עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

ה"ביזנטיון" של פוטין
  
פוטין מקים את מעצמת "רוסיה האימפריאלית הפרובוסלבית-הביזנטינית" ההיסטורית כתחליף לבריה"מ שקרסה לפני 25 שנים
  
תכניותיו של פוטין להקמתה של מעצמת רוסיה החדשה-האימפריאלית קורמת עור וגידים בזירות שונות. לאחרונה זה נוגע לישראל בהקשר למצב בסוריה (וכן בעיראק) ובשל חיזוק הנוכחות הרוסית בירושלים: במוסקוביה בעין-כרם, בחצר סרגיי במרכז העיר ובאתרים דתיים פרבוסלביים בעיר וסביבותיה, כמו: כנסיית אלכסנדר נייבסקי בעיר העתיקה.
  
עד כה ניתן לציין את העובדות הבאות:
1. המלחמה בגיאורגיה, שבה נקרעו ממנה שני חבלים אוטונומיים עם רוב רוסי: אבחזיה ודרום אוסטיה.
2. המלחמה בדונבס במזרח אוקראינה, שבה רוב אתני דובר רוסית במה שקרוי "רוסיה החדשה".
3. סיפוח חצי האי קרים בים השחור לרוסיה, לאחר שנלקח מאוקראינה.
4. הקמת ראש גשר רוסי בחוף סוריה העלווי (בשיתוף משטר אסד, איראן, חיזבאללה והשיעים) בטרסוס ("תרשיש") ובלטקיה - מול "המים הכלכליים" של סוריה שבהם מרבצי אוצרות טבע אדירים של גז טבעי ונפט (במקביל לבלוקים ימיים-כלכליים של מצרים, לבנון, ישראל וקפריסין).
  
הקורה בסוריה הוא חלק מהאסטרטגיה המסורתית, שלפיה רוסיה צריכה להימצא ב"מים החמים" הדרומיים לרוסיה (הים השחור, הבוספורוס, המרמרה, הדרדנלים והים האגאי) בואכה מזרח הים התיכון, שבו רואה רוסיה מרחב פעולה אסטרטגי הנוגע ומשיק לצרכי הביטחון הלאומי שלה. במזרח הים התיכון קיים השער מתעלת סואץ, ים סוף ומעברי באב אל-מנדב למפרץ הפרסי ולאוקיינוס ההודי.
  
גם לצורך בהרגעת הקיצוניות האסלאמית הסונית-הסלפית יש תפקיד, בשל העובדה שבפדרציה הרוסית מוסלמים רבים, שחלקם, בעיקר צ'צ'נים, התגייסו לדעאש ויש למגרם. במוסקווה רבתי כשלושה מיליון מוסלמים.

מאמץ לייצוב המצב באזור
  
מדיניות "המערב" במזרח התיכון גרמה לכאוס. הביטוי הקיצוני לכך הוא הופעת דאעש, שהטיפול בו שרלטני (תופעה דומה התרחשה לפני כאלף שנים - והתגלמה ב"חששיין"). הכל מביא ליצירת מבוי סתום ואובדן דרך, שבא לידי ביטוי טרגי בפירוק מסגרות מדיניות מודרניות שהוקמו על ידי בריטניה וצרפת, במעורבות ארה"ב, לאחר נפילת האימפריה העות'מאנית בעיראק, לוב ובסוריה-לבנון. וכעת קיים סיכון רב לממלכה הירדנית ההאשמית, דבר האמור להדאיג מאוד את ישראל.
  
רוסיה הפוסט-קומוניסטית בהנהגת פוטין, אמורה להיות יורשת זהות ומהות "האימפריה הביזנטינית המזרחית". זו הוקמה כתוצאה מהשסע ("סכיזמה") בינה לבין "האימפריה הרומית הקתולית המערבית הקדושה" בשנת 1054.
  
בהמשך עבר תפקידה האזורי המייצב של ביזנט לאימפריה העות'מאנית ובהמשך לברית המועצות הקומוניסטית, עד לקריסתה. בסיס התרבות המובילה בכל הישויות המעצמתיות שהוזכרו היתה "מזרחית-ביזנטינית" למרות שהעות'מנים היו מוסלמים.
  
