עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

חומר למחשבה למזכ"ל החדש
  
מה שקרוי "צמיחה דמוגרפית" לא תרמה ולו מצביע אחד בבחירות למזכיר התנועה
  
ביום שלישי, 23.6, נערכו בחירות לתפקיד מזכיר התנועה הקיבוצית. החלק המעניין יותר בתוצאות הוא לא מי ניצח או בכמה אחוזים זכה כל אחד מבין המתמודדים והמתמודדות, אלא כמה אחוזים מבין חברי התנועה הקיבוצית טרחו בכלל לבוא ולהצביע בעד מועמד זה או אחר. התשובה היא 36%. בבחירות הקודמות, שנערכו בפברואר 2013, השתתפו 44% מחברי התנועה. מה שמעניין אותי בנתונים האלה הן המסקנות הנובעות מהם לגבי משמעותן של המילים "חבר קיבוץ" או "חברות בקיבוץ".
  
כידוע, מטיפה הנהגת התנועה הקיבוצית להימנע מריבוי סטטוסים בקיבוץ ולהעדיף ככל האפשר קבלה לחברות מלאה, משום ש"חברים מלאים" הם "שותפים", בעוד משתכנים בהרחבה ושוכרי דירות הם "שכנים" בלבד. כבר כתבתי בטור הזה לא מעט פעמים את דעתי בשאלה במה מלאה החברות המלאה ומדוע חברי קהילת בית קמה הם בהחלט שותפים ולא רק שכנים. באחוזי ההצבעה בבחירות האחרונות אני רואה חיזוק נוסף לדעתי.
  
שוב ושוב אנו שומעים מהנהגת התנועה הקיבוצית שהמשבר מאחורינו וההוכחה הניצחת לכך הם הנתונים הדמוגרפיים. אחרי שנים של הצטמצמות והזדקנות, שבה התנועה הקיבוצית לגדול. אם נביט בתוצאות הבחירות למזכיר התנועה הקיבוצית, נראה שמספר בעלי זכות הבחירה עלה תוך שנתיים מ-53,022 ל-55,855. ללא ספק, גידול נאה ביותר, מה גם שסביר להניח שמדובר בעיקר במשפחות צעירות עם ילדים. ושימו לב: אנו מדברים על בעלי זכות בחירה, כלומר, לא שוכרי דירות, לא הרחבה, אלא "חברים מלאים בלבד". אלא שהתוספת המרשימה והמעודדת הזו לא תרמה אפילו מצביע אחד נוסף. נהפוך הוא - מספר המצביעים בבחירות ירד מ-23,516 ל-20,294.
  
בבית קמה הנתונים שונים בכל מובן. מספר בעלי זכות הבחירה נותר בדיוק כמו לפני שנתיים - 126, מה שאומר שמספר הנפטרים בתקופה הזו זהה למספר המתקבלים לחברות. מספר המצביעים ירד באחד - מ-58 ל-57, מה שמעמיד את אחוז ההצבעה בבית קמה על 45, גבוה בהרבה מהאחוז בכלל התנועה. נתון נוסף שאיננו מופיע כאן הוא שהאוכלוסייה הכוללת בבית קמה, כולל ילדים, נעה סביב האלף.
  
הבה נעיף מבט לרגע אל שכנינו הדרומיים - קיבוץ שובל. בשובל אין הרחבה ואין חברים בעצמאות כלכלית. מי שרוצה לבנות שם בית חייב להתקבל לחברות מלאה. מאז הבחירות הקודמות בפברואר 2013 עלה מספר בעלי זכות הבחירה בשובל מ-318 ל-357 ומכיוון שלמרבה הצער נפטרו שם במהלך תקופה זו לא מעט חברים ותיקים, נראה שההצלחה הדמוגרפית בהחלט מרשימה. לעומת זאת, מספר חברי שובל שטרחו ללכת לקלפי צנח תוך שנתיים מ-101 ל-45, שהם כ-12%, כחמישית מאחוז המצביעים בבית קמה.
  
האם נכון לדבר על זילות המושג "חבר קיבוץ" או "חברות בקיבוץ"? לא בהכרח. בבית קמה לא מעלים להצבעה לחברות את מי שאינו גר בקיבוץ לפחות חצי שנה. לגבי ההרחבה - זכות ההצבעה אינה ניתנת לרוכש מגרש אם אינו גר ביישוב. יש קיבוצים שבהם מקבלים לחברות (מלאה כבר אמרנו?) אנשים שאינם גרים ביישוב ולפעמים אפילו לא בארץ. זה עדיין לא אומר שהקבלה לחברות היא אוטומטית. פעם אחר פעם אנחנו שומעים על בני קיבוץ שלא הגיעו לאחוז הנדרש בקלפי. לעיתים זו התחשבנות עם ההורים (כשהיינו במחנה המעפילים בקפריסין הוא דרך לי פעם על הרגל. עכשיו הבן שלו מבקש להתקבל לחברות וזו הזדמנות לנקמה).
  
אין קשר ישיר או מחייב בין משמעותה של החברות בקיבוץ ומידת העניין בשאלה מי יהיה מזכיר התנועה הקיבוצית, אבל בהחלט יש כאן חומר למחשבה עבור המזכיר החדש.
  
נכתב בתאריך
7/7/2015הרשמה לניוזלטר שלנו