עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

תנאים לשינוי שיתופי - על התוכנית לשינוי שיתופי בעין חרוד איחוד ודרך הפעולה של הצוות

תנאים לשינוי שיתופי - על התוכנית לשינוי שיתופי בעין חרוד איחוד ודרך הפעולה של הצוות

מאת רונן סנדר - 2.4.2009

 

בעין חרוד איחוד מתנהל בימים אלה דיון בשאלה -  שינוי דיפרנציאלי או שינוי שיתופי. הצעת השינוי השיתופי שהובאה לקיבוץ ע"י צוות חברים, אותו אני מלווה, היא מקיפה ויסודית, אך לא ראשונה או יחידה.

 

מסמך ההצעה (להורדת המסמך לחץ כאן), שנדון וגובש ע"י הצוות, מסתמך על ניסיון שנצבר בקיבוצים אחרים שיישמו תהליכי שינוי שיתופיים, תוך הפקת לקחים מהכישלונות ורצון ללמוד מהצלחות.

 

התוכנית השיתופית של עין חרוד איחוד הוצגה בכנס המטה השיתופי האחרון וזכתה להדים חיוביים, לצד הסתייגויות מכמה מן הסעיפים שנראו קיצוניים לחלק מהמשתתפים.

 

יצוין כי ההצעה טרם עברה בקלפי בקיבוץ, ואם תתקבל, תצטרך לעמוד במבחן היישום וזהו אתגר לא פשוט לחברי הצוות המוביל.

 

חברים רבים רואים בסוג זה של שינוי שיתופי, אלטרנטיבה לשכר הדיפרנציאלי, אבל לא בטוח שכולם ערים למשמעות של הצגת תכנית כזו בפני קיבוצם. הצגת תכנית לסיכול הצעה דיפרנציאלית אינה מטרה בפני עצמה; המטרה היא להוביל התחדשות ושיפור מתמשך לרווחת חברי הקיבוץ.

 

***

קבוצת חברים החפצה בשינוי שיתופי בקיבוצה חייבת לשאול את עצמה האם יש לה את היכולת והמחויבות לגבש, להוביל, להעביר בקלפי וליישם שינוי כזה. ללא מחויבות מלאה של צוות בעל עמדות מפתח ויכולת לזכות בתמיכה ציבורית, אין סיכוי לכך וחבל על האנרגיה.

 

חברי קיבוץ רבים נוטים להצביע בעד הצעת ההנהגה ובעלי התפקידים מתוך אמון אישי, או, יותר נכון,  מחוסר יכולת להבין לעומק את המשמעויות ארוכות הטווח של ההצעה עליה הם נדרשים להצביע. לכן, חשוב שצוות השינוי יהיה בעל מעמד והערכה בקיבוצו.

 

חברי צוות השינוי השיתופי של עין חרוד מהווים קבוצה דומיננטית בעלת השפעה, שיש לה פוטנציאל להעביר את ההצעה בקלפי ואף ליישמה לאורך זמן. בעבר, היה ניסיון להעביר מודל שינוי שיתופי בקיבוצים אחרים, אולם, חוסר גיבוש, מנהיגות ומחויבות של כלל חברי הצוות המוביל - היה לרועץ.

 

הליך של גיבוש הצעה שיתופית מתחיל בלימוד והבהרת הבעיות, תוך התייחסות אל כל טענה ואל כל תחושת קיפוח של החברים, שהטיפול בה חשוב כשלעצמו, לעתים לא פחות מאופן הפתרון.

 

גיבוש הצעה כרוך בדיון ארוך ומעמיק הבוחן מטרות, יכולת התקציבית, השפעת השינוי על אופי הקיבוץ, מיקום, דמוגרפיה, סינרגיזם עם סעיפים אחרים בהצעה ועוד. סביר להניח שיהיו מי שיקראו את ההצעה של עין חרוד, או הצעות מקיבוצים שיתופים אחרים, ולא בהכרח יסכימו לכל ניסוח. שכן, לא כל מה שמתאים לעין חרוד, יתאים לקיבוצים אחרים.

***

קיבוצים הנמצאים בהליך בחירה של דרך חיים, טוב יעשו אם יציגו תוכנית שיתופית כוללת. אולם, קיבוצים המנהלים את חיי הקיבוץ ללא חרב המעבר לשינוי דיפרנציאלי, יכולים להטמיע שינויים קטנים לאורך זמן ובכך לשמור על התחדשות מתמדת. התחדשות הדרגתית לאורך השנים - עדיפה על מהפכים חריפים.

 

רבים רואים במתנגדי השכר הדיפרנציאלי אידיאולוגים קנאים, או מי שעלולים להיפגע אישית מן השינוי. הצוות של עין חרוד מונהג ע"י חברים שלא מודאגים משכרם האישי, ונראה שהם היו נמצאים בראש פירמידת השכר לו חיו בקיבוץ דיפרנציאלי. ואולם, חברי הצוות מונעים דווקא מהיתרונות הכלכליים הגלומים בשינוי שיתופי לכלל הקיבוץ לעומת שלל החסרונות של השיטה הדיפרנציאלית.

 

רבים מייחסים לאדם סמית' את הטיעון שהאדם מונע ע"י הרצון למקסם את רווחיו האישיים. זו שטות מוחלטת. לטענה זו אין זכר בספרו הידוע "עושר העמים". מאידך כתוב שם: "המשרתים, הפועלים והעובדים למיניהם הם חלק הארי מכל חברה מדינית גדולה. ומה שמשפר את מצבם של רוב בני החברה לעולם אין לראות נזק לכלל. אין החברה יכולה לדעת פריחה ואושר אם רוב הנמנים עמה עניים הם ומסכנים."

שום טיעון חשבונאי קצר טווח לא יסתיר את הפערים והמצוקה הכלכלית של חברים רבים בקיבוצים הדיפרנציאלים.

 

למאמרים של רונן סנדר

נכתב בתאריך
2/4/2009הרשמה לניוזלטר שלנו