בריה"מ פעלה בחיכוך מול המערב, שכלל בעיקר את ארה"ב והמעצמות הפוסט-קולוניאליות אנגליה וצרפת. היא סייעה לשימור היציבות החילונית-לאומית במזה"ת הערבי בתיאום עם המערב. ג'מאל עבדול נאצר תרם לכך, בשיתוף בריה"מ בפעילותו למען "פאן-ערביזם" חילוני-לאומי, בשיתוף "הבעת" החילוני הסורי-עיראקי ובהשתלבות בגוש "המדינות הבלתי מזדהות" של העולם השלישי המשתחרר מהקולוניאליזם.
  
יצוין כי הופעתה המחודשת של רוסיה הפוטינית במזרח התיכון, כיורשת בריה"מ הקומוניסטית, תתרום לייצוב האזור מחדש, דווקא בשל המורשת "הביזנטינית-המזרחית" שלה. זה מתחיל להיות מובן לג'ון קרי ולאנגלה מרקל, שהחלו מתייחסים לנושא.
  
רוסיה, המופיעה באדרת החדשה של "רוסיה האימפריאלית הפרבוסלבית-אורתודוקסית-ביזנטינית", עשויה ליצור משוואה שתייצב מחדש את המזה"ת, מה שיתרום להורדת להבת הפנאטיות המשיחית האסלאמית, שבאה לידי ביטוי בתופעת דאעש – שיש לה מקבילות במשיחיות היהודית והמשיחיות הפרוטסטנטית-אוונגליסטית.
השחקנים המרכזיים במהלך החדש הם: המערב, רוסיה והעולם הערבי הסוני הממסדי והבלתי אנרכי. לגורמים אלה יש אינטרס משותף להביא לייצוב ולעיצוב מחדש של המסגרות הפוסט-קולוניאליות הקורסות באזור, לא בהכרח לפי כללי הדמוקרטיה המערבית. תכלית הדברים היא לעצור את זרימת גלי ההגירה, הפליטויות וההסתננויות מהמזה"ת המדמם לאירופה, דבר המסכן את היציבות הדמוגרפית-תרבותית שלה.
 
פוטין. אימפריאליות חדשה-ישנה
 
זהות אינטרסים בין ארה"ב לרוסיה

ייצוב המזה"ת מחדש ייעשה תוך שימוש בשיטות ביזנטיניות ועות'מאניות מזרחיות ולא מערביות. זה יכלול יצירת מבנים אוטונומיים וביטחון קבוצתי ואישי לפסיפס העדות והקהילות הדתיות, התרבותיות והאתניות במסגרות מדיניות מיוצבות, בחסות מטריה ביזנטינית רוסית. שיטת "העדות הדתיות והָמִילֶטִים" המעין קנטונליים פעלה בהצלחה באזור לאורך דורות רבים. גם בריטניה במנדט שקיבלה על א"י בתום מלחמת העולם הראשונה יישמה אותה בחקיקת "דבר המלך במועצה" ו"פקודת העדות הדתיות" – שעקרונותיהן בתוקף עד היום במדינת ישראל, ברשות הפלסטינית ובממלכת ירדן ההאשמית. הדבר ייטיב עם מגוון קבוצות אתניות-דתיות-תרבותיות-שְפָתִיוֹת רבות במזרח התיכון הערבי - פלסטינים, כורדים, דרוזים, עָלָווים (בסוריה), עלווים (בתורכיה), יאזידים (עובדי אש זרטוסטרים שבהם מבוצע ג'נוסייד כיום), אשורים, קבוצות נוצריות רבות ומגוונות אורתודוכסיות וקתוליות-מזרחיות , תורכמנים, בהאיים ועוד.
  
כל זה נתמך בזהות אינטרסים שיש בנושא בין ארה"ב לרוסיה. ארה"ב מעוניינת לצמצם מעורבותה במזרח התיכון ולהתמקד במזרח הרחוק.
  
לפוטין תפקיד של שחקן מפתח חיובי בכך. הוא כבר הוכיח עצמו בהתנהלות המרסנת בנושא הנשק הכימי הסורי. הוא יאזן מחדש גם את פעילות האיראנים והחזבאללה שהוא שליחם במזרח התיכון, בהתאם האינטרסים הרוסיים.
  
נכתב בתאריך
6/10/2015הרשמה לניוזלטר שלנו