עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אדום מבפנים / לפרוץ החוצה מאזורי 03 ו-09

תומר רזניק (25), יו"ר צעירי מרצ, המתמודד על תפקיד מזכ"ל המפלגה, מציג תפיסה שלדבריו תאפשר למרצ להיות בית לרבים. ראיון בניחוח סוציאליסטי
  
המסלול של צעירים בפוליטיקה כולל, בדרך כלל, חברות במסגרת הנוער של המפלגה, התגייסות לבחירות וניסיון להשתחל למוסדות. מעט מן המסורים שבהם נעשים לעוזרים פרלמנטריים, תפקיד שהוא עמדת זינוק טובה לשלב הבא, בדרך כלל בגיבוי חה"כ שרוצה בטובת עוזרו.
  
יש שאלה של מינון כשמביטים על פרחי הפוליטיקה הללו: כמה הם מונעים מטעמי אגו וקריירה וכמה מרצון לתקן עולם. איפה הם על הסקלה שבקצה האחד שלה התועלתנות ובשני השליחות. הסיפור שלנו כאן, כך אני מתרשם, הוא של רצון לתקן עולם.
  
***
  
תומר רזניק (25), יליד תל אביב - חי ביד אליהו עם חברתו - התחיל את פעילותו בנוער מרצ ועמד בראשו; אחרי הצבא (חיל חינוך) היה יועץ פרלמנטרי של ח"כ אילן גילאון ובהמשך נבחר ליו"ר צעירי המפלגה. בבחירות 2013 ניהל את מטה המתנדבים של המפלגה, בבחירות של 2015 היה סמנכ"ל מטה הבחירות.
  
לצד פעילותו במרצ ולימודי משפטים (שנה ג') ממלא תומר כמה תפקידים ציבוריים בהתנדבות: בפורום הישראלי לשיתוף פעולה; באגודת הסטודנטים באוניברסיטת ת"א ובמזכירות חוג יסו"ד (ישראל סוציאל דמוקרטית). מאז 2014 הוא חבר בבית נבחרי ההסתדרות מטעם מרצ וכעת הוא נערך להתמודדות תפקיד מזכ"ל המזכ"ל, בבחירות שיהיו בוועידת מרצ ב-15.10. מולו מתמודד מוסי רז, חבר כנסת בעבר ואיש הממסד הוותיק.
 
תומר רזניק. מרצ יכולה להיות מפלגה גדולה. צילום: גיל לופו
  
"מרצ על אדי דלק אחרונים"
  
במאמר ב"הארץ" ב-10.8.15, פרס תומר רזניק חלק ממשנתו. לדבריו, מרצ חייבת לעבור שינוי - היא החמיצה דורות שלמים של אנשים טובים שלא התחברו אליה, במתכונתה הנוכחית היא עובדת על אדי הדלק האחרונים. רזניק קרא למהפך תפישתי שעיקרו - מעבר מסיעה לתנועה: כלומר, הסטת מרכז הכובד לפעילות מתמדת, עקשנית, גם מחוץ למסדרונות הכנסת - ברחוב, בשכונה במקום העבודה, במרכזים הקהילתיים בקמפוסים וכן, גם בבתי הכנסת. לדבריו, על מרצ לפרוץ אל מעבר לאזורי חיוג 03 ו-09, שזה גוש דן והשרון.
  
"אני חושב שאני מציג תפיסה שמרצ לא הלכה בה בשנים האחרונות", הוא אומר, "מה שצריך זה להקים תנועה רחבה ולא לפעול רק דרך הסיעה. יש לי משנה סדורה בנושא זה ובכוונתי להוציאה אל הפועל".
  
איך?
"בעבודה סיזיפית, בגיוס עוד ועוד אנשים, בהקמת מערך ארגוני תומך שבונה קבוצות, יוצר תנועה מלמטה; בהתארגנויות חדשות של אנשים שיבואו מחוץ למסגרת המסורתית שלנו. זה מצריך חשיבה מחודשת על מה זה מפלגה ואיך היא נראית. זה דורש השקעה בפעילות מגוונת ורציפה שתיתן משמעות עמוקה לחברות במפלגה מעבר לתשלום דמי-חבר, הצבעה בבחירות פנימיות וקבלת ניוזלטר".
  
