עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קטנות קיבוציות

מהפך? קולות לפח!
שפשפתי עיניים ותהיתי, מי המטושטש - הקורא או הנקרא: בבחירות שהסתיימו זה מכבר הצביעו עבור מפלגת "עלה ירוק כ-45,000 אנשים בכל רחבי הארץ. 15 מתוכם נמנו עם אנשים שהצביעו בקלפי של אחד הקיבוצים בעמק. עשרות אלפי הקולות נזרקו לפח. לא היה למפלגה שמץ סיכוי לעבור את אחוז החסימה. מאז הווסדה, ב-1999, "עלה ירוק" לא עברה את אחוז החסימה. האותיות של "עלה ירוק" בפתקי ההצבעה שלה הן "קנ" - האותיות הראשונות של קנביס. האמת? במידה מסוימת אני חש וחושב שגם הקול שלי - למחנה הציוני - הלך לאיבוד, נזרק לפח, נגרס. הקול שהיה אמור להיות קולו של המהפך, הפך לקול שנזרק לפח. רבים מכנים את המצביעים של "עלה ירוק" במלה שזה מכבר נשחקה מחמת שימוש יתר - הזויים. יושר והגינות מחייב להודות: הם לא ההזויים היחידים. גם אנחנו, ה"שמאל" - במירכאות ובלעדיהן. במדגם היינו כהוזים. הבוקר שאחרי הפך אותנו להזויים.
  
חלון הזדמנויות
חלון הזדמנויות הוא לא אחת קטן וצר. הוא פתוח לזמן קצוב. פעמים רבות, גם כשהוא פתוח לרווחה - לאור, לנשימה, לסיכוי, לאופק - קשה להבחין בו. ואם הוא פתוח, איך נדע אם בשבילנו הוא נפתח? הוא לא גלוי, הוא לא שקוף. כך או כך, כדי לזהותו כשהוא פתוח, רצוי להיות עם היד על הדופק, לחוש את פעימותיו. חלון הזדמנויות עשוי להאיר פנים גם כשהוא סגור. בסוף, כמשוער וכצפוי, הוא ייפתח אי מתי. הלוואי.
  
איסורים
כשהיינו ילדים אמרו לנו, כי כאשר אנחנו משוחחים עם זרים חלים עלינו שני איסורים: אסור לשאול אותם כמה כסף יש להם ולאיזו מפלגה הם מצביעים. לימים, כשבגרנו, התייתרו עבור רבים מאתנו שני האיסורים, כל אחד מהם מסיבה שונה. עם הזמן, שאלת הכסף העסיקה רק את מי שעדיין בוערת בהם אש הקנאה; השאלה הפוליטית חדלה לעורר עניין ולסקרן. חשיפת זהותו הפוליטית של אדם היוותה חדירה גסה לצנעת הפרט והפרתה הבוטה. כניסה לארנקו נחשבה כמעט לגנבה.
  
גפן
יהונתן גפן הותקף בביתו מאחר שנחשד כעוכר ישראל. הוא העז לצאת בגלוי, מתריס כדרכו, נגד הימין. אף שהותקף - אין ספק: הוא לא יירתע מהמשך הבעת דעותיו השמאליות, ולא יפסיק להביען בסגנונו - חריף, מריר, חמוץ. הוא לא יתחיל להיות מתוק. ספק אם יציית להצעתם של מי שיציעו לו להיזהר בלשונו. כילד, ספר גפן כבשים בלילות. כל אחד מהשישה-עשר היה שה לבן, תמים כמבוגר, גפן שוחט פרות קדושות.
  
שיחה בקפה
מאיזה מעיינות נובעת ושופעת שנאה תהומית כזאת, שאלה זאת נשאלה בי כששמעתי אותם אומרים "צריך לשחוט את כל הקיבוצניקים האלה". כמות כזאת של שנאה, חשתי וחשבתי, תספיק לא רק לעריפת הראש אלא גם לריצוּץ הגולגולת. ועדיין תיוותר אצל השונאים, העורפים והמרוצצים מספיק שנאה להחיל אותה ולהחליא בה בחולי ממאיר גם מגזרים אחרים בציבור.
  
שורה תחתונה
אדם חכם (אשר זה מכבר איננו כאן אלא שם) אמר פעם: "אין לכם לאן לרוץ, אתם כבר שם". כל אחד מאתנו יכול להדהד את המשפט התם והחכם הזה לפי קולו.
  
מתוך הזמן הירוק
  
הופיע ב:
הזמן הירוק
נכתב בתאריך
20/4/2015הרשמה לניוזלטר שלנו