עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אדום מבפנים / עוד חוזר השיתוף

אדום מבפנים / עוד חוזר השיתוף

מאת עזרא דלומי, 7/10/2014

 

אחרי הפסקה של שלוש שנים, חוזר הכנס השנתי של המטה השיתופי. עם 65 קיבוצים בארסנל, תולה מאיה שפיר, רכזת המטה, תקוות בדור הצעיר "המייצר שיתוף יותר אמתי ועמוק מאשר בעבר" ובמאמצים הנעשים בקיבוצים מופרטים, לבנות כלים שיתופיים חדשים, במקום אלה שנמחקו בלהט השינויים. ראיון

 

לפני שלוש שנים, בקיבוץ לביא, היה הכנס האחרון של המטה השיתופי. מאז לא היה אף כנס ארצי. ובעצם, גם הכנס ההוא לא היה בדיוק כנס, אלא משהו קרוב יותר להפנינג: ציון מאה שנות קיבוץ, נאומי מה יפינו על גודל ההישגים ועל צדקת הדרך, כמעט ללא דיונים. בקיצור, כנס "התחזקות". בערב הופיעה להקת הגרובטרון החביבה, ששימחה כמה עשרות מחברי הקיבוץ המארח. נציגי הקיבוצים האחרים, שגם כך לא היו רבים, הקדימו לחזור לבתיהם. הייתי שם ויצאתי עם תחושה של החמצה.

 

עכשיו, אחרי הפסקה ארוכה, נערך המטה השיתופי לכנס שנתי נוסף, שיתקיים ב-23.10 במשמר העמק. כותרתו: "השיתוף כדרך חיים לעתיד" והוא יהיה לזכרו של אמרי רון, ממייסדי המטה השיתופי כשעוד נקרא "זרם שיתופי" ומי שהיה רכזו הראשון.

 

מאיה שפיר (יוטבתה, אדריכלית נוף במקצועה), רכזת המטה מאז 2011, מסבירה את הריק התלת שנתי בסיבות ארגוניות ובקושי להתמקד סביב נושא מרכזי שיעמוד בליבת הכנס. לא בטוח שההסבר הזה מספק.

 

עייפות החומר?

"לא, אינני חשה עייפה. בכנס ההוא הייתי עדיין צעירה בתפקיד, ואכן כנסים לא היו מאז, אבל יש לא מעט פעילויות. יש את פורום המזכירים, קיימנו סדנא בת יומיים ביוטבתה, בהשתתפות חברים רבים, היו כינוסים מאוד מועילים של הפורום הכלכלי-חברתי, שמסקנותיו הפכו לאמירות תנועתיות שהובילו לחשיבה מחודשת בנושאים כמו הפרדת העסקים מהקהילה. המחשבה שהכלכלה צריכה להתנהל כמו בעולם הקפיטליסטי, בעוד החברה תישאר קיבוצית התבררה כבעייתית ונלקחים עכשיו כמה צעדים לאחור. ההפרדה הזאת הובילה למכירה של מאה מפעלים קיבוציים בשלוש שנים – רבים מהם ללא הגיון כלכלי – וגרמה לאבדן הכנסה ופרנסה. למדנו שאי אפשר ביזנס לחוד וחברה לחוד. אלו היו מסקנות שעלו מהכנסים האלה, שהשתתפו בהם גם חברים מקיבוצים מופרטים".

 

חידוש מנגנונים שיתופיים

 

במטה השיתופי סופרים 65 קיבוצים העונים למודל הקלאסי של "קיבוץ-קיבוץ". אצל רשם האגודות מונים 80, כיוון שהרשימה כוללת גם את 15 קיבוצי "המודל משולב". כך או כך מדובר במעט יותר מרבע מכלל הקיבוצים. למאיה שפיר די ברור שהמספר הזה לא יגדל. לדבריה, יש לא מעט קיבוצים מתוך הרשימה השיתופית שנמצאים בדיונים על אורחות חייהם, אבל מדובר בדיונים לא כוחניים וקיצוניים כפי שהיו בעבר ועל הסדרים הרבה יותר רכים ופחות מפרקים. "יש מגמה של פיחות", היא אומרת, "אבל הקצב הרבה יותר איטי. מצד שני, יש תהליך של חידוש מנגנונים שיתופיים בקיבוצים המופרטים, לאחר שהבינו שם שהם הלכו רחוק מדי. למשל, ב'צוק איתן', התברר ביתר שאת הקשר בין החוסן החברתי ומידת השיתופיות של הקיבוץ, לבין היכולת להתמודד עם הקשיים".

  

במה יתמקד הכנס?

"בכוונתנו להתמקד בדור הצעיר ובסיבותיו לבחירה בשיתוף, כחלק ממאמציו לחולל שינוי חברתי. המדובר במעגל הקבוצות שפעיל מאוד בתחום הצדק החברתי ובתנועות הבוגרים המקדמות שינוי בתחום החינוך, פעולה שנעשית מתוך מחשבה על בניית כוח פוליטי. הדור הצעיר כיום מחפש משמעות, הוא פחות אופורטוניסטי".

 

את מדברת על גופים שאינם בתוך התנועה הקיבוצית

"אני מדברת על גופים המקיימים קשרי גומלין אתנו. אנחנו עוזרים להם ומקיימים פעולות משותפות. למשל, אנחנו תומכים בכתב העת 'חברה' שהם מוציאים. הכנס הוא דרך לחשוף את הפעילות שלהם לקיבוצים וליצירת מפגש בינם לבין הצעירים 'שלנו'. הנושא הזה מתחבר מאוד לפעילות שעסק בה אמרי רון, שהתמקד בדור הצעיר. בסרט שנקרין עליו, הוא אומר בפגישה עם צעירים: 'בכל דור צריך לראות אדם עצמו כאילו הוא מקים את הקיבוץ מחדש'. הדור הצעיר 'מייצר' היום שיתוף אמתי יותר ועמוק יותר מאשר בעבר. בקיבוצים מופרטים לגמרי יש היום צעירים המנסים להטות את הקו לכיוון שיתופי. הם עושים זאת יותר מתוך אינטואיציה ופחות מתוך אידיאולוגיה. למשל, ביד מרדכי יש מזכיר שבא מההרחבה ומוביל לכיוון יותר שיתופי. ככלל, יש היום תנועה בשני כיוונים מנוגדים: האחד, הוא המשך ההפרטה והעמקתה; השני - עצירה ובניה מחדש של כלים שיתופיים. אנחנו, כמובן, רוצים לחזק את הכיוון השני".

 

יהיו אורחים מן החוץ בכנס?

 "יש לנו אורח מפתיע ככל שמדובר בתחום עיסוקו: נועם מנלה, אדם מוכר מאוד בעולם הפרסום שמגיע מזירה שנחשבת ללא קיבוצית בעליל; תבוא שלי יחימוביץ' שהיא אורחת קבועה שלנו ויהיה פסיפס של אנשים, צעירם וותיקים, שידברו על דרכם אל השיתוף. אנחנו מצפים ל-300 משתתפים".

 

מתוך "הזמן הירוק"

 

לפרטים ולהרשמה לכנס - לחצו כאן

 

למאמרים של עזרא דלומי
נכתב בתאריך
7/10/2014הרשמה לניוזלטר שלנו