עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

יאיר לפיד הוא ימין
 

יאיר לפיד הוא ימין

מאת עלי קדם, 30/1/2013

 

יאיר לפיד הוא ימין מובהק - קיצוני בתחום הכלכלי-חברתי, מתון, אולי, בצד המדיני.

 

למחרת הבחירות ניסו פוליטיקאים ואנשי תקשורת להעריך את גודל "הגושים", שהסתמן אז כי יהיו כמעט שווים. באופן כמעט מובן מאליו, ספרו הפרשנים את יאיר לפיד ואת נבחרי "יש עתיד" בגוש המרכז-שמאל. אין טעות גדולה מזו. יאיר לפיד הוא ימין מובהק - קיצוני בתחום הכלכלי-חברתי, מתון, אולי, בצד המדיני. להלן העובדות.

 

הרבה גבות הורמו כאשר לפיד בחר לצרף לרשימתו את המיליונר יעקב פרי, ראש השב"כ לשעבר ומי שאחראי - יחד עם אחרים - לכך שכולנו שילמנו מחירים מופקעים על שיחות הסלולר שלנו. ההפתעה לא הייתה במקום: פרי מתאים ללפיד כמו כפפה ליד. כשלפיד מכריז שהוא יילחם למען מעמד הביניים, צריך לדייק: הוא מתכוון למעמד הביניים העליון, לאלה שמחזיקים ג'יפון ונוסעים פעמיים בשנה לחו"ל, אבל אוהבים לקטר על המצב הגרוע והמיסים, קבוצה שמיוצגת היטב ברשימתו. העניים לא מעניינים אותו, ולא הופיעו בשום התייחסות שלו. הקטנת הפערים הנוראים בחברה הישראלית כמטרה כשלעצמה - הס מלהזכיר. נראה שבתחום הכלכלי, לפיד ימצא שפה משותפת עם נתניהו ללא שום בעיות. שניהם תואמי הימין השמרני הרפובליקני. למרות הסיסמה "באנו לשנות" לפיד בעצם תומך בשיטה הכלכלית הקיימת, עם תיקונים קוסמטיים. הוא לא באמת מודאג ממצב שבו מאיון ואלפיון זוכים לעושר אגדי, בעוד שמאות אלפים לא גומרים את החודש.

 

בתחום המדיני לפיד הדגיש שהוא נגד חלוקת ירושלים. על פניו, עמדה זו כמוה כאמירה שהוא מתנגד לכל הסכם מדיני. כל מי שעוסק בנושא יודע, שללא הכרה בזכויותיהם של הפלשתינאים בירושלים המזרחית - לא יהיה הסכם, גם לא בעוד אלף שנה. כפי שישראל מתעקשת - ובצדק - על שלילה מוחלטת של זכות השיבה, כך לא יהיה לעולם מנהיג פלשתינאי, או מוסלמי, אפילו מתון ביותר, שיוותר על ירושלים המזרחית, העיר הגדולה ביותר שלהם, עם למעלה מרבע מיליון תושבים. אבל הסיסמה "ירושלים לא תחולק" קורצת חזק לימין - ולכן לפיד אימץ אותה, וצריך להודות: זה תמיד עובד. על יחסו לערביי ישראל, לאחר ההתבטאות "לא נעשה גוש חוסם עם חנין זועבי", מיותר להכביר מילים: הוא כנראה לא סופר אותם, תרתי משמע. יש חשש שהוא יחרים גם את שלי יחימוביץ' - היא הרי הצביעה פעם לחד"ש...

 

ובכלל, הקמפיין של לפיד היה גאוני בכך שהקפיד לומר רק דברים שמוסכמים על כולם: "ש"ס של מעמד הביניים", "שוויון בנטל" "הוזלת הדיור" - מי יכול להתנגד לדברים היפים הללו, וכמה קל לשנוא את החרדים. לפיד הוא "מר קונסנזוס", נזהר כמו מאש מלומר משהו מעורר מחלוקת, שמתווה דרך אמיתית ושונה באמת.

 

על רקע עמדותיו של לפיד, החלטתה של שלי יחימוביץ' לעשות עם מפלגתו הסכם עודפים (במקום עם מרצ) מתבררת בדיעבד כטעות קרדינאלית, החלטה שחיזקה בפועל את מחנה הימין. כמו כן ברור היום, שהפגישה בין לפיד, יחימוביץ' ולבני הייתה לא יותר מפארסה, שכן לפיד לא התכוון מעולם להפיל את נתניהו. הכל היה הצגה. ואכן: עוד לא יבשה הדיו על תוצאות הבחירות כשלפיד כבר מכין, לפי פרסומים, את החליפות למשרד החוץ. יש שם כבוד וכסא, ומסעות ברחבי העולם, אבל סליחה, מה עם "מעמד הביניים"?

 

יאיר לפיד ו"יש עתיד" יירשמו לעצמם את ההישג המפוקפק של הארכת שלטונו של נתניהו בעוד ארבע שנים. לא בטוח שזה מה שרצו רוב בוחריו. צריך לקוות שהם לא ישכחו זאת בבחירות הבאות.

 

למאמרים של עלי קדם
מחבר
נכתב בתאריך
30/1/2013הרשמה לניוזלטר שלנו