עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קטנות קיבוציות / המקום המייתר כל מלה


המקום המייתר כל מלה
  
חמישה ימים וארבעה לילות בברלין מתמצים יותר מכל וביתר שאת לשעה אחת ביום האחרון של השהייה בעיר, אשר עצם ההחלטה על ביקור בה התקבלה אצלנו לא בלי לבטים. שעה, שבה מתחוור ומתחדד הציווי ההיסטורי - לזכור ולעולם לא לשכוח. שעה, שבה באחד המקומות היפים ביותר בגרמניה התחוללה, בסיומה של ארוחת (שחיתות) בוקר בת שלוש שעות אחת הוועידות המפורסמות- והשטניות - ביותר בהיסטוריה: "ועידת ואנזה". השתתפו בה 14 נציגים בכירים בדרג הביצועי- מנהלי מזרועות הממשל השונות של המפלגה הנאצית. הוועידה כונסה לאחר קבלת ההחלטה על "הפתרון הסופי", כדי לתאם את אופן ביצועו. שיתוף פעולה של המשרדים והמחלקות שבראשם עמדו בכירי הממשל הפך את כל הנהגת המשטר שותפה לביצוע הפשע.
  
הווילה שבה התקיימה "ועידת ואנזה", ב-20.1.1942, המצויה בפרבר ואנזה היפה להקסים, ובה התקבלה ההחלטה על אופן ביצועו של מה שמכונה "הפתרון הסופי"- התכנית להשמדת יהודי אירופה, היא מקום שטרם הכניסה אליו אין דבר שעשוי להעיד על החוויה המטלטלת הצפויה לכל אדם בכלל ולכל יהודי בפרט הנכנס אליו. האגם הכחול, העצים הירוקים, העבותים, שביניהם מזדקרים גגותיהם של בתי המידות של עשירי המקום. השקט העמוק העולה מהמים והיורד מהעצים. הווילה, ששימשה כבית הארחה של שירות הביטחון של הנאצים, החליפה ידיים, בעלויות ושימושים. בשנת 1992, ביום השנה ה-50 לוועידת ואנזה, נחנך במקום אתר הנצחה ומרכז לימוד. בשנת 2006 נפתחה תערוכה קבועה חדשה הנושאת את השם "ועידת ואנזה והשמדת יהודי אירופה". בחדרי קומת הקרקע מתועדים, בגרמנית ובאנגלית, המאורעות שקדמו לרדיפת היהודים, דחיקתם מהחברה בין השנים 1933- 1939, שלילת זכויותיהם, החרמת רכושם וגירושם למדינות אחרות, וכן את המשלוחים, הכליאה בגטאות והרצח של יהודי אירופה על ידי הנאצים באזורים שבהם שלטו במהלך מלחמת העולם השנייה. במרכז התערוכה נמצאת הוועידה שהתקיימה במקום ששימש כחדר האוכל של הווילה, שנבנתה על ידי התעשיין ארנסט מרלייה.
 
הנושאים השונים מוצגים באמצעות טקסטים קצרים ותמונות המשתתפים. האירועים מתועדים באמצעות מסמכים של הצוררים, עדויות הקורבנות, צילומים, הקלטות וקטעי סרטים. את ההזמנות לוועידה שלח ריינהרד היידריך, מפקד הלשכה הראשית לביטחון ברייך השלישי באמצעות מחלקה IV B 4 ב-אס אס (המחלקה שטיפלה ביהודים ובראשה עמד אדולף אייכמן, שאותו מינה היידריך כאחראי על המשלוחים והוא היה זה שכתב את פרוטוקול הדיון, אשר נמצא בשנת 1947 בין מסמכי משרד החוץ הגרמני, המתאר בהירות מחרידה את תכנית ההשמדה ואת המעורבות הפעילה של המנגנון הממלכתי הבכיר ביותר ברצח העם היהודי). אלמלא הביקור במקום הזה, לא מן הנמנע כי ביני לביני הייתי מסכם את הביקור בברלין בתחושה כי קניונים ומסעדות יש די והותר גם אצלנו.
  
עולם קטן
  
עניין קטן קלע אותי בסתם יום של חום אל בית המשפט בהרצליה. ביציאה ממנו חנה רכב. נהגו זיהה שאני שואל את דרכי. "לאן אתה צריך, שאל ותכף השיב בוא אני אקח אותך". בשיח הקצר התברר כי האיש החביב והאדיב, הוא עורך הדין מנחם קליין, שהיה, בשעתו, בגרעין נח"ל בקיבוץ עין הנצי"ב. דיברנו על המצב. אני, על חצי הכוס הריקה, הוא, על חצי הכוס המלאה. השיחה כללה הרבה מלח-הארץ וערבות הדדית. פגישה מקרית באמצע רחוב. ארץ ישראל היפה.
  
מתוך הזמן הירוק
 
  
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
28/7/2015הרשמה לניוזלטר שלנו