עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אדום מבפנים - על פי התאום
  
לרמלה יש ברית עם אחת עשרה "ערים תאומות", האם לא מגיע לקיבוץ שיהיה לו אח תאום (או שניים) בחו"ל?
 
לדוד אסף, פרופסור להיסטוריה של עם ישראל, יש בלוג בשם "עונג שבת" (onegshabbat.blogspot.co.il). הבלוג עוסק ב"כל דבר הנוגע ליהודים בפרט וענייני מדינה, ספרות ומדע בכלל, ובמיוחד דברים של מה בכך, דברי הבאי, הבל ושטות". כך כתוב בעמוד הפותח.
  
בערך פעמיים בשבוע, לפי המצאי כנראה, אני מקבל מייל עם החדשות האחרונות בבלוג. יש בו דברים מחכימים, לעתים משעשעים, רבים מהם מאירים נקודות הנמצאות מתחת לפנס, אך סמויות מן העין. למשל: טעויות מביכות של כיתוב שמות הרחובות באנגלית. אני שולה מן הזיכרון את הבולטת שבהן: שמו של רחוב אלכסנדרוני שהפך באנגלית ל-Alexander Roni, או שמות מצחיקים של עסקים כמו "האקדמיה לרחיצת מכוניות" של פרופסור רענן חסון, המציעה רחיצת VIP, או "האינסטלטור הסניטרי". ויש עוד הרבה כאלה.
  
ויש דברים יותר כבדים כמו סיפורי מסע לעיירות יהודיות במזרח אירופה, או על דמויות מן ההיסטוריה היהודית.
  
האווירה שמשרה הבלוג, מזכירה לי מעט את האווירה של המדור "תולעת ספרים" שפרסם חיים באר ב"דבר השבוע", לפני כרבע מאה. אותו חיפוש אחר פיצ'יפקעס במקומות נסתרים, אותו חיטוט חינני בכתבים החבויים במדף הכי רחוק בחנויות הספרים.
  
נדרשתי לבלוג הזה הפעם בגלל נושא שיכול להועיל גם לקיבוץ: "ברית ערים תאומות". כמעט אין עיר ומועצה שאין לה תאומה כלשהי בחו"ל. זה מאפשר ביקורים הדדיים, חילופי מידע ובעיקר חילופי משלחות. צ'ופר שלימוד בצדו. פעם חו"ל לא היה בהישג יד כמו היום וברית ערים תאומות היה פתרון לא רע לסיור קצר "מטעם" בבית האחות התאומה.
  

רמלה ונבחרת הערים התאומות. צילום ברוך גיאן
  
היו ערים שראו כי טוב ושאלו למה אחות תאומה אחת? למה לא שתיים? למה לא ארבע? למה לא שש? רמלה, למשל, שאלה למה לו אחת עשרה? רמלה כרתה ברית תאומות עם אחת עשרה אחיות. כל כך הרבה תאומות במשפחה אחת. רמלה-תור לכל העולם.
  
זה גרם לי לתהות למה לא בקיבוצים? למה שלקיבוצים לא יהיו אחים תאומים ברחבי הגלובוס? טוב, לא ערים, אבל כפרים במזרח אסיה, בדרום אמריקה, עיירות ציוריות באירופה. למה רק רמלה? נוציא משלחות, נקבל משלחות, נחלק אותות, נקבל תואר יקירי המקום.
  
אני נזכר שאחרי בוא הנשיא סאדאת לארץ ואחרי כריתת חוזה השלום עם מצרים, הציע שכני בקיבוץ לכרות ברית ישובים תאומים עם כפרו, מית אבו אל-כום, אבל הנשיא נרצח והרעיון גווע באיבו.
  
בתנועה כיום הקיבוצים כבר לא הכי אחים. מה רע שלכל קיבוץ יהיה אח או שניים בחו"ל? ועוד תאומים!
  

נכתב בתאריך
13/10/2015הרשמה לניוזלטר שלנו