עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אדום מבפנים

אני רוצה לחזור להצלחה של 1992
  
מוסי רז, המתמודד מול תומר רזניק על תפקיד מזכ"ל מרצ רוצה לחזור להצלחה המיתולוגית של בחירות 1992. לדבריו, הבריחה של מרצ מן הנושאים הביטחוניים המעסיקים את הציבור, עלתה לה באבדן קולות רבים, ולו יש יכולת לחבר את חוטי השמאל
  
ארבע פעמים התמודד מוסי רז (50) על מקום ברשימת מרצ לכנסת. פעם אחת - בשנת 2000, בגיל 35 - הגיע למקום ריאלי ונבחר; בשלוש האחרות היה במרחק נגיעה. ההחמצות הללו הולידו את ההלצה שמרצ תמיד תקבל תמיד מנדט אחד פחות מן המקום שבו שובץ מוסי. עכשיו הוא מתמודד על תפקיד מזכ"ל מרצ מול תומר רזניק.
  
לצד הפעילות המפלגתית - במרצ הוא היה גם מזכיר הסיעה ויו"ר ההנהלה - מילא רז, לאורך השנים, שורה של תפקידים ציבוריים שבהכללה עונים לכותרת: שלום וסביבה. מזכ"ל שלום עכשיו, סמנכ"ל גבעת חביבה, ממקימי הרדיו הישראלי-פלסטיני כל השלום ועוד.
  
היום הוא מנהל את תחנת הרדיו הזאת, לצד היותו יו"ר פורום ארגוני השלום, יו"ר עמותת חיים וסביבה ויו"ר בזכות - אגודה המטפלת בזכויותיהם של בעלי מוגבלויות.
  
עוד פרט ראוי לציון בעברו של רס"ן (מיל, צנחנים) מוסי רז, הוא החזרת אות מלחמת לבנון השנייה לראש הממשלה אולמרט, במחאה על כך שהיתה זאת מלחמה מיותרת.
 
עם גודש כזה של פעילות, למה אתה צריך את תפקיד המזכ"ל?
מוסי רז: "תפקיד המזכ"ל הוא מהחשובים שיש, בלי קשר למה אני עושה. אנחנו בפרשת דרכים: מצד אחד מרצ כרגע בסכנה קיומית, מצד שני לה ולשמאל יש הזדמנות לפרוץ קדימה על רקע האכזבה מממשלת נתניהו. כך שצריך מישהו עם ניסיון שמחובר לשמאל הישראלי ולקהלים החדשים כדי שמרצ תצמח ולא תיפול. החלטתי להתמודד כי אני מביא עמי קורות חיים שאיש לפניי לא הביא. אנחנו חייבים להשביח את הניהול של מרצ ולי, עוד מימי שלום עכשיו, יש ניסיון בארגון ובהובלת מתנדבים".
  
אתה מתכוון להקמת מפלגת שמאל רחבה?
"לא יודע אם אפשר להקים כאן מפלגה דמוקרטית לפי המודל האמריקאי. מרצ צריכה לגדול עצמאית כי אחרת איש לא יסתכל עליה. מי שרוצה לחשוב על שמאל גדול, צריך מרצ חזקה".
  
איפה הכשל העיקרי של מרצ?
"האידיאולוגיה הסוציאל דמוקרטית שלנו נתפסת כבריחה מן הנושא הביטחוני. חלק מהסיבה לירידה מ-12 ל-3 מנדטים הוא הצבת נושאים כמו חינוך וחברה בחזית. הקמפיין שלנו צריך להיות על שלום בדגש על הביטחון. השלום כצורך ביטחוני ומוסרי. אנחנו צריכים לדבר על ביטחון; לדבר על סכנת דאעש, אבל גם לומר שהסכנה הזאת גורמת לזהות אינטרסים בינינו לבין מצרים והפלסטינים; שהיא גורמת לתנועת החמאס בעזה להתנהג אחרת; אלה דברים שיכולים להוות בסיס להסדר עתידי, אולי לא כמו זה שרצינו, אך כזה שמעניק ביטחון ועושה צדק.
  
מרצ חייבת לפתח פורומים על בסיס מקצועי-מגזרי: מחנכים, משפטנים, רבנים, אנשי ההגנה על הסביבה ועל בעלי החיים וכמובן חברי קיבוצים כדי שכל אחד יקדם אותנו במגזר שלו. אנחנו צריכים להתחזק ולהשתפר במדיה החדשה.
  
