עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

לאן מכאן 87 / גמר חתימה טובה


 


אם יהא שרץ בידו של אדם, אפילו טובל בשילוח ובכל מי בראשית אינו טהור לעולם. - תוספתא, מסכת תענית א, ח.

"מכסה פשעיו לא יצליח, ומודה ועוזב ירוחם" (משלי כח, יג)

 

ביקשתי ממאור בני האהוב סליחה. אמר: על מה? השבתי, איני יודע. אמר לי: אתה צריך לבקש סליחה על זה שאתה מבקש סליחה סתם.

 

במוצאי יום כיפור עלה שוב לכותרות איומה של שרת התרבות מירי רגב לבטל את התמיכה הממשלתית בתיאטרון אלמינא הרב תרבותי לילדים ולנוער בנמל יפו, בתגובה להצהרתו של מנהלו, נורמן עיסא, על כי הוא מסרב להופיע ביישובי בקעת הירדן. ואני מבקש לנצל את ההזדמנות שיש לי לפי ההלכה, לעשות תשובה גם אחרי יום כיפור. אני מבקש סליחה ממך מר עיסא, שחקן תאטרון חיפה והתיאטרון הלאומי "הבימה", על שותפותי לא רק למירי רגב, אלא לכל אותם שמנסים להדיר אותך ואת שאר אזרחי ישראל שאינם יהודים מן הלאום שתיאטרון הבימה מתגאה על שייכותו לו. אמנם נכון: שותפותי הייתה תמיד פאסיבית. אך לפי היהדות וגם לפי החוק במדינות המתוקנות, ובמידת מה אפילו בישראל, שותפות פאסיבית היא שותפות.

 

ואנצל עוד את ההזדמנות: אני מבקש סליחה ממך ידידי האציל, נורי אל-עוקבי, פעיל לזכויות הבדואים, על שותפותי להתעמרות המדינה בך ובשאר אזרחי ישראל שאינם יהודים לכל אורך שנות קיומה. ובמיוחד על שותפותי למר דב ליאור שמתחזה לרב יהודי, הקורא לאי-העסקתם של ערבים בידי יהודים, ולאי מכירתן של דירות בידי יהודים לערבים, והמציע לשחד אותך ואת חבריך על מנת לשכנע אתכם לעזוב את ישראל, ושאף חזר על דברי בלע אלה בכינוס שנעשה אתמול, ערב יום כיפור, וכל זאת בשם היהדות. אני מבקש סליחתך על כי לא קיימתי את חובתי להוקיע מתחזה זה ולצעוק את שאני צועק עכשיו: הוא אינו רב, ואינו יהודי, אלא אויב העם אשר יש להוקיעו בכל הדרכים האפשריות. אני מודה: הייתי צריך לשמוע ריאיון עם יוסף אגסי ברדיו בערב החג כדי לדעת על כך.

 

הרשימה, לאסוני, עוד ארוכה מאוד. ידידי איתן ברונשטיין מקדיש את חייו לרישום ותיעוד של כל העוולות שעוללה ישראל ללא יהודים וזאת רק עד 1948. והרי אנו מבושרים על עוולות כאלה כל יום, כולל בעצם העובדה שכולנו שמענו כי בערב יום כיפור הוכרז סגר על תושביהם הלא יהודים של שטחי יהודה ושומרון, וכי הסגר נכנס לתוקף בחצות היום בערב יום כיפור, כשש שעות לפני כניסת החג, ונגמר בחצות הלילה במוצאי יום כיפור, כשש שעות לאחר יציאת החג. וביום כיפור הזה אף שמענו את ההקלטות שצונזרו ב"שיח לוחמים" המהולל, המספרות על רציחות של שבויים במלחמת 1967, ושעכשיו הותר פירסומן.

 

הקורבן הגדול ביותר של כל ההתנהגות הזו הוא היהדות עצמה, שכל זה נעשה כביכול בשמה ולמענה, היהדות במובן הרחב ביותר, כולל המסורת, ההלכה, התרבות והאמונה. כי המסורת היהודית היא זו של אהבת האדם, וההלכה אוסרת על עבירות בין אדם לחברו, ואם העברות באות לשם שמים כי אז הן חמורות במיוחד היות שיש בהן חילול שם שמים, שהיא אולי העבירה החמורה ביהדות, והתרבות היא של כבוד האדם, והאמונה היא באלוהים שהוא רחום וחנון ושכל בני האדם בעולם הם בניו, אפילו דוב ליאור, למרות שאינו יהודי, כדברי אגסי. כל עוד אני יהודי, חובתי המוסרית לדרוש ממנהיגי העדה להוקיע ולהחרים אנשים אלה ושכמותם, אולי אף להחרימם, ועל כל פנים להכריז כי אינם יהודים, וכי רעיונותיהם הינם שיקוץ ותועבה לפי המסורת, ולפי ההלכה, ולפי כל מה שמתקשר ביהדות. אני מבקש סליחה למען החזרת המסורת היהודית על כנה.

 

אומרים כי בקשת סליחה ללא ניסיון לתיקון אין בה די, בבחינת "הטובל ושרץ בידו". אללי: כל עוד ישראל ממשיכה להתכחש לאומה הישראלית, וכל עוד היא ממשיכה לעשות זאת בשם היהדות, כי אז השרץ בידיי ובידי כולנו. אפילו בידיך, מאור בני האהוב, ואתה אפילו אינך יודע על כך: כי אנו מורישים את השרץ מדור לדור. אני מבקש סליחה ממך, מאור, ואני יודע על מה.


נכתב בתאריך
25/9/2015הרשמה לניוזלטר שלנו