עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

כשמוכרים אמא - התנועה הקיבוצית הייתה בין הראשונים שפינטזה על הבוננזה שתצמח לה ממכירת קרקעות

19.7.2009

כשמוכרים אמא

מאת עזרא דלומי

 

מאמר זה פורסם לפני שתים עשרה שנה ב"הקיבוץ" (22.6.1995), כשהתנועה הקיבוצית - עם המזכ"ל דאז, אריק רייכמן, התחילה לדחוף את נושא הפרטת הקרקעות. לחזור ולקרוא

 

בכל חברה קיימים נושאים שהם טאבו, איסורים מוחלטים שהפרתם עלולה לערער את שיווי המשקל של אותה חברה ולקעקע את בסיס קיומה. בין אלה כלולים נישואין בתוך המשפחה, הפסקת חייו של אדם/חולה ועוד. בחברות פרימיטיביות הפגיעה בערכים אלה הייתה כרוכה בעונשים חמורים מצד הרוחות והאלים. בחברה המודרנית, שאיננה מאמינה בכוחות עליונים, מטילים הסביבה החברתית ובתי המשפט את הסנקציות.

 

מאז ראשיתה ראתה התנועה הקיבוצית בקרקע ערך מקודש. ההיאחזות באדמה והעבודה החקלאית היו סימן לניצחונו של היהודי העובד על היהודי הנודד. הקשר בין האדם לאדמתו עמד במרכזם של חגים קיבוציים, פרנס סיפורים והפך לשירים מושרים בפי כל. "שדמתי" כתב ושר מזמן ידידיה אדמון. "אמא אדמה" ממשיך לשיר אריק איינשטיין.

 

גלי העלייה הגדולים בעשור האחרון יצרו מחסור גדול בשיכון ובעקבותיו דרישה לשנות את ייעודן של קרקעות חקלאיות לצורך בנייה ולפרויקטים אחרים.

 

אט אט התברר מה שהיה ידוע מזמן: שאדמה היא לא רק עבודה ותרבות חיים, היא גם אחל'ה ביזנס. בתנועה הקיבוצית למדו זאת מהר, אולי מהר מדי. הדרך בה הפכו התנועות את הקרקע לנכס סחיר בהסדר החובות, סותרת לחלוטין את כל מה שהטיפו לו וכל מה שחינכו עליו במשך דורות.

 

מצד אחד אנחנו טוענים שלחמנו על האדמה, עיבדנו אותה והיא ערך חיוני בחיינו; מצד שני אנחנו מכריזים על נכונותנו לוותר עליה. תלוי כמובן המחיר.

 

בסתירה הזו חשה מהר מאוד הסביבה החיצונית שהחלה להעריך את הקיבוץ לא כצורת חיים ייחודית, אלא על-פי מחיר הקרקע עליה הוא יושב.

 

יכול להיות שלא הייתה ברירה, זו דרכו של העולם: בתים בונים על קרקע שפעם הייתה חקלאית. מה שמטריד זו הקלות הבלתי נסבלת שה ביצענו את המעבר ממעמד של חוכר למעמד של מוכר. כאילו לא מדובר במהפך שיעמיד על ראשן אמיתות ותפיסות יסוד שהיו תקפות מימי ראשית ההתיישבות.

 

הפרת טאבו כרוכה בסנקציה חריפה, באות קלון שקשה לשאתו. ואכן, בקרב חלק לא קטן מן הציבור איננו עוד "קבוצת חקלאים להתיישבות שיתופית" אלא "סוחרי קרקעות". עונש נורא למי שמבין את ההבדל.  

 

למאמרים של עזרא דלומי

נכתב בתאריך
19/7/2009הרשמה לניוזלטר שלנו