עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

דף קשר להנהגות הקיבוצים ולחברי הקיבוצים - מאי 2012
shitufi@tkz.co.il

טלפון:  03-6925418 

פקס:03-6925417

29.05.12

דף קשר להנהגות וחברי הקיבוצים מאי 2012

 

זהו דף קשר חמישי, עדכון חודשי לפעילות צוות המטה השיתופי.

כרגיל, נשמח לתגובות, הערות, הארות ותובנות.

 

סיום קורס לניהול חברתי מחזור יב':

 

החודש הסתיים מחזור יב' של קורס ניהול חברתי שנערך ע"י המטה, בניהולו של יהודה סלמון.

הקורס ארוך וממצה ומכיל מגוון רחב של נושאים בהם נדרש נושא תפקיד בקיבוץ שיתופי (ולא רק שיתופי) להתמצא.

המשובים ממשתתפי הקורס היו טובים מאוד.

את מעט ההערות שנשמעו ממשתתפי הקורס הנוכחי אנו מפנימים בתכנית הקורס הבא - מחזור יג' - שייפתח בנובמבר 2012.

השנה נפתחים קורסים מתחרים - של התנועה ואולי עוד.

ייחודו של הקורס שלנו, שאינו עוסק רק בצדדים המשפטיים, הניהוליים והארגוניים של התפקיד - שאין עוררין על חשיבותם, אלא גם בדילמות הערכיות המלוות בעל תפקיד בקיבוץ (שיתופי ומתחדש) בימינו ובפיתוח יכולות הנהגה והובלה חברתית.

אנו ממליצים בחום לקיבוצים לשלוח בעלי תפקידים, חדשים ומכהנים, וכן אנשים בעלי פוטנציאל ניהולי שטרם לקחו על עצמם תפקיד. הקורס יכול לחזק את אמונתם בעצמם ואת יכולתם להירתם למשימה. כמו כן מניסיוננו טוב שיהיה יותר ממשתתף מקיבוץ.

ההרשמה החלה. אל תחכו לרגע האחרון!

מפגש עם קבוצת בעלי תפקידים מקיבוצים מתחדשים "בני קיימא":

 

ב-8 במאי, התקיים בקיבוץ רמת הכובש מפגש היסטורי של צוות המטה השיתופי עם נציגים של קבוצת הקיבוצים בני הקיימא. קבוצה זו מונה נציגים מכ-60 קיבוצים מתחדשים והיא עוסקת מזה שלוש שנים בהגדרת הזהות של הקיבוץ המתחדש המעוניין להישאר קיבוץ לאורך זמן.

מפגישות קודמות עם אורי מרגלית, מזכיר רמת הכובש, המרכז את הקבוצה ועובד כפעיל מטעמה בתנועה, הבנו שרבים המכנים המשותפים. אי לכך יזמנו פגישה מורחבת.

תחילתה של הפגישה הוקדשה לטיפול במטעני עבר והמשכה - לשיתופי פעולה אפשריים בעתיד. החלט לקיים פגישות נוספות.

שתי הקבוצות עוסקות, לקראת הבחירות הקרובות למזכיר התנועה, בניסוח סדר יום רצוי לתנועה הקיבוצית. מן הסתם לא יהיה זה בדיוק אותו נוסח, אבל יהיו בו דברים משותפים ועצם העיסוק המשותף בנושא - חשוב.

ביקור בקיבוצים:

 

אנו לקראת סיום סבב ראשון. החודש ביקרנו בשער הגולן, כפר עציון, קיבוץ "ראשית" בירושלים ובכפר מסריק. סה"כ ביקרנו במהלך 3 החודשים האחרונים ב-60 קיבוצים. נותרו 6 קיבוצים אחרונים אליהם אנו מקוים להגיע בזמן הקרוב.

תובנות ראשונות מהתמונה הרחבה שנפרשה לפנינו הצגנו במזכירות הקודמת, המשך פיתוחן - יוצג בהמשך דף מידע זה ובמזכירות הקרובה, ב-07.06.12.

במקביל לטיפול בנושאים משותפים (פורום קיבוצים גדולים, יום עיון בנושא קליטה, צעירים, פתוח תרבות שיחה כדרך חיים, פורום חברתי כלכלי, מיתוג הקיבוץ ועוד) ניצור קשר עם קיבוצים בליווי נושאים פרטניים. בעלי תפקידים מוזמנים גם לפנות אלינו לעצה, ליווי, מידע בנושאים המטרידים אתכם.

