עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אדום מבפנים / חלוץ מבית טוב
 
אחרי שתיעד חיי חלוצים ותולדותיהם של קיבוצים, מתעד מוקי צור בספרו "חצי חליל" (הוצ' הקיבוץ המאוחד) את קורות חייו. זו לא בדיוק אוטוביוגרפיה, זה סיור בעקבות מוקי, בהדרכתו
  

חצי חליל. סיור היכרות עם מוקי צור

אפתח בווידוי אישי: כמי שאחרי 600 מילה מרגיש שאין לו יותר אוויר להמשך כתיבה וצריך לנעול את המאמר, אני מלא קנאה במאריכי כתוב, בבעלי מאמרים רבי עמודים; בוודאי ובוודאי בכותבי ספרים.
  
מוקי צור כתב הרבה ספרים וככזה הוא מושא לקנאתי.
  
עד כה הוא הרבה לכתוב על אנשים ונושאים הקשורים להיסטוריה של ההתיישבות בארץ ולתרבות שלה: על חלוצים, על אנשי עט ומשוררים, על ישובים; הוא כתב מאמרי הגות שלוקטו לספרים – וכעת, כלומר לפני כחצי שנה, הוא גמר לכתוב על עצמו.
  
לספר הוא קרא "חצי חליל" וכדרכו של מוקי צור זה קשור לסיפור: היה הייתה לו חלילית שאיבד את חצייה ומן הפחד לספר על כך להורים הודיע להם שהוא איננו אוהב לנגן.
  
מוקי מתייחס ובצדק אל האירוע הזה כאל סיפור מפתח, שדרכו הוא מפענח את אישיותו ואת דרכו בחיים, שיש בה הרבה מזה ומזה בתפזורת - היסטוריה, ספרות, חינוך, פוליטיקה - אך תמיד חסר איזה דבר שיסגור את המעגל, שיארוז את החבילה לדבר שלם. הוא כותב ספרים, אך לא סופר; מלמד, אך לא מורה; מספר תולדות, אך לא בדיוק היסטוריון. ואולי זו תחושתו של מי שמבין טוב מרבים אחרים את הפוליטיקה, אבל בעצמו לא פוליטיקאי. כשניסה לגעת בפוליטיקה - ניכווה. מחצי חליל אפשר להוציא צפצוף של משרוקית, לא מנגינה שלמה, שאותה מוקי ממשיך לחפש. הכנות שבה הוא כותב על כך מזמינה לומר, שאין דבר שלם יותר מחליל שבור...
    
מוקי הוא חלוץ מבית טוב. מלב שכונת רחביה בירושלים. בית של הורים משכילים - האב איש משרד החוץ - המחוברים בקשרי משפחה עם כל מיני חשובים. אלה בתים שדיברו בהם בשבח החלוציות וההליכה לקיבוץ, אבל השתדלו, בלי שאף אחד יראה, להחזיק לילדים בשרוול, כדי שלא יגזימו בזה. כדי שיישארו על יד ההורים. כך גם ורה, אימא של מוקי, לא רצתה שיחיה בקיבוץ.
  
 
בניגוד להרבה אימהות, היא נכשלה. מוקי רצה להיות חלוץ ולעבוד בשדה, חרף חולשתו הפיזית. אני משער שהיה כאן ניסיון למרד כפול: האחד - בחיים המכופתרים של ההורים, הנעים בין טקסים לקוקטיילים בבואנוס איירס ופריז שם כיהן האב יעקב כשגריר; השני - באסטמה המטרידה, בתקווה שהמעדר ינצח את קוצר הנשימה. סופו של המאמץ ההרואי הזה היה בבחירתו של מוקי, בגיל 20, להיות מזכיר קיבוץ - סיבוב ראשון מתוך שלושה - סיפור שהפך למיתולוגיה. תהליך החפיפה שקיבל, כמה דקות על המדרכה כפי שהוא מתאר, יכול ללמד את מה שידוע: כשמגיע גרעין לקיבוץ, החברים מחפשים בחור טוב, שלא יודע להגיד לא, כדי "להעמיס עליו".
  
אם כן, מוקי זכה בניצחון חלקי. הוא היה לחבר קיבוץ - כך עד היום - אך לא עבד בשדה. את החלוציות הוא מימש בתחום התיעוד המיוחד של סיפורי העליות, בלימוד סיפור ההתיישבות דרך הרגליים, בהוראת היהדות. ממשיכים רבים קמו לו בתחום הזה והם פרושים במדרשות, במעגלי הקבוצות במכינות הקדם צבאיות ועוד. השאלה מתי יגדל האפרוח הזה ויהא לתרנגול המאתגר את מוסדות הדת האורתודוקסים, קשורה, אולי, לשאלת החצי חליל .
  
***
  
קורא של "חצי חליל" שסייר פעם עם מוקי, יכול לחוש את הקול בוקע מבין הדפים. הוא טייל עם מוקי בבן-שמן, בנווה-צדק, במגדל, עכשיו הוא מטייל בין תחנות חייו. זהו טיול צפוף: ארגנטינה, צרפת, שליחות בארה"ב בתקופה הסוערת של מלחמת וייטנאם, ליד עריסתו של שיח לוחמים, אצל הדודה ימימה טשרנוביץ' וספריה על עוללות האחיין מוקי (השם במקור הוא שמואל, מי יודע?) ועוד.
  
עשרה עמודים מן הספר מקדיש מוקי למשבר הקיבוצים, תקופה שבחלק ממנה כיהן כמזכיר תנועה, התפקיד היחיד שאליו לא נקרא, אלא התמודד עליו מול אחרים וזכה. בתפקיד הזה, שלא כמו האחרים שעשה, הייתה הרבה פוליטיקה של כיפופי ידיים, גם אם קראו לה כלכלה.
  
כמי שהיה מעורב במאבקי הסדר חובות הקיבוצים, אני יכול להעיד שמוקי ניתח את הסיטואציה וקרא את המפה היטב. הוא הבין את הפוליטיקה שמאחורי המספרים, הוא ראה את התמונה הכוללת של שינוי פני המשק, של מעבר לכלכלה ניאו-ליברלית והשלכותיה על הקיבוצים. אם לשאול דוגמא מתקופתנו, הוא הבין כמו ציפראס, אבל לא היה ציפראס. אם היה – לא היה זה חצי חליל.
  
עוד שני פרטים, אישיים, מתקופת היותו מזכ"ל: הראשון, שמצוין בספר, הוא מפגש עם קבוצה של פלסטינים שפקפקו (בדיעבד, בצדק) באפשרות להשיג שלום עם אש"פ וחשבו שעל ישראל לעודד התארגנות של גורמים מתונים. כמדומני, מוקי היה איש הציבור הישראלי היחיד שלא פתח בשאלה: טוב, תגידו כמה אתם...
השני היא היחסים עמו במסגרת תפקידי כעורך "הקיבוץ": כתבנו עליו סאטירה חופשי... וזה אומר הרבה.
  
"חצי חליל" הוא ספר של טיול היכרות עם מוקי צור. הוא טוב מאוד למי שכבר מכיר ומצוין למי שעוד לא.
  
מתוך הזמן הירוק
  
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
16/7/2015הרשמה לניוזלטר שלנו