עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מוטיבציה יקרה
  
אולי נזמין את אנשי המטה השיתופי כדי לראות שישי כאן אנשים עם מוטיבציה, שלא למדו זאת בקורס שעולה 1500 ₪
  
המטה השיתופי בתנועה הקיבוצית מזמין את הקיבוצניקים לסדנה בנושא "בניית תרבות של מוטיבציה ומחוברות בקיבוץ". המוטיבציה של המטה השיתופי לקיים סדנה בנושא מוטיבציה נראית ברורה. רוב הקיבוצים כיום מגדירים את עצמם כ-so called "מתחדשים". ההתחדשות הנ"ל מתבטאת במספר נושאים: הגדלת הפערים הכלכליים, צמצום הסולידאריות והערבות ההדדית, גביית תשלום עבור חינוך ובריאות והתייחסות לרווח כספי כמקור בלעדי למוטיבציה. על מידת חדשנותו של נושא אחרון זה יכול להעיד ספר חדש שיצא לאור זה עתה בשם "קהלת", שבו מופיע הפסוק "והכסף יענה את הכל" (פרק י, פסוק י"ט).
  
המטה השיתופי מבקש להציע אלטרנטיבה לתפיסה זו, שהרי זו תכלית קיומו, אלא שעבור סדנה בת שלושה מפגשים בני שש שעות כל אחד עם מרצה יחיד בקיבוץ השיתופי יבנה, מבקש מאתנו המטה השיתופי סכום צנוע של 1,500 ₪ למשתתף (כולל ארוחת צהריים וכיבוד קל לאורך כל היום). בסכום כזה יכולים רעייתי ואני לצאת יחדיו ליומיים בבית מלון בתנאי חצי פנסיון והדבר מעורר מחשבות עגומות לגבי מקורות המוטיבציה של הנהלת המטה השיתופי.
  
למרצה היחיד והיקר כל כך שבו מדובר קוראים פרופ' צבי סגל. הנ"ל "חוקר את נושא המוטיבציה במשך שנים ומביא תובנות חדשניות ובלתי מוכרות." עד כדי כך בלתי מוכרות, שאפילו google לא מאתר את המושג "שיטת מוטיבה" למיפוי מצב המוטיבציה בקיבוץ וחיזוק המחוברות של החברים. דווקא למילה "מחוברות" אני מתחבר, למרות שגם בה לא נתקלתי עד היום.
  
בבית קמה אנחנו נמצאים במקום אחר לגמרי. בימים אלה נמצא הקיבוץ בראשיתו של תהליך שבסיומו הוא אמור להפוך לקיבוץ מתחדש. לאור המצב הדמוגרפי בחלקו השיתופי של הקיבוץ, שכמעט כל חבריו פנסיונרים או אוטוטו פנסיונרים, אין סיבה לצפות לשינוי מהותי בנושא המוטיבציה לעבודה. לגבי רובה המכריע של אוכלוסיית בית קמה - חברים בעצמאות כלכלית, משתכני ההרחבה ושוכרי דירות - הנושא אינו רלוונטי כלל. פרנסתם ועיסוקם של כל אחת ואחד הם עניינם הפרטי.
לעומת זאת, יש הרבה מה לומר על נושא המוטיבציה בבית קמה בשלל תחומים שאינם קשורים לעבודה ופרנסה ופה בדיוק אנחנו מתחברים אל מושג המחוברות. אחת ממטרות הסדנה שאף אחד מבית קמה, ככל הנראה, לא ייצא אליה, היא "הבנת מושג המחוברות שיכול להאיר את נושא המעורבות של חברי הקיבוץ מעבר לשעות העבודה." דוגמה לכך ניתן היה לראות בליל שבת, 21.8 - בערב "חוף הסופש", בארוחה שהכינה קבוצת מתנדבים לבני הנוער בתום הערב ובאירוע הלילה הלבן בבריכת השחייה. יש לנו ועד, ועדת תרבות, צוותי חגים, צוות הגברה (משפחתי), מועצת חינוך, צוות "חמישי על המים", צוות מועדון הסרט, ועדת גינון, ועדת ביטחון, מתנדבי מתמי"ד, צוות בית הכנסת, ועדת ספורט, צוות רווחה, "בית חם" לוותיקים, צח"י ואינני בטוח שזו הרשימה המלאה. מה מניע את כל האנשים האלה? מה שבטוח - כסף הם לא מקבלים. אני חושב שאני יודע את התשובה: מחוברות! הם מ-ח-ו-ב-ר-י-ם. מחוברים למקום הזה שקוראים לו בית קמה. הם לא מרגישים פראיירים. במידה מסוימת אפשר לראות אותם אפילו כאגואיסטים שפועלים מתוך אינטרס אישי. זה עושה להם טוב.
  
אז אולי נזמין את המטה השיתופי וכל מי שרוצה ללמוד על מוטיבציה שאינה חומרית ועל מחוברות לבוא לראות מה קורה בבית קמה? אנחנו מבטיחים לא לבקש מהם 1,500 ₪ ואפילו לא שקל וחצי (לא כולל ארוחת צהריים. לגבי כיבוד קל יש על מה לדבר).
  

נכתב בתאריך
8/9/2015הרשמה לניוזלטר שלנו