 

הצגת פעילות המטה במזכירות התנועה:

 

בראשית מאי התבקשנו להציג את פעילות המטה במזכירות התנועה. הצגנו את התמונה של המסע בקיבוצים ואת התכניות שגיבשנו כתוצאה ממנו. ההתייחסות הייתה חיובית, נאמר שאכן כל מה שציינו צריך להיעשות ולא רק בקיבוצים השיתופיים, ע"י התנועה עצמה. סוכם שכרגע המטה ימשיך להוביל נושאים אלו. אנו, כמובן, מזמינים חברים מקיבוצים מתחדשים לקחת חלק בכל בפעילויות שלנו.

 

פורום מזכירי קיבוצים גדולים

 

הפורום, שהצורך בו עלה במהלך הביקורים, התכנס ביום ה' האחרון 24.05.12 בקיבוץ מעברות. הייתה השתתפות ערה של מזכירים מ-12 קיבוצים גדולים. עדיין מחפשים את הפורמט הנכון לשיתוף אמיתי בנושאים משותפים וליצירת תובנות משותפות חדשות.

 

בית מדרש לשיתוף להנהגות הקיבוצים ולא רק - "מדברים קיבוץ"

 

הצורך בשיחה המייצרת היכרות, אמון ושותפות עלתה במהלך הביקורים בקיבוצים.

הדרך להנחיל את תרבות השיחה לרבים מחברי הקבוצים עוברת דרך הנהגות הקיבוצים.

כדי "לשכנע" את ההנהגות, יש להעביר להם את החוויה, להנחיל להם את תרבות השיחה הזו.

זה לא יכול לקרות באירוע חד פעמי. דרושה פעילות מתמשכת. מוצעת הדרך הבאה, שהיא דרך ביניים בין בית מדרש קבוע (הדבר המומלץ) לבין חוויה חד פעמית.

מאחר וקהל הלקוחות הפוטנציאלי שלנו מונה מאות אנשים, וקבוצה לשיחה אינה יכולה להיות גדולה, מוצע להקים מוסד חדש – בית מדרש לקיבוץ. בבית המדרש יתקיימו קבוצות רבות במקביל, כל אחת תיפגש ל-4-8 מפגשים ותונחה ע"י מנחה/ים אחר/ים בתת נושא אחר.

 

מטרות:

להרגיל את קבוצת המובילים החברתיים בקיבוצים "לצרוך" בעצמם סוג זה של שיחה באופן קבוע, באמצעות חוויה של השיח הערכי בקבוצות קטנות ולימוד דרכים שונות לקיומו.

לחשוף בפניהם דרכים ואפשרויות שונות להעברת החוויה שחוו הלאה לחברי קיבוצם.

למתג את המטה השיתופי כמרכז רעיוני לחיי שיתוף.

דרך:

קיום סדרות של 4-8 מפגשים, עד 15 משתתפים בכל סדרה, הכוללות פתיח המסביר את המטרה, מפגשי שיח בדגשים שונים וסגירה בשיחה על אופן ההנחלה בקיבוץ.

הסדרות יתקיימו באופן רציף, התכנים בתווך יהיו שונים כך שאנשים יוכלו להצטרף ליותר מסדרה אחת ולהפוך "מכורים" לנושא. מומלץ על יותר ממשתתף אחד מקיבוץ.

הצעה זו עולה לאישור מזכירות המטה בישיבה הקרובה, 07.06.12.

 

פורום כלכלי חברתי

 

בזמנו הפרדנו משק וקהילה על מנת להגן על הקהילה מסכנות המשק. האם הפרדה זו עדיין משרתת אותנו?

הקיבוץ הינו קואופרטיב. עד כמה אנחנו מקיימים את עקרונות הקואופרציה, שואבים מהם, מנהלים איתם דיאלוג?

האם אנחנו מקיימים את הסוציאליזם והערבות ההדדית גם כלפי חוץ?

שאלות אלו ואחרות אנחנו רוצים להעלות בפורום בו ישבו אנשי כלכלה וחברה. צוות היגוי התכנס מספר פעמים לדיוק הנושא וקבע מסגרת לקיום הפורום. בקרוב נפרסם פרטים על התכנסות פורום זה.

