עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אדום מבפנים

על דלות ההצבעה בבחירות למזכיר התנועה וניצחונו הקל של ניר מאיר; על הטעם האחיד של חברי ייט"ב ששבר את שיא אחוזי ההצבעה; ועל המתמודד שנופל וקם נופל וקם
  
ניצחון בהליכה
  
אחוזי ההצבעה בבחירות למזכיר התנועה העלו בי תהייה למי אני עמל. אני מראיין מועמדים, כותב על הבחירות בתחושה שהן נמצאות ברומה של תנועה, וכלום. בחירת המזכ"ל היא סחורה שלא מעניינת את הציבור, לא חשוב איך תיארז. רק 36% מחברי הקיבוצים הלכו לקלפיות, כשליש פחות מהבחירות הקודמות לפני שנתיים וחצי - 47%. לא משהו.
  
את חוסר העניין הזה אפשר להסביר בתהליכי ההפרטה שהיטו את סדר יומו של חבר הקיבוץ מן הציבורי לפרטי, מן הדרך לבית - המועצה האזורית משפיעה על חייו יותר מהתנועה; בסגירת חדרי אוכל, שבהם אפשר היה להצביע "על הדרך" לארוחה או ממנה; ובעובדה שרבים מן החברים עובדים מחוץ לקיבוץ: יוצאים בבוקר, חוזרים בערב, למה להם קלפי עכשיו. מן הסתם יש עוד סיבות.
  
כך הפכה ההצבעה להצבעה בעיקר של מי שנמצאים בחצר הקיבוץ, בראשם אנשי הממסד המקומי. אוכלוסיית המצביעים הזאת העניקה יתרון מובנה לניר מאיר שבשנים האחרונות, בתוקף תפקידיו הכלכליים, קשור עם מוסדות של קיבוצים רבים. בתנועה שנתפסת כיום יותר כלובי, צריך מישהו שיודע לסדר עניינים. אנשי חינוך פחות נתפסים ככאלה.
  
הניסיון של יונה פריטל ללכת על טיקט רעיוני ו"להעיר את השטח", נגמר בפיאסקו (5%). היום אין "שטח" בקיבוצים, ואם ישנו, הוא א-פוליטי. יונה, שהייתה במרחק נגיעה מתפקיד המזכ"ל בבחירות 2000 וקרובה לכנסת בבחירות הקודמות, לא קראה את המפה.
  
גם הקיבוץ הארצי, פעם אגרוף אלקטורלי במרצ, ומגויס יעיל ומהיר לקמפיינים פוליטיים, נשאר על הבנקט. מרקי לוי (23%) מזיקים זכה בו ליתרון, אבל עם אחוזי הצבעה כה נמוכים, אי אפשר ללכת למכולת. החשש של איתן ברושי שחברי הקיבוץ הארצי "ינהרו בהמוניהם לקלפיות" וימליכו על התנועה את הנציג של האחות הקטנה, התבדה.
  
ניר מאיר גבר על ארבעה מועמדים בסיבוב ראשון. הישג יפה, אפילו מפתיע. השאלה איזו רוח הוא חש בגבו, ביודעו שבסך הכול הכללי רק כ-15% מכלל חברי הקיבוצים (45% מ-36%) בחרו בו. אולי הגיע זמן הצבעה בסלולרי.
  
מלך ייט"ב
  
למחרת פרסום התוצאות הגיע אלי מייל עם פירוט ההצבעה בתשעה קיבוצים, שגרם לי להרים גבה. בכולם - למעט חריגה קלה - קטף ניר מאיר את כל הקולות. כלום למתחרים. מובארכ, בשיא כוחו, לא נהנה מרוב כזה. במטה של נגה בוטנסקי (24%), שזכתה לתמיכתה של שלי יחימוביץ', חפרו בתוצאות הקלפיות האלה, אולי כדי לבקש ספירה חוזרת, ומצאו שניר היה מנצח גם בלעדיהן.
  
ברשימה הזאת בלט מאוד קיבוץ ייט"ב, הן באחוז ההצבעה הגבוה ביותר (87%) והן בתמיכה בניר מאיר - כל 55 הקולות.
  
ניסיון לרדת לפשר העניין, במחשבה לדלות איזה סקופ בדבר אי סדרים, הוביל אותי אל אורי כרמיאל (51), ממייסדי הקיבוץ בגלגולו הנוכחי, שהיה אחראי על הקלפי. לאורי, מצאצאי הסובוטניקים שעברו לכאן מאשלים, יש חברה ליצוא אביזרי חליבה. במבטא רוסי בולט הוא אומר: "עשיתי הכל כדי שניר מאיר ינצח. הוא עזר לנו בשעתו, כשבאנו להתיישב כאן, והוא היחיד שהגיע לייט"ב ערב הבחירות. המועמדים האחרים שמו פס. כאילו איננו קיימים. ניר טרח בערב שבת".
  
לאף חבר בקיבוץ לא היתה דעה אחרת?
"עברתי במשך שבועיים מחבר לחבר כדי לשכנע להצביע בשביל ניר. אנשים שעובדים בחוץ שינו את שעות העבודה שלהם כדי להגיע לקלפי. שיגעתי את כל החברים. לצערי ארבעה לא היו בקיבוץ ושניים נמצאים בחו"ל, אחרת היינו מגיעים ל-100% הצבעה".
  
את המוטיבציה לתמוך בניר קושר כרמיאל גם לפצע שייט"ב נושא עימו ממזכיר תנועה קודם (להסיר ספק, לא איתן ברושי), שהוא לא נוקב בשמו. "המזכיר ההוא רצה להביא מפרק, הוא הלך נגדנו עם הרשם, הבטיח מאה פעמים לבקר כאן ולא בא. נפגענו ממנו. למדתי שמזכיר תנועה אולי לא יכול לעזור הרבה, אבל בהחלט יכול לקלקל. רציתי הפעם מזכיר ידידותי".
 

אורי כרמיאל. כל החברים נענו לקריאה
  
סיזיפוס
  
נמרוד מדר (עוד מעט 40) רץ בפעם השנייה ברציפות לתפקיד מזכיר התנועה. הוא גרד את ה-2%, פחות מאשר בפעם הקודמת. את הריצה שאין בסופה סיכוי, הוא מסביר ב"שריטה" שיש לו: "כשאומרים לי שאני אפסיד, זה מדרבן אותי. כמה פעמים בעבר זה הצליח לי, בנושא מזכיר התנועה - לא. אולי לרוץ לראשות התנועה זה יומרני מדי, אבל אינני נרתע.
  
נמרוד, כבר שמונה שנים מזכיר ניר-אליהו, טוען שהוא מכיר את צרכי הקיבוץ הבודד מול המוסדות טוב מהרבה אחרים. על ההפסד הוא אומר: "זה לא נעים, אבל אינני מאלה שמתבוססים במועקה", ונאחז באילנות שנחשבו ללוזרים נצחיים - בגין ופרס - שבסוף הגיעו ליעדם.
  
אז פעם שלישית גלידה?
"עוד לא החלטתי אם לרוץ פעם שלישית. מזכיר התנועה הוא אתגר שאני רוצה להתמודד אתו. הקיבוצים צריכים לעשות טוויסט, לצאת מהקופסה ולא לבחור כל הזמן מזכיר שהוא עוד מאותו דבר".
  
מתוך הזמן הירוק
 
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
2/7/2015הרשמה לניוזלטר שלנו