עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קטנות קיבוציות

תקווה בימים ארורים
  
הרגע המרגש בכנס לציון סיום חודש הרמדאן שערכה, באיחור, תנועת "צועדים יחד לעתיד משותף" ביום ראשון, 2.8.15, באולם בית הספר אל חיכמאת בנצרת, היה בדברי הברכה שנשא ח"כ (המחנה הציוני) זוהיר בהלול, אשר נוכחותו במקום הייתה טבעית ומתבקשת: "אתם נאיביים. בחוץ משתוללים חום ולחות ושנאה רצחנית, שורפים ילדים ודוקרים אנשים, ואתם יושבים כאן במפגן אחווה תלוש. אבל בסופו של דבר מי אם לא התמימים והתמימות כמוכם ינצחו את הרוע. אתם תנצחו. שחר חדש יפציע. הם ימשיכו להליך אימים וייצרו מציאות עוועים, ידליקו מדורות של שנאה ויציתו בני אדם, אבל מי שינצח הוא מי שהברק יוקד בעיניו - עיניכם – והלב שלו מלא תפילה. השפיות תנצח ושני העמים ילכו יחד, ברוח השם של התנועה שלכם- צועדים יחד לעתיד משותף".
  
"צועדים יחד לעתיד משותף", למי שטרם התוודע אליה, היא תנועה חברתית, אזרחית, של יהודים, ערבים ובני כל העדות הרוצים לחיות ביחד, בכבוד הדדי, בשוויון אזרחי, ובחלוקת נטל החובות המותאמות ברגישות לכל מגזר. מטרת התנועה היא חיזוק המתונים באוכלוסייה. התנועה בכלל והמייסד והרוח החיה בה, יעקב יוניש, חבר קיבוץ בית השיטה, בפרט, יוזמים ומבצעים מפגשי היכרות מגוונים בין החברות ומקימים קבוצות העוסקות בתחומים שונים כגון חינוך, יזמות, תרבות ועוד.
בכנס נשאו דברים ראשי רשויות, אנשי חינוך שהביעו, איש במילותיו, את חשיבות הקיום המשותף (להבדיל מדו-קיום) אשר על רקע אירועי הימים האחרונים מתברר כחיוני (ולדעת רואי השחורות רחוק) יותר מתמיד. "רציתי לפתוח את הכנס כאדם שמח ואני פותח אותו כאדם כעוס ומבויש", פתח יעקב יוניש. לא היה צורך לציין את רצח התינוק עלי דוואבשה מהכפר דומא ומפציעתם האנושה של בני משפחתו, שהיה הגורם והסיבה לכעס לבושה של כל המשתתפים בכנס, שאותו ביקש יוניש לפתוח בדומייה בת חצי דקה שאותה הגדיר כ"שרט רועם של מחאה על מה שהיה ושל תפילה להחלמת הפצועים".
  
אחדים מהדוברים בכנס ביקשו לחזק את נשיא המדינה, אשר "אביו, יעקב, תרגם את הקוראן לעברית", כפי שציין ראש המועצה האזורית יזרעאל, אייל בצר, שתבע מהציבור להפסיק להיות רוב דומם ולהיאבק על דמותה ועל צביונה של החברה הישראלית הנשלטות על די מיעוט כוחני, צעקני ולאומני. ראש המועצה האזורית איציק חולבסקי אמר בכנס, כי הציונות לא נוצרה כדי לנשל איש ממקומו וקרא לממשלה לפעול למען השגת הסדר מדיני. שירה (רוני יוניש) וריקוד דבקה של להקת נערים ונערות מאיכסאל, לבושים בבגדים מסורתיים נסכה על הכנס אלומת אור ונחמה.
  
יצאתי מהכנס אל לילה אוגוסטי חם ולח. לפני שנכנסתי למכוניתי נשאתי עיניי אל השמים וחיפשתי כוכב, או, לפחות, פרפר, כדי לשאול משאלה, ומצאתי עצמי אומר לעצמי בלבי, שמוכרחים לעצור את שתת הדם שזורם במקומותינו. מוכרחים. אחרת רעים ומרים יהיו חיינו בימינו הבאים, ההולכים וקרבים, משמיעים הד המקדים את הקול הזאבי של חיות הטרף ההולכות על שתיים, ולא רק אחריתנו.
  
שלום עכשיו
  
הימים האלה הופכים את תנועת שלום עכשיו לבדיחה עצובה, תנועה של אנשים נאיביים, כמו מי שהתכנסו לכנס שערכה תנועת "צועדים יחד לעתיד משותף". תנועה שאינה מיותרת ונחוצה. אולי יום יבוא - אם נשכיל, אנחנו ואויבנו, להביאו, והיא תנצח.
  
מתוך הזמן הירוק
 
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
16/8/2015הרשמה לניוזלטר שלנו