עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קצרים על הקיבוץ (11) - בין גורמי הנעה חיצוניים לגורמי הנעה פנימיים

 

7.7.2014

בין גורמי הנעה חיצוניים לגורמי הנעה פנימיים

 

מחקרים מראים שהשפעת גורמי ההנעה הפנימיים של אדם (הנאה, מחוברות, תחושת משמעות, תחושת שייכות) חזקה מהשפעתם של תגמולים חיצוניים (חומריים ושאינם כאלו).

 

מבין גורמי ההנעה החיצוניים - לפי כל המחקרים האחרונים - התגמול החומרי הוא הפחות אפקטיבי לאורך זמן. ככל שהעבודה קרובה יותר לעבודת מחשבה ויצירה - הגדלת התמריץ החומרי אפילו מקטינה את האפקטיביות של העובד. מילה טובה, משוב, שיתוף ומתן משמעות לעבודה - תמיד עוזרים.

 

סקר עולמי מראה שרק כ-20%-30% מהעובדים בעולם המפותח - הם בעלי מוטיבציה. ואנחנו שואפים שרוב מוחלט מחברי הקיבוץ יקום כל בוקר לעבודה עם שיר בלב...

 

הסוד - אליבא דפרופ' סגל, אותו הזמנו לא מזמן להרצאה מלומדה בנושא - מחוברות לעבודה. לדבריו תועדו עד היום 118 גורמים אפשריים להנעה פנימית, מתוכם נושא כל אחד מאיתנו 8-12 גורמים. התאמה גבוהה בין הגורמים הפנימיים המניעים אדם לפעולה לבין מאפייני העבודה אותה הוא מתבקש לעשות ומאפייני הארגון בו מתבצעת העבודה, יכולה להבטיח מוטיבציה גבוהה יותר של אותו אדם.

 

תפקיד מנהל משאבי האנוש - לעזור לחבר להבין מהם הגורמים המניעים אותו באופן טבעי ולבחור מקום עבודה העונה על חלקם או רובם.

 

אחד הקריטריונים המרכזיים לקליטה לקיבוץ צריך להיות - מידת ההתאמה בין גורמי ההנעה הטבעיים של הנקלט לאופי החיים בקיבוץ ולרמת הסולידריות, השיתוף, המעורבות, המחוברות והפעילות החברתית והציבורית המצופות ממנו. אם לא נבחן תכונות אלו לפני הקבלה לחברות - אל לנו לצפות שהחברים החדשים יגלו מחוברות לקיבוץ ויהיו, מה שאנחנו מכנים, "חברים תורמים".

 

מאיה שפיר

רכזת המטה השיתופי

נכתב בתאריך
7/7/2014הרשמה לניוזלטר שלנו