 

מיתוג הקיבוץ (השיתופי)

 

ברבים מהקיבוצים עלה הצורך במיתוג מחדש של הקיבוץ (השיתופי). למדינה הצטרפו במהלך השנים רבים - עולים, צעירים - שאינם זוכרים את הקיבוץ מפעם, לא היו במחנה עבודה, בשנת שירות או בנח"ל והמושג קיבוץ נבנה אצלם מהתקשורת, שאינה מחמיאה לו. עלתה תחושה שיש מקום לבנות את המותג של פוטנציאל צורת החיים הזו, בעיקר על רקע המחאה החברתית. הנושא מורכב, תמונת המציאות רבת פנים.

יצרנו קשר עם חברה העוסקת בכך. לישיבת המזכירות הקרובה מוגש מסמך המפרט את ההצעה.

 

חיפוש מקורות למימון הוצאת עיתון "במקום" ב-2013.

 

הלורד בוב, המממן מזה מספר שנים דרך "עמותת העמקים" את הוצאתו לאור של עיתון "במקום", הודיע על הפסקת התמיכה בסוף 2012. אנו מחפשים מימון להמשך הוצאת העיתון, המהווה מקום לכתיבה אחרת - חיובית, לא צהובה - על המתרחש בקיבוצים ובעולם שסביבם. פנינו לקיבוצים להשתתף בתמיכה. מספר קיבוצים הגיבו בחיוב – מקוים להיענות נוספת שתאפשר המשך הוצאת העיתון.

 

צוות חינוך של המטה השיתופי:

 

ב-31.5 יתקיים פורום רכזי חינוך, אחרון לשנה חינוכית זו, בגן שמואל.

הנושא במפגש זה יהיה "הקיץ כהזדמנות חינוכית".

 

מטרת המפגש - להתייחס לקיץ כהזדמנות חינוכית ע"י הצבת מטרות ייעודיות וברות השגה המחוברות לתהליכים שהתקיימו במהלך השנה בנעורים וע"י הצפת חששות וקשיים צפויים ובניית מערך מניעתי (טרום קיץ) ותגובתי (במהלך הקיץ) לדברים שיעלו. זהו מפגש בעל ערך וחשיבות גדולים - ובו נחשוף גם תוצרים פרקטיים.

 

אתר החינוך

 

בימים אלה אנו עובדים במרץ על הכנת "ספיישל קיץ", שיפורסם בקרוב באתר שלנו. בספיישל תמצאו רעיונות מגוונים לפעילות עם החניכים במהלך חופש הקיץ.

כמו כן אנו ממליצים שוב להיכנס לאתר להתרשם ממנו, ניתן למצוא שלל פעילויות בנושאים רבים ומעניינים.

 

סמינר מדריכי נעורים

יתקיים לאחר חופש סוכות(בקרוב נפרסם את המועד). והוא יהיה מיועד לכלל מדריכי הנעורים בתנועה הקיבוצית. הן למדריכים חדשים והן למדריכים ממשיכים.

הסמינר יהווה חוויה מעצבת למדריכים, וייתן למדריכים כלים לבניית תוכניות ומערכים לגיל הנעורים. 

 

צוות צעירים של המטה השיתופי

 

רפסודיה לצעירי הקיבוצים גילאי 21 ומעלה ימים חמישי - שישי 2-3 באוגוסט 2012

הזדמנות לרכז צעירים לרכז קבוצת צעירים ליומיים שלמים ולהיות איתם בקשר.

הרשמה עד לתאריך 10/7/2012. קשר לקבלת פרטים מלאים:

אורי אופיר - הדור הצעיר המטה השיתופי 052-2311645 orion22@gmail.com

 

תמיכה ביזמות עסקית

 

יורם יאיר פור מרמת רחל נרתם לבקשתנו לעזור לקיבוצים המחפשים מיזמים ככליים חדשים - למצוא כאלו המתאימים להם. עד היום הרימו שלושה קיבוצים את הכפפה והתקיימו פגישות מוצלחות. קיבוצים נוספים המעוניינים להיעזר ביורם - מוזמנים לפנות אלינו.

 

מאיה שפיר maya@tkz.co.il 054-9799115

יהודה סלמון mazkir@tzuba.co.il 054-5637727

מריו טויב mario_t@tkz.co.il 052-4269064

 

לפתיחת המסמך בקובץ פידיאף - לחצו כאן
נכתב בתאריך
26/11/2014הרשמה לניוזלטר שלנו