עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

לאן מכאן 85

אני מבטיח לך, ילדה שלי קטנה... חיים חפר, יהורם גאון

   

אני מבטיח לך, סיטאר שלי קטנה
 
  
למאור בני האהוב נולדה אחות אהובה, סיטאר. אנשים רבים, מרגע שהם נעשים הורים, שואלים מהן ההבטחות הגלומות בילדם או בילדתם החדש-חדשה. אהה! בתינוק גלומות אפשרויות, לא הבטחות! יותר הגיוני להבטיח לו מאשר לצפות ממנו להבטחות. אבל גם לנו כל כך קשה לדעת מה ניתן להבטיח: כי הרי העולם אינו מחויב להבטחותינו. אני חושב למשל על כל הזמרים, המשוררים, המנהיגים ואנשי הרוח שהבטיחו לנו שיהיה פה שלום... אם רק, במקום להבטיח שלום, הם היו מדברים עם החברים שלהם או עם הקהל שלהם על השאלה, מה מעכב את השלום, ומה יש לעשות כדי להתגבר על העיכוב, מי יודע, אולי המצב היה שונה.
  
אני מבטיח לך, סיטאר שלי קטנה, שתמיד אדבר עם מי שיהיה מוכן לדבר איתי על השאלות הנוגעות לרצון שעולמנו, שמעכשיו הוא גם עולמך, יהיה יותר טוב, כולל אנחנו בתוכו. במקור רציתי להבטיח לך יותר, שתמיד אעמול לעזור להפוך את עולמנו לטוב יותר: אבל נזכרתי שרוב האנשים שעשו שהעולם שלנו יהיה יותר רע, היו כאלה שניסו לעשות שהוא יהיה יותר טוב. לכן לא מספיק לעמול להפכו ליותר טוב, אלא צריך לשאול איך להימנע מלהפכו ליותר רע, ובמיוחד איך להימנע מלהפכו ליותר רע תוך כדי שאני מתאמץ להפכו ליותר טוב. והגעתי למסקנה כי מה שנדרש הוא לשמור על שני דברים: לב פתוח וראש פתוח.
  
לב פתוח הוא לב נקי. בעיקר משנאה. אצלנו תמיד אומרים ששורש הרע הוא שנאת חינם. זה מוזר: מעודי לא נתקלתי בשנאת חינם. ככל הנראה לי, כל השנאות בעולם מוצדקות. וזה לא משפר את המצב בכלל. אם כבר אז להפך: שנאה מוצדקת מחזקת את מה שנותן לה הצדקה. שנאת חינם זה רק אצל מי שהוא רשע במהותו. כאלה כמעט שאין. לכל האחרים בינינו, חשוב להימנע משנאה מוצדקת. לשמחתי, סיטאר שלי, היו לי הרבה מודלים. למשל, הכרתי אישה שהמשטר הקודם בדרום אפריקה רצח את בעלה ואת שלושת ילדיהם, ואין בה שנאה. היא הסבירה לי שהיא בחרה להיות נקיה לא מתוך גבורה אלא מתוך רצון לשרוד, כי היא הבינה שהשנאה תעכל אותה. אמרתי לה, את יודעת, היה פעם פילוסוף יהודי בשם ברוך שפינוזה שאמר, כל שנאה היא שנאה עצמית. עיניה אורו והיא אמרה: הוא צדק. אני מבטיח לך, סיטאר שלי קטנה, שאשתדל שליבי תמיד יהיה נקי משנאה, במיוחד מוצדקת. וגם זאת, שכאשר אכשל ואמצא את עצמי שונא אמנע מלהגן על שנאתי, מלהפוך אותה לאידיאולוגיה, ומלהשתמש בה כהשראה להשקפות כלשהן. ותמיד אדבר עם אנשים על השאלות שזה מזמין.
  
מוח פתוח גם הוא מוח נקי. בעיקר מן הדעה שזה רעיון טוב לדבוק באמונות שלך או להיות מוכן לשלם עליהן מחיר, ואף לדרוש מאחרים או אף לאלצם לשלם גם הם בעבור אמונותיך. כי זוהי האידיאולוגיה שמצדיקה דוגמטיזם ופנטיות אני מבטיח לך, סיטאר שלי קטנה, להימנע מכל זה. פרט אולי למקרים יוצאי דופן, למשל, שצריך לדבוק בדעה שמקבלים עליה עונש כדי לומר, אני מייצג את חופש הדעה, ואיני נרתע מאיומים. באותם מקרים אולי כדאי להיות קצת דוגמטי, אבל בשאר הזמן לא. אבל אני יודע שזה לא מספיק להבטיח שלא אהיה דוגמטי. לכן תמיד אדבר עם אנשים על השאלה, איך עושים את זה.
  
אני מבטיח לך, סיטאר שלי קטנה, תמיד לדבר עם שיהיה מוכן לדבר איתי, כולל אתך כמובן על השאלות הנוגעות לרצון שעולמנו, שמעכשיו הוא גם עולמך, יהיה יותר טוב, כולל אנחנו בתוכו. אני יודע שזה לא מספיק: אבל אני מקווה שזו התחלה טובה.
  
נכתב בתאריך
26/8/2015הרשמה לניוזלטר שלנו