עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מנהל יקר
 

מנהל יקר,

מאת עלי קדם, 5/4/2012

 

כשאתה קובע יעדים לחלוקת דיבידנדים לבעלי השליטה שמינו אותך, חשוב גם על האוברדראפט של אלו שיוצרים את אותם דיבידנדים. מכתב למנהל יקר

 

זה עתה קיבלת את קוד הכניסה למשרדך, ואת מפתחות רכב השרד (350,000 ש"ח על הכביש). החברה מדשדשת כבר מספר חודשים, כך מספרים הגרפים על הלוח שמולך. בעלי המניות דורשים שינוי. זה הזמן, אתה אומר לעצמך, להוכיח את עצמך בגדול, להצדיק את משכורת שבע הספרות שאושרה פה אחד על ידי הדירקטוריון, ואת המוניטין שלך כאחד שיודע "לחתוך" בלי למצמץ. זאת ההזדמנות שלך. עכשיו תוכל ליישם את מה שלמדת בתוכנית ה-MBA, אותה סיימת לפני כמה שנים בהצטיינות יתרה. אתה רושם לך מספר מהלכים: צריך לייעל את החברה.

 

יש יותר מדי עובדים. צריך לצמצם את הסגל בלפחות 200 עובדים. עוד 300 ילכו הביתה כדי לפנות מקום להעברת שירותי המחשוב למיקור חוץ זול יותר, והפקדת שירותי התחזוקה בידי עובדי קבלן. חייבים לבטל את התוכנית להעלות לעובדי הייצור את השכר. בסוף הרשימה אתה מציין שיש להכין את היחצן של החברה - בחור חריף ואנרגטי עם קשרים בלתי רגילים - למקרה שהוועד יעשה שרירים ויתנגד למהלכים הכה חיוניים להתייעלות ולהבראת החברה, ולהזכיר לו שיאסוף כמה שיותר פרטים על עברם השלילי של חברי הוועד, וכמובן תמונות לא מחמיאות שלהם.

 

לא שכחת משהו? אז זהו, שלפני שאתה יוצא לדרך, יש לנו כמה טיפים, עובדות ותובנות עבורך. כאלה שלא לימדו בתוכנית ה-MBA. כאלה שלא מופיעים בגרפים.

 

א.    במשוואה הדמיונית שלך, בה מככבים בעלי המניות במקום הראשון, ואחריהם הלקוחות, על תשכח להשאיר מקום גם לעובדי החברה.

ב.    רוב העובדים היו בחברה לפניך, ויש לשער שהם גם יהיו שם אחריך.

ג.     רוב העובדים בחברה שלך מרוויחים בחודש הרבה פחות ממה שאתה עושה ביום.

ד.    הוועד אולי מטריד, אבל בהגנה על העובדים הוא עושה את חובתו, וכל זמן שאינו עובר על החוק - אין לך זכות לפגוע בחבריו.

ה.    העובדים הם השותפים הכי חשובים שלך, כי הם מייצרים עבור החברה את הערך, עבורו משלמים הלקוחות.

ו.     בשבילך החברה היא עוד תחנה, בדרך לג'וב הנחשק הבא. בשביל העובדים, מדובר בבית, בדרך חיים, בחיים עצמם.

ז.     העובדים הם עבורך מקור מצוין למידע. הם בעצמם לקוחות, הם מחוברים ללקוחות ושומעים אותם. הם יכולים לתת לך משוב מעולה - אם תרכוש את אמונם, ורעיונות חדשים וטובים - אם תדע להקשיב ולשתף, אם תפגוש אותם בגובה העיניים.

ח.    אמצעי התקשורת יתחרו זה בזה בהשחרת פניהם של העובדים ושל הוועד שלהם. מה לא יכתבו שם. יתקיפו את הבריונים עם היד על השלטר. ירחמו על האזרח התמים, קורבן השביתות. כשאתה קורא אל כל החומר הזה, זכור שרוב העובדים נלחמים על קיום בכבוד.

ט.    כשאתה קובע יעדים לחלוקת דיבידנדים לבעלי השליטה שמינו אותך, חשוב גם על האוברדראפט של אלו שיוצרים את אותם דיבידנדים.

י.     בתוכניות השדרוג והפיתוח השאפתנית שלך, המכוונות כמובן לטובת שיפור השירות לצרכנים, הזנקת רווחי החברה ותגבור חלוקת השלל לבעלי השליטה, השאר מקום גם למי שאמורים לבצע את התוכניות. גם להם מגיע להתקדם, יחד עם כל החברה.

 

מנהל יקר, בהצלחה לך וחג חירות שמח.

 

למאמרים של עלי קדם
מחבר
נכתב בתאריך
5/4/2012הרשמה לניוזלטר שלנו