מרצ צריכה לקרב אליה ולשלב בתוכה את מי שהיא הרחיקה: גם חברי קיבוצים, גם עולי ארצות האסלאם, ובמידה מסוימת את הערבים. אם רוצים להגיע את עדות המזרח, אל הרוסים, צריך לגעת בבעיות הביטחון. יו"ר פרי הגליל מוטי חזיזה, אמר לי אחרי הבחירות ב-2009, שאנחנו הכי טובים עבורם, אבל איש לא יצביע עבורנו כי אין הסכמה פוליטית אתנו. אם לא נגיע אתם להסכמה בנושא הביטחוני, אם לא נשכנע שהשלום משרת את הביטחון, לא יעזור דבר.
  
עלינו להתחבר לבעיות של האנשים: בשדרות כמו בנירים, בשמיר כמו בקרית שמונה; לעזור לחקלאים שנמצאים תחת מתקפה קשה של האוצר. התחברות לציבור זה גם השתתפות בהתכנסויות לזכרה של שירה בנקי בכיכר ציון והפגנת סולידריות עם תושבי שייח' ג'ראח, מה שאני מקפיד לעשות. מבחינתי זה הכול אותו נושא הקשור לדמות החברה שלנו".
  
       מוסי רז. אני מביא לתפקיד קורות חיים שאיש לפניי לא הביא
  
אם הדגש הוא על ביטחון, אז אולי תצרפו גנרל לרשימה

"ב-1992, כשקיבלנו 12 מנדטים, לא היה ברשימה גנרל. אנחנו צריכים לחזור ל-1992, לרשימה מגוונת שדיברה אל ציבורים רחבים. מרצ יכלה לקבל 12 מנדטים כשהייתה חיבור של מפ"ם רץ ושינוי".
  
איך התמיכה שלך בקיבוצים?
"שמית, אני יכול לדבר על יניב שגיא שקרא לבחור בי. בלי שמות, להערכתי בכירי הקבה"א וגם רוב חברי הכנסת תומכים בי. לדעתי, בשביעייה הראשונה של מרצ, אני מבין הכי טוב את בעיות הקיבוצים, אני חי את זה. אני נמצא עם חברי הקיבוצים עשרות שנים. הסניף הכי עצמאי היום במרצ זה סניף הקיבוצים, שהוא 17% מהוועידה. היום חברי הקיבוצים כבר לא מקבלים הוראות כמו פעם".
  
מה אתה בהשקפת עולמך?
"אני סוציאליסט, אבל סוציאליזם לא ישכנע את עולי ארצות המזרח ולא את הרוסים. אני סוציאליסט, אבל הדגל צריך להיות זכויות אדם, דמוקרטיה ושלום. זה הצד החזק שלנו. עם זה צריך ללכת".
  
מה בעניין השלום?
"יש צורך להגיע להסכם מה שיותר מהר. הסיבה הראשונה היא - ביטחונית, השנייה - מוסרית. מה שחשוב היום זאת המהירות: אם זאת תהיה קונפדרציה, אם שתי מדינות במולדת אחת – אתמוך בזה. מבחינתי ההסכם הטוב ביותר הוא המהיר ביותר שהצדדים יסכימו עליו".
  
איך היחסים עם תומר רזניק?
"תומר איש מצוין, חכם, מוכשר, חלק מעתיד המפלגה, אבל לי יש ניסיון מוכח. אני מכיר את ישראל שמחוץ לתל-אביב, את הפריפריה של ישראל ושל המפלגה ויכול להביא תוצאות טובות יותר. נראה לי שאנצח. טועה מי שחושב שכל הצעירים יצביעו בשביל תומר, הם ממש לא".
  
זאת התמודדות בין הממסד החדש לוותיק?
"אני מחשיב עצמי לממסד חדש. אני לא עבדתי אף פעם במפלגה, מולי ניצב בחור מוכשר שכל חייו נמצא במפלגה. מי שתומך בתומר זה מזכ"ל מרצ לשעבר, ירון שור, שזה לא בדיוק ממסד חדש".
  
***
  
לא לייחוס יאמרו במרצ שההתמודדות בין מוסי רז לתומר רזניק משקפת גם מאבק כוח בין היו"ר זהבה גלאון (רז) לח"כ אילן גילאון (רזניק). לי זאת נראית התמודדות בין הדור של שלום עכשיו לדור המחאה החברתית, על הבדלי התפיסות, הדגשים והכיוונים אליהם צריכה מרצ ללכת. אך סמלי הוא שפער הגילים בין מוסי רז (50) לתומר רזניק (25) הוא של דור אחד בדיוק.
  
מתוך הזמן הירוק
 
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
10/9/2015הרשמה לניוזלטר שלנו