עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

משולחן המזכירות - מזכירות קיבוץ יטבתה - על יום העיון בנושא הקואופרציה
shitufi@tkz.co.il

טלפון:  03-6925418 

פקס:03-6925417

20.06.2014

משולחן המזכירות - מזכירות קיבוץ יטבתה

 

בשבוע שעבר התקיים יום עיון בנושא הקואופרציה בישראל. היום אורגן ע"י המטה השיתופי, בהובלת מאיה שפיר. השתתפו ביום זה מיטבתה דובי הלמן, עידו אלוני וענת.

 

הוצגו מודלים שונים של קואופרציות בישראל ובעולם, והיה מעניין מאד לראות עד כמה נושא זה מגוון.

 

יש הרבה שוני בין המודל של הקיבוצים, שבו התוכן החברתי הינו התוכן המרכזי שסביבו מתקיימת הקואופרציה, לצד התחום הכלכלי, צרכני, וכו', לבין מודלים אחרים שבהם העיסוק הוא אחד - סביב התארגנות כלכלית. עם זאת בכולם - לתפיסתי - הבסיס הערכי הוא דומה, ובכולם קיים מרכיב משמעותי של חתירה לשוויון וחלוקה צודקת. ובכך למעשה הקואופרציה היא אמצעי לחברה צודקת יותר וערכית יותר. בין אם מדובר בארגון של צריכה משותפת, ארגון קניות אזורי, קואופרטיב של מתן שירותים, או קיבוץ, בכולם מדברים בשפה דומה, והיא שפה של דמוקרטיה בקבלת החלטות, ושוויון ברווחים ובנכסים. כמובן שלכל ארגון מאפיינים מאד שונים, והמגוון הוא באמת רחב.

 

קואופרציה עבורי תמיד הייתה מעבר לפרקטיקה, ולאמירה ערכית, ביטוי לתרבות. בתנועה הקיבוצית הייתה לאורך שנים חפיפה וזהות בין הארגון והערך, לכן הקיבוץ היה קואופרציה, וקואופרציה הייתה קיבוץ. עם השינויים בשלושת העשורים האחרונים בקיבוצים, היה צורך לעשות הרבה חשיבה ולראות מה מתוך עולם הקואופרציה רלבנטי והולם עדיין את התנועה ומה לא. עם זאת, למדתי כי צורת החיים הקואופרטיבית נשענת ומשתלבת בתרבויות שונות, בתקופות היסטוריות ובמקומות שונים בעולם.

 

התעשרנו ביום זה, כי נחשפנו להרבה אינפורמציה, ובעיקר התחזקנו בידיעה שמיליוני אנשים בישראל ובעולם בדרך זו או אחרת, חושבים מאמינים ומשתדלים לנהוג על פי אותם ערכים שאנו כה מתאמצים לשמור עליהם.

 

ובהקשר זה, מספר מילים על מקום המטה השיתופי: המטה פועל כמחלקה התוך התנועה הקיבוצית, בליווי הקיבוצים השיתופיים. בעבר נתפס המטה כמעין "דון קישוט", המנסה בכוח לשמר את מה שמשמר , מתוך עמדה של בדלנות וראייה של שחור או לבן. בשנים האחרונות, העמדה השתנתה, ועל אף המורכבות הרבה, יש נסיון לדיאלוג ושיתוף פעולה, כדי לשים דגש על נקודות הדמיון, ולהשפיע באופן הזה על כיוון השינוי - אם אינו ניתן למניעה.

 

אחד התחומים שהמטה לקח על עצמו לטפל בהם, הוא הקשר עם תנועת הקואופרציה העולמית, כדי לייצר את הלמידה וההפרייה ההדדית, את החיזוק וההתפתחות בקרב הקיבוצים.

 

יום העיון הזה הוכן מתוך מגמה זו. ככל שנדע להתגמש, להיפתח ליצירתיות שבמודלים הקואופרטיבים, כך נשכיל לשמר את הערכים שחשובים לנו.

 

תקצר היריעה לספר על פעילות המטה, ועל משמעותו עבור מזכירי הקיבוצים השיתופיים. בין יתר הדברים המטה מאפשר מסגרת ללמידה, התייעצות ותמיכה עבור הנהלות הקיבוצים השיתופיים. לכן חשוב לנו לתמוך במטה, בתמיכה כספית, בנוכחות ושמירה על קשר עם פעילות המטה, בהשתתפות שלנו ושל מציגי יטבתה בצוותים המובילים מהלכים ברמת התנועה. (לדוגמה - דובי שותף בצוות העוסק בקרקעות, ענת שותפה בצוות לקידום נשים בתנועה, ועוד...).

 

חשוב להרים פעם בכמה זמן את הראש מהעיסוק בשוטף וביום יום, ולהתחבר לראייה הרחבה, לחזון שלנו. המטה מאפשר לכולנו לעשות זאת.

 

שבת שלום לנה וענת

מזכירות קיבוץ יטבתה

נכתב בתאריך
23/6/2014הרשמה לניוזלטר שלנו