למי תפנה?
"בבחירות האחרונות פעלה מרצ ב-30 יישובים שבהם היתה חזקה ובריכוזי קלפיות שהיה לה שם יתרון. עלינו לחשוב איך לגדול ולא רק על שימור בסיסי הכוח הקיימים. פספסנו את הפריפריה, פספסנו את הדור שלי, דור המחאה החברתית שיש לנו מה להציע לו; את הגל המתפתח של העבודה המאורגנת. מרצ צריכה להיות כתובת למתאגדים החדשים, לקואופרטיבים, לקבוצות השיתופיות, ליהדות הפלורליסטית. צריך לעבוד לעומק".
  
מרצ עסקה בעבר בעיקר בנושא השטחים, אתה רוצה לתפוס את המקום של מפלגת העבודה?
"לא אכנס לקונפליקט הזה. למרצ יש תפקיד ולעבודה יש תפקיד. זאת לא גזירת גורל שנהיה קטנים. מרצ מובילה לאחרונה בחקיקה חברתית, לצד המאבק בכיבוש והדגשת הזיקה ביניהם. עלינו להתאים עצמנו למציאות שאחרי המחאה החברתית, ליצור המשכיות לפעילות הפרלמנטרית שלנו. לצערי, איננו מצליחים לתרגם את העשייה שלנו לגיוס אנשים בשטח כשותפים".
  
סוציאליסט מגיל צעיר
אני תוהה באזני תומר לגבי השורשים הסוציאליסטיים שלו, מהם שורשי היניקה. תומר מסביר כי כשהיה בנוער מרצ הייתה שביתת מורים והוא חש בהשלכותיה על אמו המורה. כך גם כשקיצצו בשכר המורים וכך גם כשבילה זמן רב בכיכר הלחם ונשם בה את המאבק חברתי. "בית הספר של החיים עשה אותי סוציאליסט", הוא אומר.
  
גיל 25 זה קצת צעיר בשביל להיות מזכ"ל מפלגה, לא?
"אני חושב שגילי הוא יתרון ולא חסרון. שר החוץ האוסטרי הוא בן 27, סתיו שפיר נכנסה לכנסת בגיל 26, ג'ומס היה מזכיר תנועה מאוד צעיר. יש תקדימים. זה יכול להקל עלי להוביל את תהליכי ההתחדשות הנדרשים".
  
מה מצבך בין המצביעים בקיבוצים?
"יש לי הרבה חברים בקיבוצים וזיקות מובנות מאליהן לצד האידיאולוגי של הקיבוץ. חברים קרובים ושותפים לדרך הם תום דרומי מפלך, יורי קנדל מלהבות הבשן, חגית סאלם מברקאי וטלי גרן-ספיר מגזית. הקיבוצים צריכים להיות גשר אל הפריפריה, הם יאפשרו למרצ ליצור רוחב ועומק. חרף השינויים שעברו, יש בהם יסוד חזק מאוד המאפשר את השותפות – חברתית ואנושית. חברי הקבה"א עודם פעילים מאוד במרצ. מחובתנו ליצור עבורם תחושה של בית, לא כנוסטלגיה אלא כמשהו עכשווי, רלבנטי".
  
בשביל הפוליטיקה ויתרת על דבר שמאוד אופנתי לצעירים: טיול בחו"ל. לא מדגדג לך לצאת?

"אני מאוד משימתי וחדור תחושת שליחות. יש עניינים הרי גורל שאני רוצה להיאבק עליהם: על השלום, על שוק העבודה, על שוק הדיור, אני מבקש לפעול כדי לאפשר לחבריי ולי חיים נורמליים, מה שבלתי אפשרי היום לצעירים. אנשים לא יודעים מה יקרה למשכנתא, מה יקרה לפנסיה, תחושת חוסר הביטחון הקיומי היא ללא תקדים. אנחנו צריכים להילחם על החיים שלנו כדי לשנותם".
  
איך היחסים עם מוסי רז?
"מצוינים, הצבעתי בשבילו לכנסת".
  
מתוך הזמן הירוק
 
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
3/9/2015הרשמה לניוזלטר שלנו