עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קצרים על הקיבוץ (10) - החשוב והדחוף

 

30.6.2014

בין החשוב והדחוף

 

מתפקידו של מזכיר קיבוץ להוביל תהליכים אסטרטגיים של חשיבה ושיח על זהות הקיבוץ ודמותו הרצויה.

 

על מנת שיוכל לפנות זמנו להובלת נושאים חשובים אלו - עליו לדאוג שהקיבוץ יתנהל בצורה מיטבית כשמעורבותו היומיומית מצומצמת ומאחורי הקלעים. לשם כך עליו לבנות ולטפח מערכת שתיתן מענה שוטף לנושאים הדחופים הנערמים על שולחנו, היומיום של הקיבוץ, בדרך המביאה לידי ביטוי את רוחו אך דורשת מעורבות מינימאלית מצידו.

 

מערכת זו, הנתפשת כהנהגה הרחבה של הקיבוץ, מורכבת מסך הועדות הפועלות בקיבוץ. כדי שאלו תוכלנה לתפקד נכון וביחד לאורך זמן ולבנות את אמון החברים באופן פעולתן המשותפת, הן צריכות:

·        להיות מעודכנות בחזון הקיבוץ, ביעדים ובמטרות ולפעול ברוחם וליישומם.

·         להתמקצע בתחום עיסוקן ולתת תשובות מתאימות הנמצאות בהלימה לרוח הקיבוץ.

·       לזהות את מערכות הממשקים שלהן עם ועדות אחרות ולנהל אותן - אותם מקומות בהם החבר עשוי / עלול לפגוש מספר ועדות באותו עניין ונדרש תיאום ביניהן.

 

מתוך הנחה שמטרת המזכירות לחזק ולהעצים את מעמד הוועדות בעיני החברים, יש לנסח נהלי עבודה המייצרים אמון ותנאים לגיבוי של המזכירות בועדות: איך צריכה הועדה להתנהל על מנת לזכות בגיבוי המזכירות. באלו נסיבות יכולה המזכירות לפתוח לדיון מחודש החלטת ועדה (כשיש לה תמונה רחבה יותר, מידע או שיקולים שלא נלקחו בחשבון...) ולקיים דיון משותף עם הועדה במחשבה שניה.

 

שינוי החלטת ועדה ע"י המזכירות באופן חד צדדי וללא סיבה משמעותית ביותר - מקטין את עבודת הועדה ומייתר את קיומה, מחזיר את הנושאים הנדונים לשולחן המזכיר...

 

נדרש ניסוח קוד ידוע וברור של התנהלות הועדות מול החברים, זו כלפי זו ומול המזכירות ויישום עקבי של קוד זה.

 

כל זאת - על מנת להגדיל את אמון ציבור החברים בהנהגה ולאפשר למזכיר לפנות זמן לדברים החשובים שבתחילת הכתבה הסכמנו שהוא אמור להוביל...

 

מאיה שפיר

רכזת המטה השיתופי

 

נכתב בתאריך
30/6/2014הרשמה לניוזלטר שלנו