונית בחינם תחת הכותרת "דבר מלכות". זה נעשה לשם הכשרת הלבבות למלכות ישראל ויהודה המשיחית והלא דמוקרטית. היא גם מבצעת פעולות מיסיונריות-משיחיות. תופעה זאת מתחזקת מאז פטירת הרבי מלובביץ בעיקר על ידי הזרם הקיצוני-משיחי בחב"ד, ההופך לדומיננטי יותר ויותר כשהדגש הוא על גישת הגאולה המשיחית והקמת בית המקדש.
  
3. תהליכי הקצנה אלה עוברים גם על שולי הימין הקיצוני בתנועת "הליכוד". סיעת "מנהיגות יהודית" ב"ליכוד" של משה פייגלין דוגלת בערכים הנ"ל. משה פייגלין סולק על ידי בנימין נתניהו מרשימת "הליכוד". יהודה גליק הפעיל בנושא שינוי הסטטוס-קוו בהר הבית מוצב במקום ה-33 ברשימת "הליכוד". הוא משתתף באופן קבוע בישיבות סיעת "הליכוד" בכנסת. הוא גם חבר סיעת "מנהיגות יהודית". כיום נכנסה לכנסת מס' 31 ברשימה. פעילותו של יהודה גליק קוראת תיגר קודם כל על מנהיגות נתניהו. פעילותו מהווה ערעור הסטטוס-קוו בהר הבית על ידי העלאת קבוצות ישראלים המנסות לקיים פולחני תפילות האסורים לפי כללי הסטטוס-קוו עם הוואקף. צריך לציין שמירי רגב, בהיותה יו"ר ועדת הפנים של הכנסת הקודמת, תמכה בשינוי הסטטוס-קוו בהר הבית. גם השרים זאב אלקין ויריב לוין מביעים עמדות בזכות שינוי הסטטוס-קוו המשפטי.
  
4. תהליכי הקצנה עוברים גם על זרם החינוך הרשמי של החינוך הממלכתי-דתי במשרד החינוך, שהשר הממונה עליו הוא נפתלי בנט מ"הבית היהודי". במאמר של אור קשתי ב"הארץ" מ-23.10.2015, מתוארת תוכנית מסוכנת בחינוך הממלכתי-דתי שבה מקבלים תלמידי החטיבה היסודית במערכת החינוך הדתי-לאומי תכנים חינוכיים-חווייתיים הקוראים לקירוב בניין בית המקדש השלישי בימינו באופן מעשי. התוכנית מתייחסת לכך כאל פסגת המאוויים של האנושות כולה.
  
5. בשולי המחנה מתפתחות תופעות קיצוניות שהולכות ומתעצמות מחוסר טיפול מונע מקדים, כמו: "תג מחיר", "להבה", "נוער הגבעות", שצריכות להיות מטופלות על ידי השב"כ. בהתייחס לאפקטיביות של הטיפול, העלה שר הביטחון תמיהות בהקשר לפרשת שריפת משפחת דוואבשה בכפר דומה.
  
6. תופעת "לה פמיליה" בבית"ר ירושלים ראויות לתשומת לב ולטיפול מונע. הקמת בית"ר-נורדיה והתבדלותה מבית"ר של "לה פמיליה" ראויות לאהדה.
7. חיי נשיא מדינת ישראל רובי ריבלין מאוימים על ידי חגי עמיר, בעקבות דברי הנשיא שלא יחון לעולם את יגאל עמיר. הדברים נאמרו במלאת 20 שנה לרצח יצחק רבין.
  
דרכי הפעולה הנדרשות כדי להתמודד עם התהליכים שתוארו
  
א. על המנהיגות הישראלית להפנים את האמור במאמר זה, כדי לדעת איך להתגונן בפעולות מנע מקדימות שימנעו פעולות שיגרמו לפסיכוזות המוניות מסוכנות של יהודים וערבים, בעיקר בכל הקשור להתרחשויות בהר הבית. הדבר צריך להיעשות באמצעות גופי הביטחון העומדים לרשות מדינת ישראל וממשלתה, שיש לשכללם ולהעמיק את פעילותם המונעת בקרב הקבוצות המסוכנות לשלום הציבור, לדמוקרטיה, לחברה, לממלכתיות הישראליים. על ישראל לפעול כ"דמוקרטיה מתגוננת" ולשמור על ביטחונה וחוסנה הלאומי-הממלכתי.
  
ב. רק דמוקרטיה ישראלית מתגוננת ומודעת, בין השאר, למשמעויות ולהיבטים התיאולוגיים המתוארים כאן, תעמוד באתגר מסובך זה. על מדינת ישראל לרסן בטרם פורענות תרחישים המובלים בידי אנשים כדוגמת יהודה גליק. צריך לציין שכל שינוי סטטוס-קוו בהר הבית נחשב בתרחישי מערכות הביטחון הגלובליות כקטליזאטור לפרוץ מלחמת עולם שלישית.
  
ג. הרבנים הראשיים הנוכחיים שנבחרו ב-2013, דוד לאו ויצחק יוסף, כמו הרבנים המנוחים "גדולי הדור" אליעזר ש"ך, שלום אליישיב ועובדיה יוסף ז"ל לפניהם, יצאו חוצץ, בהתבסס על ההלכה היהודית האורתודוקסית, נגד עליית יהודים להר הבית ונגד סכנת התחברות משיחיים יהודים-ישראלים עם האוונגליזם ה"נוצרי-ציוני" בישראל.
  
ד. פרופ' חביבה פְּדָיה פרסמה שני מאמרים בעיתון "הארץ" בתאריכים 23.10.2015 וב-30.10.2015 תחת הכותרות "רדו מההר" ו"האייקון הבלתי נראה". דבריה דומים לרוח הדברים כאן, בכל הנוגע לדומיננטיות גוברת של הר הבית בסכסוך הישראלי-ערבי-פלסטיני. הדגש במאמרים הוא שהסכסוך הופך מלאומי לדתי ובנוסף קיימת סכנת היווצרות תהליכי דעא"שיזציה פלסטינית עקב התנכרות ישראל לתהליך השלום.

הר הבית. הגישה המשיחית עלולה להצית תבערה
  
מאמר זה בא להתריע בשער על תהליכים מסוכנים והרי-גורל להמשך קיימותה ושרידותה של הדמוקרטיה הישראלית החשובה והיקרה לכולנו. יש לנקוט פעולות מנע מקדימות כדי למנוע בזמן תרחישי אימים פונדמנטליסטיים-אפוקליפטיים כפי שתוארו במאמר זה.
  
  
נכתב בתאריך
3/11/2015הרשמה לניוזלטר שלנו