עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

חברים, הגזמתם - לא ניתנו במבצע "עופרת יצוקה" הוראות המתירות פגיעה בחפים מפשע. עדות

חברים, הגזמתם - לא ניתנו במבצע "עופרת יצוקה" הוראות המתירות פגיעה בחפים מפשע. עדות

מאת רביב מור – 5.4.2009

 

 

ברצוני להגיב לוויכוח המתנהל עתה, בהקשר לדברים שנאמרו במכינה על שם רבין  לסיכום מלחמת עזה -  שמי רביב מור ואני משמש כמג"ד צנחנים במילואים של אחד מחמשת גדודי המילואים היחידים ששותפו בלחימה במבצע 'עופרת יצוקה'.

שמונה ימים שהיתי עם כ-600 חיילי בתוך רצועת עזה, כך שאני חושב שעדותי הינה ממקור ראשון. מיטב עם ישראל משרת בגדוד מגיל 21 ועד 66 ואני יכול לומר בביטחון מלא שעשינו רבות על מנת להימנע מפגיעה בחפים מפשע.

 

אינני מכיר את דני זמיר, ראש המכינה ע"ש רבין, בטוח אני כי מעצם תפקידו הינו אדם רציני מאוד, אולם הדברים שנאמרו על ידי חיילים במכינה, המעידים לכאורה על התרחשויות במלחמת עזה,  גרמו נזק רב למדינת ישראל ולצה"ל.

לא ניתנו בצה"ל בעבר ובהווה, אני תקווה שגם לא יינתנו בעתיד, הוראות של מפקדים  המתירות פגיעה בחפים מפשע.

 

למעלה מעשרים שנה אני מחנך חיילים בסדיר ובמילואים, ואני יכול להעיד שערך אי הפגיעה בחפים מפשע ממשיך לעמוד לנגד עיניהם של מפקדי צה"ל.

ההשקעה בהטמעת ערכים מסוג זה גדולה בצבא שלנו עשרות מונים מכל צבא בעולם,

הדבקות בהם עלתה בחיי רבים מחיילינו ואזרחינו לאורך השנים ועדיין אלו הערכים שחיילי צה"ל מחונכים לאורם.

 

במבצע עופרת יצוקה הופעלו אלפי חיילים בלחימה באחד המתארים המורכבים והמסובכים ביותר ללחימה ופיקוד, שטח בנוי צפוף. מעטים הצבאות שיודעים להתמודד עם משימה כזו ועוד תחת המגבלות הרבות שהטלנו על עצמנו.

***

באחת מפעולות הלחימה ביקשנו  ממפקדת החטיבה סיוע ארטילרי על מנת  שהפלוגות תוכלנה להגיע בבטחה לקרבת הבתים ולתוך הרחובות. במפקדת האוגדה והחטיבה לא אישרו את הבקשה עקב חשש  לפגיעה באזרחים שהתרכזו באזור. ללא ספק העלה דבר זה את רמת הסיכון לחיילינו. אינני בטוח שכך נוהגים בצבאות אחרים וטוב שכך חונכנו לנהוג. במקרה המתואר יצאנו ללא נפגעים

 

אינני טוען שלא קרו במהלך המבצע מקרים בהם נפגעו חפים מפשע,  גם בנאס"א שהינו אחד הגופים הביצועיים הגדולים בעולם יש טעויות.

באירוע לחימה כמו עופרת יצוקה המורכב ממאות אלפי פעולות בוודאי שהיו טעויות שישנן דרכים לחקור אותן.

 

החיילים ש 'העידו' בכינוס שערכה המכינה שכחו את הכלל הפשוט 'חכמים היזהרו בדבריכם'. התוצאה היא שצה"ל הושמץ בארץ ובעולם, מדינת ישראל מוצגת באור מעוות של רוצחת סדרתית. 

 

ישנם דרכים בצה"ל לטפל בתופעות אשר רוצים בעקירתן . לדוגמה: הצבא הינו הגוף שנילחם בתאונות דרכים בצורה היעילה ביותר, הוא מטפל ביד קשה ובהצלחה ניכרת בהטרדות מיניות, מנהל מאבק שיש לו תוצאות מוכחות בתאונות האימונים.

מי שרוצה למגר תופעות שוליים שספק אם קרו, איננו רץ לתקשורת ומחולל נזקים כאילו אין מחר... לדעתי השימוש בה ככלי לקידום טוהר הנשק פסול. כך לא מעלים ומקדמים את מוסר הלחימה של צה"ל. 

 

אני בן ההתיישבות העובדת, יליד מעוז-חיים ובן גאה שלה וגם היום הנני תושב הקיבוץ. כנראה שעל ערכים דומים מאוד גדלנו כולנו, בטוח אני שגם דני זמיר, אולם מי שגורם נזק כזה גדול, ללא שום תועלת, יתכבד וייקח אחריות.

 

ההיסטוריה איננה זוכרת מי היה הסגן של בר-כוכבא...

אם בעקבות פרשה זו,  שהולכת ומתבררת כדיבורים חסרי אחריות שאין מאחריהם דבר,  יזכרו בארץ ובעולם את הטענה השקרית, כאילו התיר צה"ל את דמם של חפים מפשע כחלק ממדיניות מכוונת, אין על כך מחילה.


נכתב בתאריך
5/4/2009הרשמה לניוזלטר שלנו