עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אדום מבפנים / קואופרציה ומשימתיות בראש

דבר המתמודד מרקי לוי: השיתופיים זקוקים לשינוי; אקדם את הקואופרציה; אחבק את הקיבוצים העירוניים; ארחיב את המשימתיות; הפנסיה צריכה לגדול; בשיוך, עדיפה חלופת הפיקדון; לא אהיה יו"ר מחוז מפלגתי; יחס של 5 ל-1 בשכר - סביר. לשיפוטכם
  
כשמרקי לוי (66) מספר שהוא נולד במצרים, הוא מוסיף, ספק ברצינות, ספק בהלצה, שהוא ההזדמנות של התנועה הקיבוצית לבחור, לראשונה, מזכ"ל ממוצא מזרחי. יתכן וזו גם תשובתו למי שאומרים שהגיע זמן אישה...
  
את מצרים עזב מרקי לוי עם משפחתו ב-1959 לברזיל, שם חבר לתנועת השומר הצעיר ועלה עם גרעין שלה לקיבוץ זיקים. מאז, מינוס שלוש תקופות שליחות – שתיים בצרפת, אחת בארגנטינה - הוא בקיבוץ.
  
בבסיסו הוא רפתן, אבל בהמשך נוספו עיסוקים רבים בתחום החומר – רכז משק, מנהל מפעל, יו"ר בקיבוצים; ובתחום החינוך והרוח - מורה להיסטוריה ומחנך, רכז פדגוגי ומנהל מוסד שקמה שביד מרדכי.
  
עד לאחרונה היה מרקי מנכ"ל התנועה הקיבוצית: הוא השלים קדנציה בתפקיד תחת כהונתו של המזכ"ל ולוולה ועוד כשנה תחת איתן ברושי בטרם החליט לפרוש. לדבריו, הוא וברושי לא הסתדרו: "לא הייתי כוס התה שלו וכשמספר שניים לא מסתדר עם מספר אחד, מספר שניים צריך ללכת. כך אני מאמין. נפרדנו בהבנה".
  
מרקי מציין שרבים מבין תומכיו עתה הם פעילים מבית התנועה ששיתפו עמו פעולה בשנותיו בלאונרדו. אולי הם מתגעגעים אליו.
 מרקי לוי. לא צפויה הצבעה שבטית (צילום: שי שמואלי)
  
אתה המתמודד היחיד מהקבה"א לשעבר, כל האחרים באים מהתק"ם. אם תהיה הצבעה שבטית, תנצח בהליכה.
ההערה הזאת מקפיצה את מרקי: "ההצבעה בהתמודדות הקודמת, בין אבו וילן לברושי, היתה שבטית. אינני מאמין שכך יהיה הפעם. התמיכה בי מגוונת וכוללת אנשים מהתק"ם לשעבר כמו עדנה סולודר, יונתן מלמד ועמיקם אוסם. גם לא נראה שכל הקבה"א מאחוריי. יש מי שמשתמש בעובדת היותי איש הקבה"א ומרצ כדי לקרוא לא לתמוך בי בטענה שמזכיר התנועה הוא גם יו"ר מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה. שמעתי שברושי טוען כך. אבהיר: אין לי כוונה להיות יו"ר של מחוז פוליטי כלשהו ומי שנדרש לטענה כזו, כנראה אין לו שום נימוק אחר נגדי".
  
מה יהיה סדר היום שלך אם תיבחר?
"סדר היום ינוע בשני מסלולים: האחד, זה המגזרי: נושאי בניה, חקלאות, מיסים, קרקעות וכדומה. המסלול השני, שבלעדיו נתקשה להצדיק את מעמדנו, הוא המסלול הערכי, פנימה והחוצה. פנימה - זה ליצור תעודת זהות של הקיבוץ המתחדש, כשהכיוון הוא קואופרטיבי. זה נושא שצריך ללמוד איך ליישמו; החוצה - זאת המשימתיות שאין לוותר עליה. אני מתכוון לשנת שירות, לחיילים בודדים שהיום יש יותר מאלף, לגרעיני צבר, להכפלת תכנית תל"ם ליוצאי אתיופיה, להרחבת 'קיבוצניקים למען חברה'. אכנס עמוק לנושא הקיבוצים העירוניים שהם מפעל בעל מסר מדהים לסביבה. אני מתחייב לחדש את הופעתו של כתב העת 'חברה' שהם הוציאו, יחד עם 'מפנה'".
  
איך תממן כ"כ הרבה פעילויות כשבכל שנה מצמצמים את תקציב התנועה?
"זאת בעיה. כיום יש לנו כוח כלכלי ונצטרך לגייסו כדי לקיים את המפעלים החינוכיים והתרבותיים שלנו. אלה נושאים שנותנים לתנועה משמעות".
  
איפה אתה בסקלה בין מפריט לשיתופי?
"אני תומך בשינוי. כדי לצמוח צריך שינוי גם ברוב השיתופיים. אחרת, קיבוץ שיתופי כמו זיקים שאיננו עשיר, יתקשה לקלוט. בנים לא יבואו אליו. לא כולנו מעגן מיכאל ובארי".
  
מהם פערי שכר נסבלים מבחינתך?
"היחס הנשאף של שלוש לאחד, לא ריאלי. חמש לאחד זה יותר סביר. קואופרציה עובדת על פערי שכר ושוויון בהנאה מפירות הנכסים. כמובן נחוצה מערכת מיסוי שתאפשר ערבות הדדית ראויה".
  
שיוך דירות?
"אני מאמין בחלופת הפיקדון שיש לה יתרון בקיבוצי המרכז ולא רק שם. צעיר שבא לקיבוץ יפקיד כסף שבו יבנו לו בית, בלי שיוך הקרקע. זאת התשובה הטובה ביותר, שעונה גם לדילמת היום הקובע. החלופה של קרקע בבעלות האגודה היא יקרה ואני רואה בהצגתה - תקלה. בנושא הזה אני לומד מבארי הולצמן ומתכוון להיעזר בו".
  
פנסיה?
"40% מן השכר הממוצע זה לא מספיק. צריך להעלות את הסכום באופן שלא יסבך את הקיבוצים".
  
מרקי לוי שכר את שירותיו של חמי סל, קמפיינר ותיק מעין שמר, ומעריך שהוא יוציא כ-200 אלף ₪ על ההתמודדות: 70 אלף - מימון תנועתי והיתר מקיבוצו וממקורות אחרים. יקר להיות מזכיר תנועה. לדבריו, יש לו דרייב חזק לנצח. הוא מופיע כל יום בשלושה קיבוצים כדי להסביר למה דווקא הוא ומעיר באירוניה: "אנשים שעושים תעמולה אישית, נוטים בסוף להאמין לשבחיהם העצמיים ומפתחים נרקיסיזם. אני מקווה לא להילכד בזה".
  
מה הסיכויים?
"נראה שיהיה סיבוב שני בין ניר מאיר לביני. גם לנגה בוטנסקי יש סיכוי. איני עושה סקרים. זה יקר ולאחרונה גם לא מנבא".
  
ואם תפסיד?
"אחזור לעיסוקיי - יו"ר בהראל וביד מרדכי, ויו"ר במפעל של קיבוצי. בס"ה אני נהנה מהעבודה שלי".
  
מתוך הזמן הירוק
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
27/5/2015הרשמה לניוזלטר שלנו