עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קצרים על הקיבוץ (13) - לקראת כנס המטה השיתופי

 

19.10.2014

קצרים לקראת כנס המטה השיתופי

 

אומרים שכשהתותחים רועמים המוזות שותקות. אז חיכינו קצת אחרי השקט, ואנחנו חוזרים...

 

הקיץ האחרון היה קשה. אירועי אלימות הובילו לאירועי אלימות נוספים, תהליך הסלמה מהיר שנגע בכולם, ולצדו תופעות של לאומנות, גזענות אם לא פשיזם...

 

וקולנו עדיין לא נשמע

 

בשנים הארוכות בהן היינו עסוקים בעצמנו, בוויכוחים על עיצוב צורת חיינו הפרטית והקולקטיבית, הפכו קבוצות אחרות בחברה למובילות דעת קהל בחברה הישראלית. השתנתה השפה, השתנו המטרות ואנחנו כזרים בארצנו שלנו.

 

חשבנו שיש זמן, כשנגמור לפתור את בעיותינו נתפנה "לתרום לפתרון בעיות החברה והמדינה". זו הייתה אשליה: הזמן אוזל ובמהירות מסחררת. מיעוט פאנטי עלול כל רגע לשנות את מציאות חיינו בצורה קיצונית ברגע.

 

אם אנחנו רוצים להשפיע על מיתון ההתנהלות, לתת מרחב לקיום משותף, להפעיל מנגנון שמטרתו להקטין פערים כלכליים המאיימים לפרק את החברה, עלינו לשנות הלך רוח ולהיכנס למוד של פעולה...

 

זו אינה פעולה פילנתרופית להשפעה על חברה הנמצאת מחוץ לנו. זו השפעה על החברה שאנו נמצאים בתוכה ומשפיעה על מציאות חיינו באופן קרוב ומוחשי. זה עיצוב העתיד המשותף לנו ולאזרחים האחרים של מדינת ישראל, הדומים לנו והשונים מאיתנו.

 

קול השפיות חייב להישמע. זה מזמן לא מותרות...

 

כאנשים החיים בחברה שיתופית יש לנו כוח ייחודי: אחד מיתרונותיו הגדולים של הקיבוץ הוא היותו גוף מאורגן בעל תקציב משותף המנוהל באופן דמוקרטי. חבריו יכולים, אם רק יבחרו בכך, להחליט לנצל חלק מתקציב זה לפעילות ממוסדת שתפעל בעד כינון עקרונות של צדק חברתי וסולידריות, קיום משותף וסובלנות.

 

קיבוצים יכולים להוביל פעילות שוחרת שלום עם ישובים ערביים השכנים להם.

 

הם יכולים לחבור לגופים הפועלים בתחומים שונים ולהעצים את פעילותם בדרכים שונות, בתמיכה כספית ובפעילות חברים.

 

הם יכולים לאפשר לחברים מתאימים מתוך הקיבוץ להשקיע בפעילות זו את כל זמנם (שליחים...) ולייצר אפקט משמעותי יותר.

 

תאום בין הקיבוצים ונציגיהם לבין ארגונים בעלי מטרות דומות ותכלול העשייה למעשה אפקטיבי – יכול להיעשות באמצעות התנועות הקיבוציות.

 

עלינו להשפיע על מציאות חיים שמאיימת לבלוע אותנו ולהוביל הבנה מורכבת יותר של המציאות ומגוון דרכי פעולה רחב יותר.

 

בכלים הייחודיים שיש בידינו בקיבוצים ובשלל אפשרויות הניצול של כלים אלו יעסוק כנס המטה השיתופי שיתקיים ביום חמישי 23.10.14 במשמר העמק.

 

מאיה שפיר

רכזת המטה השיתופי

 

לפרטים נוספים על הכנס ולהרשמה - לחצו כאן

 

נכתב בתאריך
19/10/2014הרשמה לניוזלטר שלנו