עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שיתופי - חדשני / מה הם מחפשים אצלנו?


עשר משפחות הגיעו כבר לקליטה ובקיץ הקרוב תגענה עוד שלוש-ארבע. דווקא בגלל השיתוף
  
למה? שאלתי את המנכ"ל הצעיר בחברת ההיי-טק, שהוא ואשתו - הנושאת בתפקיד בכיר בחברת ביטוח פנו אליי בבקשה להיקלט, עם שלושת ילדיהם, בקיבוץ אורטל. למה דווקא לקיבוץ שיתופי בגולן? ואת תשובתם ניתן לתמצת בשתי מילים: ציונות וחינוך.
  
גם אצלנו, בקיבוץ, יש מי שמרימים גבה עם כל ביקור של משפחה כזאת: "מה יש להם לחפש אצלנו?". מה שמזכיר לי את המכתם האלמותי של גראוצ'ו מארקס: "איני מוכן להצטרף למועדון המוכן לקבל אנשים כמוני".
  
אבל אותה משפחה שציינתי אינה יחידה. ממש לא.
***
לפני שלוש שנים החליט קיבוץ אורטל על תכנית חומש של צמיחה דמוגרפית. אחרי תקופה לא קצרה שבה בחרנו, לצערי, לא לקלוט, קיבלה אסיפת הקיבוץ פה אחד החלטה על קליטת עשרים משפחות חדשות לחברות בקיבוץ והקמת הרחבה קהילתית בת עשרים משפחות, כלומר לקלוט בתוך חמש שנים ארבעים משפחות, שזה כמעט הכפלת אוכלוסיית הקיבוץ.
  
ההחלטה כללה גם השקעה גדולה - בניית שכונה חדשה למצטרפים לקיבוץ, על חשבון הקיבוץ. כן, את הבתים החדשים, שהם גם גדולים יותר, אנו בונים למשפחות החדשות המצטרפות אלינו.
  
עם זאת, יש לציין, שאנו גם גובים מכל משפחה דמי קליטה בגובה 200,000 ₪. הרי עם קבלתה לחברות היא הופכת שותפה שווה לגמרי לכל היש שיצרנו מאז הקמת הקיבוץ.
  
היו בתוכנו ספקנים. הספקנות, משום מה, התייחסה להיתכנות הקליטה לחברות בקיבוץ. "מי ירצה לבוא היום לקיבוץ שיתופי?"
  
מהר מאוד התבהרה התמונה. על כל מקום בקליטה לחברות מתחרות 5-6 משפחות טובות. לעומת זאת, הקליטה להרחבה דשדשה ודשדשה, ורק לאחרונה החלה להניב תוצאות ברוכות.
  
המשפחות הבאות לקיבוץ, כולן משפחות צעירות, רובן משכילות ובעלות מקצועות טובים, מבקשות לבוא לאורטל, כיוון שהוא קיבוץ שיתופי, כדי להיות חלק מקיבוץ שיתופי.
  
ותופעה מעניינת, גם המשפחות הבאות להרחבה באורטל, עושות זאת במידה רבה כדי להיות חלק מקהילה שיתופית. אמנם הם אינם חלק מן השותפות הכלכלית, אך הם רוצים לחיות באווירה השיתופית, ליטול חלק בקהילה הקיבוצית, בתרבות הקיבוצית לחנך את ילדיהם בחינוך הקיבוצי. הם רוצים ליטול חלק פעיל בחיי הקהילה, בהתנדבות ובתרומה.
  
גם התופעה הזאת, היא פרי החלטה מודעת שלנו. אנו משווקים, במודע ובכוונה תחילה, מוצר נחות מבחינה חומרנית, לעומת מתחרינו. אנו משווקים מגרשים קטנים יותר, ללא אפשרות לצימר. אולם אנו מציעים מוצר משובח משל כל מתחרינו מבחינת חיי הקהילה, החינוך והתרבות. עובדה זו יוצרת סינון טבעי המתאים לנו – היא מפנה אלינו אנשים המחפשים את המוצר הקהילתי שאנו מציעים, ומבכרים אותו על פני היתרונות החומריים של מתחרינו.
   
***
עשר משפחות הגיעו כבר לקליטה ובקיץ הקרוב תגענה עוד שלוש-ארבע. המצטרפים החדשים, שהראשונים שבהם כבר התקבלו לחברות, ורבים נמצאים בשנתיים של המועמדות, מעורבים ופעילים בחיי הקיבוץ כמעט מן היום הראשון. מהם ומהבאים בעקבותיהם בשנים הקרובות, צומחת מנהיגות העתיד של הקיבוץ.
  
***
ומדוע שיתפתי אתכם במידע הזה?
  
לא כדי לספר סיפור מעניין, אלא כדי להעביר מסר.
  
המסר הוא, שהידיעות על מותו של הקיבוץ היו קצת מוקדמות מדי.
  
אני מאמין גדול בקיבוץ, בבשורה של הקיבוץ לחברה הישראלית. אני מאמין גדול בעתידו של הקיבוץ.
  
מתוך על הצפון
הופיע ב:
על הצפון
נכתב בתאריך
17/5/2015הרשמה לניוזלטר שלנו