עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קטנות קיבוציות / גן פורח
  
גן פורח
במקום הנדנדות הרעועות והחורקות ובמקום הספסלים אכולי-המים והמתפרקים, התקינו מגלשות צבעוניות ומתקני שעשועים נוספים. מעולם לא הייתה נראית השעה ארבע אחר הצהריים, אשר מזה שנים הפכה למושג, כי בשעה הזו "הולכים להורים", שעה, שבה גן השעשועים הופך למוקד ההתכנסות של זוגות צעירים וילדיהם העוללים. בתינו, אכן, הומים מתינוקות, כמו גם הגן, בארבע אחר הצהריים, שעה שבה ניתן לראות את התמצית המזוקקת של הקהילתיות החדשה המתהווה בקיבוצים המופרטים, אשר המושגים תנופת אכלוס וגידול דמוגרפי מיתרגמים לתמונה אחת שמספרת את הסיפור.
  
רצח בן 20
מוסדות רבים קרויים על שמו של יצחק רבין ז"ל. רחובות. אירועים. הצגות. מצגות. חוברות. ספרים. שירים. נרות. זיכרונות. דמעות. געגועים. במלאות 20 שנה להירצחו מהדהדת הבחנתו - " אלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית. יש לגנות אותה, להוקיע אותה, לבודד אותה" - שהייתה שזורה בנאום האחרון שנשא בחייו, דקות אחדות לפני הירצחו, בעצרת למען השלום שנערכה בכיכר מלכי ישראל בתל אביב ב -י"א בחשוון תשנ"ו, 4 בנובמבר ,1995 כמבוא לנבואת החורבן. הוא לא שיער, אולי כן, כי הגדרתה של האלימות ככרסום יסודות הדמוקרטיה היא נקיטת לשון צמצום והמעטה; כי אלימות אינה רק כרסום יסוד הדמוקרטיה, אלא התנקשות בה והכחדתה באמצעות רצח מי שמסמל אותה.
  
הפרטה שיתופית
ההצבעה השלישית על מודל הפרטה רך ומידתי בעין השופט קבעה, כי עוד אחד ממי שנחשבו עד זה מכבר לאחד מ"מעוזי הקיבוצים השיתופיים" עובר אל הצד השני. בניגוד לקיבוצים רבים המעבר הזה, המייסר והמטהר גם יחד, עין השופט (שם נולדתי וגדלתי), הוא קיבוץ אשר ייוותר עם DNA שיתופי מובחן גם לאחר ההפרטה. יותר מאשר כל קיבוץ אחר ששינה את מתכונתו, מדובר, למיטב ידיעתי וככל שעקבתי, ועקבתי! אחרי נימוקי החברות והחברים המחייבים את ההפרטה מזה ואת נימוקי המתנגדים לה מזה – בהפרטה שיתופית. גם אם לא ייוותר על כנו פער מוצהר ומוסכם של אחד לשניים בין המשכורת הגבוהה ביותר לבין המשכורת הנמוכה ביותר, וגם אם ישתנו עם הזמן, באופן טבעי וצפוי, מרכיבים נוספים וגם בעקרונות ליבה מסוימים ייווצרו סדקים דקים, כדרך אנשים חיים, התרומה הגדולה והחשובה של מודל הפרטה שאין אנושי, רגיש ומחשב ממנו, עשויה להוכיח כי יש חיה כזאת שנקראת הפרטה שיתופית וכי היא עומדת בחשוב ובקובע שבמבחנים- במבחן הזמן. אני מחזיק לכם את האצבעות הכי חמות בלב ,אותן שבמגען תפילה - שתצליחו
  
קהילה תומכת
כמעט כל קהילה היא קהילה תומכת מעצם הגדרתה. מעצם קיומה. האם די בעצם קיומה כדי להבטיח את תמיכתה? התשובה תלויה במי ששואל ובמי שמשיב. מידת התמיכה משתנה מקהילה לקהילה, קל וחומר לאחר ההפרטה. יש תמיכה חומרית, מותנית, זעומה, מוגבלת, (אם בכלל) המוגדרת במסגרת ערכי הליבה של הקהילה ותלויה גם ואולי בעיקר ביכולתה הכלכלית. יש תמיכה רגשית, נפשית, שקשה לאמוד אותה ולא אחת גם קשה לחוש בה. התמיכה, זו ואף זו, אינה ברורה, אינה מובנת מאליה. גם כאשר היא מופיעה בתקנונה של קהילה, יישומה, הלכה למעשה, התמיכה החומרית תלויה במשתנים שונים. התמיכה מהסוג השני מובלעת וסמויה והיא בעיקר שרויה (או נעדרת )באוויר ובאווירה.
  
על שלושה דברים
על שלושה דברים העולם עומד - לכל הפחות בבוקר: על (קפה) הפוך גדול, חזק ורותח.
  
מתוך הזמן הירוק
 
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
20/10/2015הרשמה לניוזלטר שלנו