עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

נווה מדבר אדום

סניף כוח לעובדים בבית כלל בירושלים שנחנך באחד במאי, מהווה יחד עם קואופרטיב "בשותף" הצמוד, נווה מדבר אדום בתוך מגדל משרדים אפור. יחד עם חנוכת הסניף, חגגו שם את עלייתה של הפועל קטמון, קבוצה של אוהדים, לליגה הלאומית
  
אחד במאי בבית כלל בירושלים, קרוב לשוק מחנה יהודה. כמה עשרות צעירים התכנסו שם בקומה הראשונה: מארגון כוח לעובדים, מהשומר הצעיר, מחברי קואופרטיב הצרכנים "בשותף", מאנשי קבוצת הכדורגל הפועל קטמון, שהיא קבוצה של האוהדים.
  
הסיבה מרכזית לאירוע היתה חנוכת הסניף הירושלמי של כוח לעובדים שנמצא גב אל גב עם החנות של "בשותף". מוקד אדום, רענן ותוסס בלב מגדל משרדים אפור. האחד במאי נבחר כיום ההשקה.
  
הכינוס היה בתוך מסדרון רחב ידיים המרופד בכיסאות וכורסאות, לטובת מי שבאים למשרדים ולחנות, כדי שחוץ מקניות ועסקים תהיה גם חברותא עם כיבוד קל. בצד ניהלו כמה צעירים בזאר בגדי יד שניה. לא זורקים את מה שראוי ללבישה. כאן תרבות הצריכה היא אחרת.
  
לצד ציון פתיחת משרדי כוח לעובדים היו במפגש עוד כמה בשורות: שרה סלע מוועד עובדות הצהרונים בירושלים סיפרה על התאגדותן של העובדות ועל השיפור בתנאי העסקתן שיבוא בעקבות כך. דווח על קבוצות עובדים נוספות שהתאגדו בכוח לעובדים.
  
נציגי אוהדי הפועל קטמון הזמינו את כולם לבוא לאצטדיון טדי בצהריים, כדי לחגוג את עלייתה של הקבוצה לליגה הלאומית – הישג יוצא דופן מבחינת מהירות עלייתה מליגה ג' שבה שיחקה בראשית דרכה, לליגה הלאומית. על רקע העובדה שקבוצות הכדורגל בימינו הן קבוצות של בעלים פרטיים המעניקים לעצמם תארי נשיא - "נשיא המועדון" – קבוצה שהיא כולה של האוהדים ומצליחה מאוד, הוא סיפור מעודד ומעורר השראה.
  
הפעילות החלוצית הזאת שכמוה יש עוד ברחבי הארץ - חלקה צמח מתוך המחאה, חלקה היה קיים עוד לפניה - היא בשורה עבור מי שרוצים כאן חברה צודקת וסולידרית. יש כאן תהליך של יצירת תודעה מעמדית. אלה מים שמחלחלים לאט, אך סופם להפוך לאגם. אלה מים שקטים החודרים עמוק.
  
החלחול הזה הוא איטי בין היתר משום שלפעילות הזאת אין גיבוי תקשורתי ממשי. אין לה עיתון, אין לה ערוץ טלוויזיה, אין לה כתב עת. יש לה נוכחות בתקשורת, יש לה איי תמיכה, עיתונאים שמדברים בשפתה, אך כל זמן שזו עיתונות הנשלטת בידי בעלי הון, תמיד תהיה תקרת זכוכית - לפעמים גבוהה, לפעמים נמוכה, לפעמים מעוותת את התמונה - שאותה אי אפשר יהיה לפרוץ.
  
אחרי שקמו חנויות של הציבור, אחרי שקמות עוד ועוד קבוצות ספורט של האוהדים, אחרי שיש יוזמה להקים בנק ציבורי, אחרי שרבים מעובדי הקבלן מבינים את כוחן של שותפות והתאגדות, הגיעה השעה להקים כלי תקשורת ציבורי. כלי תקשורת כזה יסייע להאיץ את הפעילות הזאת, לשדרגה ולהביאה לידיעת ציבורים רחבים. זה צריך להיות השלב הבא. ערב קודם לכן הייתה כאן הפגנה חשובה של הקהילה האתיופית נגד העוולות שנעשות לה, ואלי גם זה חלק מן הסיפור.
  
בבית כלל חשתי לשעה קלה כבנווה מדבר שיתופי. צומח כאן משהו יפה בתוך סביבה שבינתיים מאכזבת.

  הכינוס בבית כלל. ניצנים של שינוי חברתי
  
מתוך הזמן הירוק
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
6/5/2015הרשמה לניוזלטר שלנו